yt
ofpt
ofpt
bip
Nasze aktualności

Nasze aktualności

XXII Letnie Koncerty Muzyki Organowej przeszły do historii

XXII Letnie Koncerty Muzyki Organowej przeszły do historii


16 sierpnia miał miejsce drugi koncert XXII Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Było to zarazem ostatnie wydarzenie tegorocznego festiwalu, który od ponad dwudziestu lat gromadzi w piątkowe letnie wieczory, we wnętrzach limanowskiej Bazyliki, miłośników muzyki klasycznej.


W ubiegły piątek usłyszeliśmy krakowskie FINESIS TRIO. Tworzące ten zespół artystki – Katarzyna Puch (sopran), Paulina Tkaczyk (klawesyn, flauto traverso) oraz Małgorzata Włodarczyk (gitara, lutnia) – przygotowały program ukazujący bogactwo europejskiej kultury muzycznej. W limanowskiej Bazylice zabrzmiały dzieła m.in. Antonio Vivaldiego, José Bragato czy Władimira Wawiłowa.

Na szczególną uwagę zasługiwały zaprezentowane przez artystki utwory, które same odnalazły w zbiorach europejskich bibliotek i archiwów. Ponadto słuchacze mieli niepowtarzalną okazję do wsłuchania się w dźwięki instrumentów niezwykle rzadko pojawiających się na scenach koncertowych. Mowa oczywiście o klawesynie i lutni renesansowej. Wzorem lat ubiegłych uczestnicy koncertów mogli z bliska obejrzeć instrumenty i zapoznać się z ich charakterystyką.

Otwarcia piątkowego koncertu dokonał kustosz limanowskiej Bazyliki – proboszcz ks. Prałat dr Wiesław Piotrowski, który podkreślił rolę muzyki w życiu Kościoła, a poszczególne utwory zapowiedział prof. Ireneusz Wyrwa - Kierownik Artystyczny wydarzenia, który jak zawsze zawarł w swych wypowiedziach wiele ciekawostek na temat życia kompozytorów i ich dzieł.

Honorowy patronat nad festiwalem sprawowali proboszcz parafii MB Bolesnej w Limanowej ks. prałat dr Wiesław Piotrowski oraz Burmistrz Miasta Limanowa mgr inż. Władysław Bieda. Kierownictwo artystyczne spoczywało w rękach prof. Ireneusza Wyrwy.

Koncerty wsparli: Bank Spółdzielczy w Limanowej oraz Restauracja „Siwy Brzeg”

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: radio RDN Nowy Sącz, portal Limanowa.in, telewizja internetowa TV28.

Od dwudziestu dwóch lat wydarzenie organizuje Limanowski Dom Kultury.

Galeria zdjęć z koncertu na stronie: https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/309/xxii-letnie-koncerty-muzyki-organowej-i-kameralnej---muzyczne-dziedzictwo-europy
Czytań: 177prDodano: 08:32, 21.08.2019r.

O Limanowskim Domu Kultury