yt
ofpt
ofpt
bip
Nasze aktualności

Nasze aktualności

41. Limanowska Słaza - wyniki

41. Limanowska Słaza - wyniki
Zakończył się 41. Festiwal Folklorystyczny Limanowska Słaza.

Dzisiaj o godz. 15:00 w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury, członek Komisji pan Benedykt Kafel odczytał protokół, a następnie zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach.

Na zakończenie festiwalu odbył się Koncert Finałowy, w trakcie którego jeszcze raz mogliśmy zobaczyć i usłyszeć uczestników tegorocznej Słazy.

Oficjalnego zamknięcia festiwalu w imieniu jego Gospodarza Burmistrza Miasta Limanowa Władysława Biedy oraz Rady Miasta dokonała Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa pani Jolanta Juszkiewicz, a pan Marian Wójtowicz tradycyjnie zaprosił wszystkich do udziału w kolejnej, 42. Limanowskiej Słazie, która odbędzie się już za rok!

Poniżej zamieszczamy pełny protokół.

 
PROTOKÓŁ
posiedzenia Komisji Konsultantów
41. Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza”,
który odbył się w dniach 5-8 listopada 2015 r. w Limanowej

Komisja Konsultantów w składzie:
1. Artur Czesak - dialektolog
2. Benedykt Kafel - etnograf
3. Bożena Lewandowska - etnomuzykolog
4. Michalina Wojtas - choreograf

po obejrzeniu i wnikliwej ocenie 93 punktów programu, w których uczestniczyły 673 osoby w tym:
- 13 zespołów regionalnych, 7 dorosłych, 1 młodzieżowy i 5 dziecięcych;
- 2 grupy regionalne;
- 12 muzyk, 8 dorosłych, 3 młodzieżowe i 1 dziecięca;
- 23 instrumentalistów, 11 dorosłych, 3 młodzieżowych i 9 dzieci;
- 13 śpiewaków solistów, 7 dorosłych, 3 młodzieżowych, 3 dzieci;
- 14 grup śpiewaczych, 9 dorosłych, 2 młodzieżowe i 3 dziecięce;
- 10 gawędziarzy, 6 dorosłych i 4 dzieci;
- 6 mistrzów z uczniami

- postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody za starania o autentyczność, dbałość o gwarę, muzykę, śpiew i taniec:


ZESPOŁY REGIONALNE

Dorośli
Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 1.300 zł otrzymują: zespół regionalny SPOD KICEK z Mordarki za program „Wesele” i zespół regionalny SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca za program „Po weselu”.
Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 900 zł otrzymują: zespół regionalny LIMANOWIANIE z Limanowej za program „Ograbek”, SŁOPNICZANIE ze Słopnic za program „Baciary” oraz SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic za program „Podział owiec na Świętego Michała”.
Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 700 zł otrzymują: zespół regionalny GORCE z Kamienicy za program „Na Świętego Szczepana” i DOLINA SŁOMKI ze Stronia za program „Powrót parobków z jarmaku”.

Młodzież
I miejsca nie przyznano.
II miejsce i nagrodę pieniężną 700 zł otrzymuje młodzieżowy zespół regionalny RABIANIE z Raby Niżnej za program „Na Sobótce”.

Dzieci
Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 900 zł otrzymują: zespół regionalny ZASADNIOKI z Zasadnego za program „Przy pasieniu gąsek” i zespół MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca za program „Po zwózce”.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 700 zł otrzymują: MALI MĘCINIANIE z Męciny za program „Mama z tatą na weselu” oraz regionalny zespół dziecięcy MALI SŁOPNICZANIE ze Słopnic za program „Zabawy dzieci na planie”.
III miejsce i nagrodę pieniężną 500 zł otrzymuje zespół regionalny OLSZOWIANIE z Olszówki za program „Piyrsy wypas bydła”.


GRUPY REGIONALNE

I miejsca nie przyznano.
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł otrzymuje KGW z Makowicy za program „Z wióchą do sołtysa Pietra”.
Wyróżnienie i okolicznościową plakietkę otrzymuje grupa rodzinna Krystyny Wilczyńskiej z Łukowicy za program „Pochwolić sie kciałam swojemi dzieckami”.


MUZYKI LUDOWE

Dorośli

Nagrodę specjalną im. Jerzego Obrzuta za wierność wobec tradycji” w wysokości 500 zł i rzeźbę otrzymuje muzyka PNIOKI z Sadku-Kostrzy.

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody w wysokości po 400 zł otrzymuje muzyka ZE MSZANY z Mszany Dolnej i LASKOWIOKI z Laskowej.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 300 zł otrzymują: muzyka PRZYSZOWIANIE z Przyszowej i SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic.
Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują: muzyka LIMANOWIANIE z Limanowej, SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca i muzyka ZNAD SMOLNIKA z Męciny

Młodzież
I miejsce, nagrodę rzeczową i okolicznościową plakietkę otrzymuje muzyka GORCANIE z Niedźwiedzia.
II miejsca nie przyznano.
Dwa równorzędne III miejsca i nagrodę rzeczową otrzymują: muzyka RABIANIE z Raby Niżnej i SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.

Dzieci
I miejsce, nagrodę rzeczową i okolicznościową plakietkę otrzymuje muzyka MALI ŁOSTOWIANIE z Łostówki.


INSTRUMENTALIŚCI LUDOWI

W grupie gry na skrzypcach:

Dorośli
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje Andrzej Krzysztofiak z Koniny.
Dwa równorzędne II miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 150 zł otrzymują: Jan Jania z Poręby Wielkiej i Sławomir Kurek z Wilkowiska.
III miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 100 zł otrzymuje: Marzena Liszka ze Stronia.
Wyróżnienie otrzymuje Dominik Matras ze Słopnic.

Młodzież
I miejsca nie przyznano.
II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Paweł Bednarz z Koniny.
Dwa III miejsca i okolicznościowe plakietki otrzymują: Aleksandra Śliwa ze Słopnic i Karolina Nowak z Janowic.

Dzieci
Dwa równorzędne I miejsca, nagrody rzeczowe i okolicznościowe plakietki otrzymują: Marta Kosecka, członkini zespołu z Pisarzowej i Tomasz Łabuz z Łostówki.
II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Szymon Citak z Kamienicy.
Dwa równorzędne III miejsca i okolicznościowe plakietki otrzymują: Anna Więcławek z Kamienicy i Paweł Smaciarz z Niedźwiedzia.
Dwa wyróżnienia otrzymują: Maria Adamczyk z Poręby Wielkiej i Łucja Wojtas z Kamienicy.

W grupie gry na heligonkach:

Dorośli
I miejsca nie przyznano.
II miejsca nie przyznano.
Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 100 zł otrzymują Tadeusz Wielgus, członek zespołu Spod Kicek i Józef Tokarczyk z Mordarki.

Dzieci
I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Wojciech Citak z Kamienicy.

Nagrodę Limanowskiego Domu Kultury „Dziecięca osobowość artystyczna” dla dzieci do 13 roku życia za grę na heligonce otrzymuje Jakub Kapera z Jodłownika (lat 8).

W grupie gry na pozostałych instrumentach:

Dorośli
I miejsca nie przyznano.
II miejsce i nagrodę pieniężną 150 zł otrzymuje Zuzanna Franczyk z Limanowej grająca na okarynie.
Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują Barbara Stożek z Mszany Dolnej grająca na piszczałce oraz Mateusz Bargieł ze Stronia grający na trąbce.
Wyróżnienie za kontynuację pasterskich tradycji w zakresie sygnalizacji dźwiękowej otrzymuje Maciej Liszka ze Stronia grający na trombicie.


ŚPIEW SOLOWY

Dorośli
I miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje Maria Nawara z Olszówki.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują: Anna Kaciczak z Poręby Wielkiej i Maria Franczak ze Starej Wsi.
Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: Magdalena Dudek z Makowicy i Paweł Juszczak z Kisielówki.
Dwa wyróżnienia otrzymują: Jan Lorek z Przyszowej i Anna Gajewska z Mszany Dolnej.

Młodzież
I miejsca nie przyznano.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Angelika Kubas z Sadku-Kostrzy i Marta Bednarz z Koniny.
Wyróżnienie otrzymuje Mariola Lorek z Przyszowej.

Dzieci
I miejsce, nagrodę rzeczową i okolicznościową plakietkę otrzymuje Wojciech Tabor z Sadku-Kostrzy.
II miejsca nie przyznano.
Dwa równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Karolina Kraus z Olszówki i Anna Łysek z Mszany Dolnej.


GRUPY ŚPIEWACZE

Dorośli
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje męska grupa śpiewacza ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują: Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic i KGW z Olszówki.
Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: grupa śpiewacza Przyszowianie z Przyszowej, Spod Kicek z Mordarki i Cyrwone Korole z Kamienicy.
Trzy wyróżnienia otrzymują: Porębiański Ród z Poręby Wielkiej, Łostowianki z Łostówki i Słomcanki z Mszany Dolnej.

Młodzież
I miejsca nie przyznano.
II miejsce, nagrodę rzeczowa i okolicznościową plakietkę otrzymuje młodzieżowa grupa śpiewacza LIMANOWIANIE z Limanowej.
III miejsce i okolicznościową plakietkę otrzymują OLSZOWIANKI z Olszówki.

Dzieci
Trzy równorzędne I miejsca, okolicznościową plakietkę i nagrody rzeczowe otrzymują: MALI MĘCINIANIE z Męciny, Dziecięca Grupa Śpiewacza ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Przyszowej i KAMIONICKIE DZIOPIOTA z Kamienicy.


GAWĘDZIARZE

Dorośli
Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 200 zł otrzymują: Jan Lorek z Przyszowej i Maria Nawara z Olszówki.
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Zofia Michałek z Dobrej.
Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: Maria Franczak ze Starej Wsi i Stanisław Ptaszek z Pasierbca.
Wyróżnienie otrzymuje Mieczysław Franczyk ze Zbludzy.

Dzieci
I miejsce, nagrodę rzeczową i okolicznościową plakietkę otrzymuje Gabriela Szcześniak z Przyszowej.
II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Dorota Gorczowska z Zasadnego.
Dwa równorzędne III miejsca i okolicznościowe plakietki otrzymują: Anna Łysek z Mszany Dolnej i Piotr Kurczab z Męciny.


MISTRZ I UCZEŃ

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 200 zł otrzymują: Dorota Jędrzejek z uczennicą Katarzyną Jędrzejek z Limanowej oraz Jakub Rusiecki wraz z uczennicą Joanną Dudzik z Łostówki.
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Jakub Drabik z uczniami: Kornelią Tokarczyk i Patrykiem Cedzidłą z Kamienicy i Albertem Wąchałą z Zasadnego.
III miejsca nie przyznano.
Trzy wyróżnienia otrzymują: Barbara Stożek i uczennica Bernadetta Łabuz z Mszany Dolnej, Bronisław Kaczor z uczniami Marcinem Kaczorem i Konradem Kowalczykiem z Poręby Wielkiej, Tadeusz Wielgus z uczniem Jakubem Wojakowskim z Niedźwiedzia.


Na VIII Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody” który odbędzie się w Łużnej w 2016 r., Komisja kwalifikuje zespoły regionalne SPOD KICEK z Mordarki i SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.

Na Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju w 2016 r. Komisja kwalifikuje dziecięcy zespół regionalny MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.

Na 50. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej (sierpień 2016 r.) Komisja kwalifikuje: w kategorii gawędziarzy Jana Lorka z Przyszowej i Marię Nawarę z Olszówki, a w kategorii instrumentalistów Andrzeja Krzysztofiaka z Koniny (skrzypce) i Jana Janię z Poręby Wielkiej (skrzypce).


Komisja podkreśla duże znaczenie festiwalu folklorystycznego „Limanowska Słaza” dla aktywizacji ruchu regionalnego Ziemi Limanowskiej. Cieszy nas liczny udział dzieci. Zwracamy uwagę, aby bardziej zadbać o dopracowanie gwarowej formy tekstów zarówno śpiewanych, jak i mówionych.

Wieloletni warsztatowy charakter festiwalu w widoczny sposób przyczynił się do stale wzrastającego merytoryczno-artystycznego poziomu występujących grup i wszystkich wykonawców. Coroczna konieczność przygotowania nowego programu do występu dopinguje przyszłych uczestników do dalszego pogłębiania merytorycznej wiedzy oraz doskonalenia techniki wykonawczej. Wszystko to powoduje, że ruch folklorystyczny na Ziemi Limanowskiej w swojej większości jest przykładowy w skali Małopolski. Należy tylko mieć nadzieję, że ta z niemałym trudem wypracowana forma prezentacji i doskonalenia warsztatu będzie kontynuowana.

Dziękujemy Pani Dyrektor Magdalenie Szczygieł-Smadze i pracownikom Limanowskiego Domu Kultury za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie Festiwalu. Podziękowanie kierujemy także do Dyrekcji i Pracowników Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Dziękujemy również Panu Marianowi Wójtowiczowi za sprawne i pełne humoru prowadzenie koncertów festiwalowych, a za dekorację sceny - Panu Andrzejowi Gizie.

Nagrody dla laureatów 41. Festiwalu Folklorystycznego „LIMANOWSKA SŁAZA” ufundowali:
- Burmistrz Miasta Limanowa oraz Limanowski Dom Kultury,
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego,
- Starostwo Powiatowe w Limanowej,
- Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Czytań: 3766prDodano: 17:08, 08.11.2015r.

O Limanowskim Domu Kultury