We wrześniu 2012 roku, zrodził się pomysł organizacji pokazów filmowych, które ze względu na swój bardziej artystyczny, niszowy charakter często nie mają szansy pojawić się w szerokim repertuarze. Ponadto widzowie zgłaszali potrzebę obejrzenia filmów odbiegających od kina popularnego, które rządzi na ekranach i tak powstało wydarzenie nazwane Kinem Konesera, które trwa do dziś, cieszy się coraz większą popularnością i zdobyło sobie stałe grono odbiorców.
Celem organizatorów wydarzenia było wyjście naprzeciw gustom kinomanów, a także przeprowadzenie swoistego sondażu, czy w Limanowej istnieje zapotrzebowanie na kino bardziej artystyczne, a tym samym czy w dłuższej perspektywie jest możliwy powrót do DKF-u.
Początkowo wydarzenie odbywało się co tydzień w poniedziałek, w miesięcznych cyklach. Wśród filmów jakie widzowie mieli okazję obejrzeć przeważały produkcje europejskie takie jak „Skóra, w której żyję”, „Zapiski z Toskanii”, „Zakochana bez pamięci” czy „Cztery słońca”. Od października 2013 roku Kino Konesera zaczęło funkcjonować sezonowo i tematycznie. Seanse również odbywały się co tydzień, ale przeniesiono je z poniedziałków na piątki. Po dwóch sezonach: jesiennym i zimowym, poświęconym filmom polskim, Kino Konesera zostało zawieszone aby powrócić po ponad rocznej przerwie we wrześniu 2015 roku.
Nowa formuła Kina Konesera zakładała wyświetlanie najnowszych filmów, niedługo po premierze. Dzięki temu znacznie wzrosła atrakcyjność wydarzenia, które mogło zostać przeniesione z sali kameralnej na salę widowiskową, a także dać możliwość widzom bycia na bieżąco z kinem artystycznym, niszowym i offowym.
Obecnie Kino Konesera jest wyświetlane raz w miesiącu, w piątki, od września do czerwca. Mimo unowocześnienia jego formuły, pierwotne założenia pozostały jednak te same. Wciąż jest to wydarzenie, które nie tylko upowszechnia kino artystyczne, ale jest również miejscem spotkań kinomanów, którzy przy kawie/herbacie mogą spędzić czas w filmowych klimatach.