yt
ofpt
ofpt
bip
Nasze aktualności

Nasze aktualności

39. Limanowska Słaza - wyniki festiwalu

39. Limanowska Słaza - wyniki festiwalu
Poniżej publikujemy treść protokołu 39. Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza”.






 
PROTOKÓŁ
posiedzenia Komisji Konsultantów
XXXIX Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza”,
który odbył się w dniach 7-10 listopada 2013 r. w Limanowej

Komisja Konsultantów w składzie:
1. Aleksandra Szurmiak-Bogucka - etnomuzykolog
2. Michalina Wojtas - choreograf
3. Benedykt Kafel - etnograf
4. Artur Czesak - dialektolog

po obejrzeniu i wnikliwej ocenie 75 punktów programu, w których uczestniczyło 580 osób:
- 9 zespołów regionalnych, w tym 4 dorosłe, 1 młodzieżowy i 4 dziecięce;
- 3 grupy obrzędowe;
- 9 muzyk, w tym 7 dorosłych, 1 młodzieżowa i 1 dziecięca;
- 14 instrumentalistów, w tym 10 dorosłych, 1 młodzieżowy i 3 dzieci;
- 16 śpiewaków solistów, w tym 10 dorosłych, 1 młodzieżowy, 5 dzieci;
- 10 grup śpiewaczych, w tym 5 dorosłych, 3 młodzieżowe i 2 dziecięce;
- 12 gawędziarzy, w tym 7 dorosłych, 2 młodzieżowych i 3 dzieci;
- 2 mistrzów z uczniami
- postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody za starania o autentyczność, dbałość o gwarę, muzykę, śpiew i taniec:

ZESPOŁY REGIONALNE

Dorośli
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1.050 zł otrzymuje zespół regionalny SPOD KICEK z Mordarki za program „Rekruci”.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 850 zł otrzymują: zespół regionalny PRZYSZOWIANIE z Przyszowej („Wiócha u Morcina”) i zespół regionalny GORCE z Kamienicy („Po odpuście”).
III miejsce i nagrodę pieniężną 600 zł otrzymuje zespół regionalny ZBYRCOK ze Słopnic („Rozdział owiec na św. Michała”).

Młodzież
I miejsca nie przyznano.
II miejsce i nagrodę pieniężną 600 zł otrzymuje zespół regionalny MALI MĘCINIANIE z Męciny za program „Kaśka, do chałupy”.
III miejsca nie przyznano.

Dzieci
I miejsce i nagrodę pieniężną 600 zł otrzymuje zespół dziecięcy ZASADNIOKI z Zasadnego („Zabawy na polanie pod lasem”).
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 500 zł ufundowane przez MCK „Sokół” w Nowym Sączu otrzymują: dziecięco-młodzieżowy zespół SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca („Po odpuście”) i regionalny zespół dziecięcy DOLINA SŁOMKI ze Stronia („Z odpustu”).
III miejsce i nagrodę pieniężną 400 zł otrzymuje regionalny zespół dziecięcy MALI SŁOPNICZANIE ze Słopnic („Na Matkę Boską Zielną”).


GRUPY OBRZĘDOWE

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł otrzymuje KGW Laskowa z Laskowej za program „Będą prymicyje”.
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł otrzymuje KGW Podłopień z Podłopienia za „Znachorkę”.
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje KGW Makowica z Makowicy za „W adwentowy wieczór”.


MUZYKI LUDOWE

Dorośli

Nagrodę specjalną im. Jerzego Obrzuta „za wierność wobec tradycji” w wysokości 500 zł i rzeźbę otrzymuje muzyka LASKOWIOKI z Laskowej.

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 500 zł zł ufundowane przez MCK „Sokół” w Nowym Sączu otrzymują: muzyka zespołu PRZYSZOWIANIE z Przyszowej i muzyka zespołu SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 350 zł otrzymują: muzyka zespołu DOLINA SŁOMKI ze Stronia i muzyka zespołu GORCE z Kamienicy.
III miejsca nie przyznano.
Wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 250 zł otrzymuje muzyka SŁOPNICZANIE ze Słopnic.
Wyróżnienie i statuetkę otrzymuje muzyka SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.

Muzyka Marka Dudy nie może być oceniona, ponieważ nie spełnia warunków regulaminu.

Młodzież
I miejsce, statuetkę i nagrodę rzeczową otrzymuje muzyka młodzieżowa GORCANIE z Niedźwiedzia.
II miejsca nie przyznano.
III miejsca nie przyznano.

Dzieci
I miejsca nie przyznano.
II miejsce, statuetkę i nagrodę rzeczową otrzymuje muzyka MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.
III miejsca nie przyznano.


INSTRUMENTALIŚCI LUDOWI

Dorośli
W grupie gry na skrzypcach:
trzy równorzędne I miejsca i nagrodę pieniężną po 200 zł otrzymują: Sławomir Kurek z Wilkowiska, Andrzej Krzysztofiak z Koniny i Iwona Cichoń z Łukowicy.

W grupie gry na heligonkach:
I miejsce i nagrodę pieniężną 200 zł otrzymuje Tadeusz Wielgus.
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Józef Tokarczyk z Mordarki.
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł otrzymuje Edward Mąka z Limanowej.

W grupie gry na pozostałych instrumentach:
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje Iwona Gawlak z Mordarki (piszczałka).
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Barbara Stożek z Mszany Dolnej (piszczałka).
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł otrzymuje Marian Dudzik z Kamienicy (okaryna).

Gra na skrzypcach w wykonaniu Marka Dudy nie może być oceniona, ponieważ nie spełnia warunków regulaminu.

Młodzież
I miejsca nie przyznano.
II miejsce i statuetkę otrzymuje Ilona Duda ze Szczawy (skrzypce).
III miejsca nie przyznano.

Dzieci
I miejsce, statuetkę i nagrodę rzeczową otrzymuje Karolina Nowak ze Szczyrzyca (skrzypce).
Dwa równorzędne II miejsca i statuetki otrzymują Izabela Cedzidło z Kamienicy i Zofia Pazdan ze Szczyrzyca (skrzypce).


ŚPIEW SOLOWY

Dorośli
Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 200 zł otrzymują: Ignacy Tokarczyk z Limanowej i Anna Kaciczak z Poręby Wielkiej.
Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują: Magdalena Dudek z Makowicy, Antonina Lubera z Pisarzowej i Maria Franczak ze Starej Wsi.
Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: Zuzanna Franczyk z Limanowej, Barbara Stożek z Mszany Dolnej, Anna Gajewska z Mszany Dolnej i Maria Nawara z Olszówki.
Wyróżnienie i statuetkę otrzymuje Rozalia Ciuła z Pisarzowej.

Młodzież
I miejsce, statuetkę i nagrodę rzeczową otrzymuje Marta Bednarz z Koniny.
II miejsca nie przyznano.
III miejsca nie przyznano.

Dzieci
I miejsce, statuetkę i nagrodę rzeczową otrzymuje Gabriela Wąsowicz z Sadku-Kostrzy.
Dwa równorzędne II miejsca i statuetki otrzymują: Małgorzata Ciężak z Mszany Dolnej i Urszula Łabuz z Mszany Dolnej.
Dwa równorzędne III miejsca i statuetki otrzymują: Angelika Trzeciak z Przyszowej i Oliwia Sochacka z Olszówki.


GRUPY ŚPIEWACZE

Dorośli
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymują CYRWONE KOROLE z Kamienicy.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują SŁOMCANKI z Mszany Dolnej i PORĘBIAŃSKI RÓD z Poręby Wielkiej.
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł otrzymuje grupa śpiewacza KGW z Olszówki.

Młodzież
I miejsce, statuetkę i nagrodę rzeczową otrzymują PNIOKI z Sadku-Kostrzy.
Dwa równorzędne II miejsca i statuetki otrzymuje grupa DOLINA SŁOMKI ze Stronia i MALI MĘCINIANIE z Męciny.
III miejsca nie przyznano.

Dzieci
I miejsca nie przyznano.
Dwa równorzędne II miejsca i statuetki otrzymują: dziewczęca grupa śpiewacza Szkoły Podstawowej nr 2 w Przyszowej i OLSZOWIANIE z Olszówki.


GAWĘDZIARZE

Dorośli
Trzy równorzędne I miejsca i nagrodę po 200 zł otrzymują: Maria Franczak ze Starej Wsi, Jan Lorek z Przyszowej i Krystyna Wilczyńska z Łukowicy.
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Zofia Michałek z Dobrej.
Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 100 zł otrzymują: Stanisław Kurek z Koniny i Stanisław Ptaszek z Pasierbca.
Wyróżnienie i statuetkę otrzymuje Maria Nawara z Olszówki.

Młodzież
I miejsce, statuetkę i nagrodę rzeczową otrzymuje Izabela Smajda z Zalesia.
II miejsca nie przyznano.
III miejsce i statuetkę otrzymuje Angelika Hec z Męciny.

Dzieci
Dwa równorzędne I miejsca, statuetki i nagrody rzeczowe otrzymują: Karolina Wierzycka z Zalesia i Dominika Sopata z Zalesia.
II miejsce i statuetkę otrzymuje Kacper Biernat z Olszówki.
III miejsca nie przyznano.


MISTRZ I UCZEŃ

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 200 zł otrzymują: Bronisław Kaczor z uczniami z Poręby Wielkiej i Jakub Rusiecki z uczniem z Niedźwiedzia.


Na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody” który odbędzie się w Łużnej w kwietniu 2014 r. Komisja kwalifikuje zespół ZBYRCOK ze Słopnic pod warunkiem uwzględnienia wszystkich uwag Komisji Konsultantów.

Na Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce (czerwiec 2014 r.) Komisja kwalifikuje regionalny zespół dziecięcy ZASADNIOKI z Zasadnego.

Na 48. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej (sierpień 2014 r.) Komisja kwalifikuje instrumentalistę Sławomira Kurka z Wilkowiska (skrzypce) i gawędziarzy Krystynę Wilczyńską z Łukowicy i Jana Lorka z Przyszowej.

Na Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich „Posiady Teatralne na Orawie” w Jabłonce Komisja kwalifikuje zespół KGW Laskowa z programem „Będą prymicyje”.


Od bieżącego roku wprowadzona zostaje nagroda Limanowskiego Domu Kultury „Dziecięca osobowość artystyczna” dla dzieci do 13 roku życia. W tym roku zostaje przyznana przez komisję artystyczną dla Piotra Cupra - prymisty muzyki MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.
Chłopiec jest utalentowany muzycznie i ma dużą wrażliwość artystyczną. Mamy nadzieję, że to wyróżnienie będzie dla niego zachętą do rozwijania talentu.


Komisja podkreśla duże znaczenie Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza” dla aktywizacji ruchu regionalnego Ziemi Limanowskiej. Wieloletni warsztatowy charakter festiwalu w widoczny sposób przyczynił się do stale wzrastającego merytoryczno-artystycznego poziomu występujących grup i wszystkich wykonawców. Coroczna konieczność przygotowania nowego programu do występu dopinguje przyszłych uczestników do dalszego pogłębiania merytorycznej wiedzy oraz doskonalenia techniki wykonawczej. Wszystko to powoduje, że ruch folklorystyczny na Ziemi Limanowskiej w swojej większości jest przykładowy w skali Małopolski. Należy tylko mieć nadzieję, że ta z niemałym trudem wypracowana forma prezentacji i doskonalenia warsztatu będzie kontynuowana.

Dziękujemy Pani Dyrektor Magdalenie Szczygieł-Smadze i pracownikom Limanowskiego Domu Kultury za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie Festiwalu. Podziękowanie kierujemy także do Dyrekcji i Pracowników Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Dziękujemy również Panu Marianowi Wójtowiczowi za sprawne i pełne humoru prowadzenie koncertów festiwalowych oraz autorowi dekoracji sceny Panu Andrzejowi Gizie.

Nagrody dla laureatów XXXIX Festiwalu Folklorystycznego „LIMANOWSKA SŁAZA” ufundowali:
- Burmistrz Miasta Limanowa 6.000 zł,
- Starostwo Powiatowe w Limanowej 6.000 zł,
- Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu 2.000 zł,
- Limanowski Dom Kultury - koszty organizacji festiwalu, nagrody rzeczowe.
Czytań: 1689prDodano: 17:00, 12.11.2013r.

O Limanowskim Domu Kultury