yt
ofpt
ofpt
bip
Nasze aktualności

Nasze aktualności

Koncertowy weekend za nami

Koncertowy weekend za nami
Za nami dwa wyjątkowe koncerty, które nie tylko przysporzyły wielu estetycznych wrażeń, ale również stanowiły możliwość obcowania z inną kulturą i tradycją. Limanowski Dom Kultury miał przyjemność zaprosić wszystkich na pierwszy koncert w ramach XIX Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej oraz gościć na swojej scenie zespoły dziecięce biorące udział w 24. Międzynarodowym Festiwalu Święto Dzieci Gór.

W piątek, 15 lipca, o godz. 18:30, w Bazylice M. B. Bolesnej w Limanowej miał miejsce pierwszy z dwóch koncertów tegorocznych, XIX Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Widzowie mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać i zobaczyć duet szkocko-polski: Lindsaya Davidsona grającego na dudach szkockich oraz Irenę Czubek-Davidson grającą na harfie celtyckiej. Melodie, które zabrzmiały w limanowskiej Bazylice nie tylko nadały wydarzeniu niezwykłego charakteru i klimatu, ale również były opatrzone ciekawymi komentarzami na temat tradycji muzycznych w Szkocji.

Drugim gościem podczas koncertu w ramach XIX Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej była śpiewaczka operowa Jadwiga Postrożna, której akompaniowali Katarzyna Neugebauer-Jastrzębska oraz Piotr Michalik. Dzięki limanowskiej artystce, w Bazylice rozbrzmiały piękne dźwięki pieśni „Ave Maria” w różnych aranżacjach, a po kilku latach przerwy widzowie mogli ponownie usłyszeć podczas koncertu limanowskie organy. Wszyscy artyści piątkowego wydarzenia otrzymali długie owacje, a Dyrektor Artystyczny festiwalu, Ireneusz Wyrwa, nie tylko tradycyjnie komentował poszczególne punkty programu, ale także zaprosił wszystkich na drugi koncert, który odbędzie się 26 sierpnia i podczas którego usłyszymy zbiór pieśni, jakie pątnicy śpiewali podczas pielgrzymowania do miejsc związanych z kultem maryjnym.

W sobotę, 16 lipca, Limanowski Dom Kultury pełnił rolę współgospodarza 24. Międzynarodowego Festiwalu Święto Dzieci Gór, organizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Na scenie widowiskowej w LDK wystąpiły: Zespół Cununiţa Năzdrăvană” z rumuńskiego Satu Mare oraz Zespół „Mali Magurzanie” z Łodygowic na Żywiecczyźnie. Publiczność miała niepowtarzalną okazję zobaczyć tańce rumuńskie oraz żywieckie, które dzięki swojej żywiołowości i barwnej otoczki w postaci strojów z pewnością na długo zapadną widowni w pamięć.

Limanowa od kilku lat ma okazję gościć u siebie zespoły biorące udział w Święcie Dzieci Gór. Dzięki temu, nasz region, na którego terenie folklor wciąż jest niezwykle żywy, może być miejscem spotkania się różnych kultur i tradycji. Sobotni koncert, podczas którego na scenie wystąpiły dzieci i młodzież z Rumunii i Polski, także we wspólnych, kamrackich tańcach, i co warto podkreślić z najmłodszą artystką festiwalu, która ma zaledwie 3 lata, doskonale pokazuje piękno folkloru.

Galeria zdjęć z obydwu koncertów na stronach:
https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/180/swieto-dzieci-gor-2016

https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/181/xix-letnie-koncerty-muzyki-organowej-i-kameralnej---15-lipca-2016

Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez Limanowski Dom Kultury.

Czytań: 746prDodano: 13:22, 18.07.2016r.

O Limanowskim Domu Kultury