yt
ofpt
ofpt
bip
Nasze aktualności

Nasze aktualności

99 prezentacji, 800 wykonawców - 43. Limanowska Słaza przeszła do historii

99 prezentacji, 800 wykonawców - 43. Limanowska Słaza przeszła do historii
24 września, w niedzielę, na sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury odbyło się zakończenie XLIII Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza”. Komisja oceniająca podkreśliła wysoki poziom występujących i pogratulowała każdemu nie tylko talentu, ale przede wszystkim pasji i zaangażowania w pracę jaką wykonują dla popularyzacji folkloru i ludowych tradycji. Folklor w regionie rośnie w siłę!

Za nami 4 dni wypełnione muzyką, tańcem i śpiewem. Na scenie Limanowskiego Domu Kultury zaprezentowało się niespełna 800 wykonawców z całego powiatu limanowskiego. Przesłuchania trwały do późnych godzin, a zabawa nie ograniczała się do sceny, ale tradycyjnie cały Limanowski Dom Kultury wypełniały muzyka i taniec.

Koncerty poprowadził niezastąpiony Marian Wójtowicz, który od lat z pasją i humorem zapowiada poszczególnych wykonawców.

W sobotni wieczór miał miejsce koncert Zespołu Regionalnego „Trnkári” z Žaškova na Słowacji. Wraz z zespołem, LDK odwiedziła Dyrektor Domu Kultury w Dolnym Kubinie Pani Jana Gressowa. Publiczność długimi owacjami nagrodziła występujących, którzy zaprezentowali orawskie zwyczaje i tańce w tym orawskie wesele i zaprosili wszystkich do siebie, na Słowację.

Tegoroczny festiwal był ostatnim przed planowanym remontem Limanowskiego Domu Kultury. Ten szczególny wymiar dało się wyczuć w atmosferze wydarzenia oraz w rozmowach z wykonawcami, którzy z nostalgią wypowiadali się o obecnej scenie, ale również z nadzieją na jej nowe oblicze po przebudowie.

Festiwalowi jak zawsze towarzyszył kiermasz rękodzieła, na którym odwiedzający festiwal mogli zakupić stroje regionalne, obrazy, rzeźby i inne zdobione ręcznie przedmioty. Atmosferze wydarzenia sprzyjała również dekoracja budynku i sali widowiskowej, która jak zawsze przyciągała wzrok kolorami i dbałością o szczegóły. Jej elementy zostały wykonane przez seniorki pani Stanisławy Oleksy działające w Limanowskim Domu Kultury, a nad całością czuwała instruktor plastyki LDK pani Wiesława Frączek.

Galerie zdjęć z poszczególnych dni festiwalu można obejrzeć tutaj: CZWARTEK, PIĄTEK, SOBOTA, NIEDZIELA

Poniżej przedstawiamy protokół posiedzenia komisji festiwalowej.

 
PROTOKÓŁ
posiedzenia Komisji Konsultantów
43. Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza”,
który odbył się w dniach 21-24 września 2017 r. w Limanowej

Komisja Konsultantów w składzie:
1. Aleksandra Szurmiak-Bogucka - etnomuzykolog
2. Benedykt Kafel - etnograf
3. Artur Czesak - dialektolog
4. Michalina Wojtas - choreograf

po obejrzeniu i wnikliwej ocenie 99 punktów programu, w których uczestniczyło 796 osób, w tym:
- 16 zespołów regionalnych, w tym 10 dorosłych i 6 dziecięcych;
- 5 grup regionalnych;
- 18 muzyk: 14 dorosłych, 3 młodzieżowych i 1 dziecięcej;
- 18 instrumentalistów: 7 dorosłych, 3 młodzieżowych i 8 dzieci;
- 16 śpiewaków solistów: 7 dorosłych, 2 młodzieżowych, 7 dzieci;
- 12 grup śpiewaczych: 7 dorosłych, 4 młodzieżowych i 1 dziecięcej;
- 11 gawędziarzy: 8 dorosłych i 3 dzieci;
- 3 mistrzów z uczniami;

- postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody za starania o autentyczność, dbałość o gwarę, muzykę, śpiew i taniec:


ZESPOŁY REGIONALNE

Dorośli
Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 1.000 zł otrzymują: zespół regionalny SPOD KICEK z Mordarki, zespół regionalny ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy i zespół regionalny JURKOWIANIE z Jurkowa.
Cztery równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 800 zł otrzymują zespoły regionalne: SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic, KIJOM WORCI z Pisarzowej, LIMANOWIANIE z Limanowej i KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej.
Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 600 zł otrzymują zespoły regionalne: WILKOWICANIE z Wilkowiska, SŁOPNICZANIE ze Słopnic i GORCE z Kamienicy.

Dzieci
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 800 zł otrzymuje: zespół regionalny PNIOKI z Sadku-Kostrzy.
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł otrzymują: MALI SZCZYRZYCANIE z Pogorzan.
Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 400 zł otrzymują zespoły regionalne: DOLINA SŁOMKI ze Stronia, ZASADNIOKI z Zasadnego i MALI WILKOWICANIE z Wilkowiska.
Wyróżnienie otrzymuje Dziecięcy Zespół Regionalny w Dobrej.

Nie przyznano w tym roku nagrody GRAND PRIX.

GRUPY REGIONALNE

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 400 zł otrzymują: KGW z Podłopienia i KGW z Męciny.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 300 zł otrzymują KGW z Laskowej i KGW z Pisarzowej.
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje grupa regionalna SAMI SWOI z Krasnego-Lasocic.


MUZYKI LUDOWE

Dorośli
Cztery równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 400 zł otrzymują muzyki: PNIOKI z Sadku-Kostrzy, SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic, KIJOM WORCI z Pisarzowej i DOLINA SŁOMKI ze Stronia.
Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 300 zł otrzymują: muzyka zespołu LIMANOWIANIE z Limanowej, muzyka RODZINY ADAMCZYKÓW i SZCZYRZYCANIE I z Pogorzan.
Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 200 zł otrzymują: muzyka SPOD KICEK z Mordarki, SŁOPNICZANIE ze Słopnic, SZCZYRZYCANIE II z Pogorzan i MUZYKA Z WILKOWISKA.
Wyróżniono muzyki: SKRZYDLANIE z Janowic, KOŚCIELNIAKI z Olszówki - muzyki otrzymują okolicznościowe upominki.

Nagrodę specjalną im. Jerzego Obrzuta „za wierność wobec tradycji” w wysokości 500 zł i rzeźbę otrzymuje muzyka ludowa JURKOWIANIE z Jurkowa.

Młodzież
I miejsca nie przyznano.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: muzyka ZASADNIOKI z Zasadnego i LIMANOWIANIE z Limanowej.
III miejsce i okolicznościowy upominek otrzymuje MUZYKA Z WILKOWISKA.

Dzieci
I miejsca nie przyznano.
II miejsce i nagrody rzeczowe otrzymują MALI ŁOSTOWIANIE z Łostówki.


INSTRUMENTALIŚCI LUDOWI

Dorośli
W kategorii heligonek:
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje Rafał Kapera z Krasnego-Lasocic.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrodę pieniężną w wysokości po 150 zł otrzymują: Edward Mąka z Limanowej i Józef Tokarczyk z Mordarki.
Wyróżnienie otrzymuje Paweł Mrózek z Jurkowa.

Inne instrumenty:
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje Andrzej Krzysztofiak z Koniny (skrzypce).
II miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Krzysztof Serafin z Pisarzowej (klarnet).

Młodzież
I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Sara Kuczaik z Łętowego (skrzypce).
II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Marcin Kaczor z Poręby Wielkiej (skrzypce).
III miejsce i okolicznościowy upominek otrzymuje Marcin Ligas z Sadku-Kostrzy (trąbka).

Dzieci
W kategorii heligonek:
I miejsca nie przyznano.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują Wojciech Citak z Kamienicy i Jakub Kapera z Jodłownika.
III miejsca nie przyznano.
Wyróżnienie otrzymuje Karol Morajko z Przenoszy.

Inne instrumenty:
Dwa równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Szymon Citak z Kamienicy (skrzypce) i Paweł Smaciarz z Niedźwiedzia (skrzypce).
II miejsca nie przyznano.
Dwa równorzędne III miejsca i okolicznościowe upominki otrzymują: Katarzyna Jędrzejek z Młynnego (skrzypce) i Patrycja Dudzik z Łostówki (skrzypce).

Nagrodę Dyrekcji Limanowskiego Domu Kultury „Dziecięca osobowość artystyczna” dla dzieci do 13 roku życia za grę na skrzypcach otrzymuje w roku bieżącym Jakub Kuczaj z Lubomierza.


ŚPIEW SOLOWY

Dorośli
I miejsca nie przyznano.
Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują: Maria Franczak ze Starej Wsi, Anna Kaciczak-Domagała z Poręby Wielkiej i Barbara Stożek z Mszany Dolnej.
Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: Maria Nawara z Olszówki, Paweł Juszczak z Kisielówki i Anna Gajewska z Mszany Dolnej.
Wyróżnienie otrzymuje Mariola Lorek z Przyszowej.

Młodzież
I miejsca nie przyznano.
II miejsca nie przyznano.
Dwa równorzędne III miejsca i okolicznościowe upominki otrzymują: Jakub Jasiński z Męciny i Martyna Piotrowicz z Jodłownika.

Dzieci
Dwa równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Natalia Surówka z Janowic i Karolina Augustyn z Zasadnego.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Justyna Lupa z Męciny i Joanna Potaczek z Łostówki.
Trzy wyróżnienia otrzymują: Natalia Korba z Pogorzan, Magdalena Opiela z Przyszowej i Bernadetta Łabuz z Mszany Dolnej.


GRUPY ŚPIEWACZE

Dorośli
Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł otrzymują: żeńska grupa śpiewacza CYRWONE KOROLE z Kamienicy i męska grupa śpiewacza JURKOWIANIE z Jurkowa.
Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują: grupa śpiewacza KGW z Olszówki, męska grupa śpiewacza ze Stronia i SAMI SWOI z Krasnego-Lasocic.
Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: SŁOMCANKI z Mszany Dolnej i grupa śpiewacza z zespołu SPOD KICEK z Mordarki.

Młodzież
Dwa równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: grupa śpiewacza z Olszówki i LIMANOWIANIE z Limanowej.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: grupa śpiewacza z Wilkowiska i chłopięca grupa śpiewacza z Zasadnego.

Dzieci
I miejsca nie przyznano.
II miejsce i nagrody rzeczowe otrzymuje grupa śpiewacza dziecięcego zespołu regionalnego z Jodłownika.
III miejsca nie przyznano.


GAWĘDZIARZE

Dorośli
Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 200 zł otrzymują: Marian Janik ze Słopnic, Jan Lorek z Przyszowej i Zofia Michałek z Dobrej.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł otrzymują: Patryk Grzędziak z Mszany Górnej i Maria Nawara z Olszówki.
Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: Maria Franczak ze Starej Wsi i Waldemar Tyrański z Dobrej.
Wyróżnienie otrzymuje Stanisław Białoń ze Skrzydlnej.

Dzieci
I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Mateusz Cepielik z Zasadnego.
II miejsca nie przyznano.
Dwa równorzędne III miejsca i okolicznościowe upominki otrzymują: Gabriela Szczesiak z Przyszowej i Aleksandra Boruta ze Słopnic.


MISTRZ I UCZEŃ

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje Sławomir Bryniak z uczniem Piotrem Pałką z Młynnego (trąbka).
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Paulina Wąsowicz z uczennicą Aleksandrą Śliwą ze Słopnic (skrzypce).
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł otrzymuje Tadeusz Wielgus z uczniem Dawidem Taborem z Sadku-Kostrzy (heligonka).


Na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody”, który odbędzie się w Łużnej w 2018 r., Komisja kwalifikuje grupę regionalną KGW Podłopień i zespół regionalny ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy.

Na Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju w czerwcu 2018 r. Komisja kwalifikuje dziecięcy zespół regionalny PNIOKI z Sadku-Kostrzy.

Na 52. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej (sierpień 2018 r.) Komisja kwalifikuje: gawędziarza Jana Lorka z Przyszowej, w kategorii instrumentalistów Rafała Kaperę z Krasnego-Lasocic (heligonka), w kategorii grup śpiewaczych CYRWONE KOROLE z Kamienicy i grupę śpiewaczą JURKOWIANIE z Jurkowa.


Komisja podkreśla duże znaczenie festiwalu folklorystycznego „Limanowska Słaza” dla aktywizacji ruchu regionalnego Ziemi Limanowskiej. Zwracamy uwagę, aby bardziej zadbać o dopracowanie gwarowej formy tekstów zarówno śpiewanych, jak i mówionych.

Wieloletni warsztatowy charakter festiwalu w widoczny sposób przyczynił się do stale wzrastającego merytoryczno-artystycznego poziomu występujących grup i wszystkich wykonawców. Występy na scenie Limanowskiego Domu Kultury stały się w dzisiejszym czasie sposobem przekazywania tradycji następnym pokoleniom.

Dziękujemy Pani Dyrektor Magdalenie Szczygieł-Smadze i pracownikom Limanowskiego Domu Kultury za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie Festiwalu. Życzymy, aby zaplanowany remont, mający na celu dostosowanie całego obiektu do współczesnych wymagań, został pomyślnie zrealizowany.

Dziękujemy również Panu Marianowi Wójtowiczowi za sprawne i pełne humoru prowadzenie koncertów festiwalowych.

Nagrody dla laureatów 43. Festiwalu Folklorystycznego „LIMANOWSKA SŁAZA” ufundowali:
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- Limanowski Dom Kultury,
- Starostwo Powiatowe w Limanowej,
- Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Wszystkie nagrodzone zespoły oprócz nagród pieniężnych otrzymują również okolicznościowe upominki.

Gospodarzem Festiwalu oraz jego współorganizatorem był Burmistrz Miasta Limanowa, Pan Władysław Bieda, któremu dziękujemy za wsparcie i dofinansowanie.

Organizatorem Limanowskiej Słazy był Limanowski Dom Kultury. Festiwal wspierali również: Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem pełnił Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda.

43. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: radio RDN Małopolska, radio RDN Nowy Sącz, portal limanowa.in, radio Etno.FM, Gazeta Krakowska.

Limanowski Dom Kultury dziękuje jury festiwalu: Przewodniczącej jury, etnomuzykolożce Pani Aleksandrze Szurmiak-Boguckiej, choreografce Pani Michalinie Wojtas, etnografowi Panu Benedyktowi Kaflowi oraz dialektologowi Panu dr Arturowi Czesakowi.

Gratulujemy wszystkim artystom ludowym, którzy wzięli udział w tegorocznej Słazie!

Chcielibyśmy wspomnieć również ś.p. byłego Dyrektora LDK Pana Jerzego Obrzuta pomysłodawcę festiwalu oraz jego małżonkę Panią Stanisławę Obrzut, dzięki której Słaza przetrwała przez następne kilkanaście lat.

Do następnego roku!
Czytań: 1702prDodano: 13:28, 25.09.2017r.

O Limanowskim Domu Kultury