bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Kalendarium

Koncert kolęd "Hej Kolęda!"

Koncert kolęd i pastorałek „Hej Kolęda!” już na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny wydarzeń Limanowej. Tegoroczny koncert, ze względu na trwającą przebudowę Limanowskiego Domu Kultury, ponownie odbędzie się w gościnnych progach limanowskiej Bazyliki. Z pewnością, dzięki atmosferze tego miejsca, kolędy, które zabrzmią 19 stycznia, nabiorą jeszcze większej mocy.


Do udziału w tegorocznym koncercie organizatorzy zaprosili artystkę, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. Hanka Rybka to wszechstronna wokalistka pochodząca z Podhala. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Wokalno-Aktorskim. Ma na koncie setki koncertów w kraju i za granicą. Przez lata współpracowała z wieloma artystami i zespołami. Od najmłodszych lat współpracowała z zespołami góralskimi działającymi pod patronatem Związku Podhalan, m.in. zaśpiewała partię solową Jadwigi w operze "Jadwisia spod Regli" Juliana Reimschüssla. Wspólnie z kapelą "Zokopiany" Jana Karpiela-Bułecki nagrała płyty z muzyką góralską – "Nuty spod hól" i "Ginie śniezek po holach". Współpracowała z zespołami Brathanki, Skaldowie, gościnnie występowała także z zespołem Golec uOrkiestra oraz z Marylą Rodowicz, Ireną Santor, Haliną Frąckowiak.

Swój zespół etno/folkowy nazwała "Rybka i Przyjaciele", póź. "Hanka Rybka". Wystąpił na wielu festiwalach folkowych w kraju i poza jego granicami. Jest laureatką wielu konkursów muzyki etno/folk, w tym: V Konkursu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", pod przewodnictwem Czesława Niemena - trzecia nagroda, ufundowaną przez TV Polonia. Do tej pory nagrała dwie solowe płyty: album pastorałkowy "Gwiozdkowo Opowiostka" oraz folkowy "I to, i to". Oba albumy zostały docenione przez słuchaczy oraz środowisko muzyczne, czego dowodem była m.in. nominacja albumu "I to, i to" do nagrody "Fryderyk 2004" w kategorii etno/folk.

W 2007 roku została zaproszona do projektu przygotowanego przez legendarnego amerykańskiego jazzmena Bennie Maupin'a. Efektem ich wspólnej pracy jest płyta "Early Reflections" wydana w kwietniu 2008 roku na rynku amerykańskim. Płyta zawiera m.in. wariacje jazzowe inspirowane muzyką Szymanowskiego i górali z Podhala. Płyta i wokalizy Hanki zebrały świetne recenzje.

W 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dla Hanki Rybki specjalną nagrodę za wieloletnią działalność na niwie kultury i promowania Podhala a w roku 2019 Hanka Rybka wraz z zespołem otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS".
 

W Limanowej towarzyszyć jej będzie zespół w składzie: Andrzej Jarząbek – skrzypce, wokal, Paweł Trebunia-Tutka – skrzypce, altówka, wokal, Robert Czech – kontrabas, basy. Ponadto koncert urozmaicą opowiadania w wykonaniu Józefa Pitonia.


Do wspólnego kolędowania Hanka Rybka zaprosi także dzieci, z grupy dziecięcej działającej przy Zespole Regionalnym „Limanowianie”, prowadzonej przez Iwonę Gawlak – choreografa zespołu, z którymi artystka z Podhala zaśpiewa kilka utworów.


Koncert „Hej Kolęda!” rozpocznie się o godz. 17:00, bezpośrednio po Mszy Św.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawuje ks. dr Wiesław Piotrowski – proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej oraz Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnego kontynuowania pięknej polskiej tradycji kolędowania!

WSTĘP WOLNY!


zdj. Piotr Korczak (źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego)
Plakat opracowano o: Tło plik wektorowy utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy