Historia kina Klaps w Limanowej sięga 1988 roku. Wtedy to, 23 listopada, podpisano pierwszą umowę ustalającą zasady, warunki i tryb wypożyczania kopii filmowych i ich użytkowania przez najemcę, w ramach niekomercyjnego wyświetlania filmów w kinie, pomiędzy: „Okręgowym Przedsiębiorstwem Rozpowszechniania Filmów w Krakowie, ul. Smoleńsk 2, reprezentowanym przez Dyrektora mgr inż. Mariana Celejewskiego i gł. Księgowego mgr Jacka Gracę z jednej strony, a Ośrodkiem Kultury Miasta i Gminy Limanowa, ul. Krasickiego 14 (obecnie: Bronisława Czecha 4) reprezentowanym przez Ob. Jerzego Obrzuta – dyrektora i Ob. Wiesławę Skibińską – główną księgową, zwanym dalej najemcą z drugiej strony”.
3 lata później, decyzją z 7 czerwca 1991, Urząd Województwa w Nowym Sączu zezwolił na „prowadzenie kina stałego w siedzibie Ośrodka Kultury w Limanowej”. Zezwolenie to zostało wydane na czas nieokreślony i od tamtej pory kino stało się kinem komercyjnym i zaczęło funkcjonować pod nazwą kina KLAPS. I ten stan trwa do dziś.
W początkowych okresach działania kina Klaps, oprócz regularnego repertuaru, istniał także „Dyskusyjny Klub Filmowy 302”. Ponadto stopniowo rozwijała się współpraca z dystrybutorami: Apollo Film, Agencją Graffiti Info, Vision Film Distribution, Forum Film Poland, Imperial – Cinepix, Warner Bros. Poland, Monolith Films, United International Pictures, ITI Film Studio, Studio Interfilm, Next Film, The Walt Disney Company, Kino Świat, Gutek Film, Kondrat Media.
2. Droga ku nowoczesności
W 2008 roku rozpoczęła się droga kina Klaps ku gruntownej zmianie, z kina tradycyjnego na kino cyfrowe. Krakowska spółka Apollo Film, z którą kino Klaps współpracowało już od jakiegoś czasu, wyszła z propozycją napisania wspólnego projektu. Ówczesna Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury – Stanisława Obrzut – podjęła wyzwanie i rozpoczęła starania, które miały na celu włączenie kina Klaps w obręb tworzonej sieci kin. Zaczęło się od podpisania umowy z Fundacją Rozwoju Kina z siedzibą w Krakowie, która opracowała projekt „Małopolskiej Sieci Kin Cyfrowych”. Przedmiotem projektu było stworzenie sieci nowoczesnych instytucji kultury w Małopolsce. Polegał on na zakupie i wyposażeniu kin tradycyjnych z Małopolski w nowoczesne systemy kina cyfrowego, które gwarantuje najwyższą jakość projekcji, w tym również prezentacji wybranych filmów w systemie trójwymiarowym 3D.
Głównym celem projektu było także uzyskanie lepszego dostępu do kopii filmowych, a także zwiększenie udziału polskich i europejskich filmów w repertuarze kin.
Projekt „Małopolska sieć kin cyfrowych – inwestycje” zrealizowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013, Działanie 3.3 Instytucje kultury, Schemat A. Rozwój infrastruktury kulturalnej.
Honorowy patronat nad „Małopolską Siecią Kin Cyfrowych” objął Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, traktując projekt jako przedsięwzięcie o dużym znaczeniu dla kultury.
W sieci znalazło się dziesięć miast z Małopolski: Bochnia (kino "Regis"), Brzeszcze (kino "Wisła"), Dąbrowa Tarnowska (kino "Sokół"), Kęty (kino Domu Kultury), Kraków (Klub Sztuki Filmowej "Mikro&Mikroffala"), Krynica-Zdrój (kino "Jaworzyna"), Limanowa (kino "Klaps"), Oświęcim ("Nasze Kino"), Trzebinia (kino "Sokół"), Wadowice (kino "Centrum").
Koszt modernizacji limanowskiego kina zamknął się kwotą blisko 600 tysięcy złotych, z czego 75 proc. pochodziło z programu Małopolskiej Sieci Kin Cyfrowych realizowanego właśnie przez Fundację Rozwoju Kina.
Prace związane z wymianą projektora, ekranu i nagłośnienia trwały od 7 do 13 kwietnia 2010 roku. Uroczystego otwarcia kina cyfrowego dokonano 22 kwietnia, symbolicznym przecięciem taśmy filmowej.
Symbolicznego przecięcia taśmy filmowej dokonują Burmistrz Miasta Limanowa Marek Czeczótka oraz
kinooperator kina KLAPS Zbigniew Twaróg.
Jest to wyjątkowy moment nie tylko dla Limanowskiego Domu Kultury ale całego miasta.
Tradycyjne kino taśmowe odchodzi do lamusa, gdybyśmy zostali przy starym, to stalibyśmy w miejscu, a wręcz cofalibyśmy się. Myślę, że jest to wspaniały prezent dla mieszkańców Limanowej od radnych, którzy zatwierdzili budżet, oraz od pracowników LDK. Myślę, że niejeden będzie się cieszył, a wielu będzie nam zazdrościć.
Małopolska Sieć Kin Cyfrowych pozwoli oglądać w Limanowej filmy dzień po premierze, a nie po miesiącu czy dwóch, jak to miało miejsce przy "taśmach". I o takie filmy będziemy się starać. (…) Oprócz tego chcemy pokazywać na żywo wielkie wydarzenia kulturalne i sportowe nawet w wersji 3D.
Pierwszym filmem zaprezentowanym w zmodernizowanym kinie był film „Starcie Tytanów”.
Kinooperator Zbigniew Twaróg prezentuje serwer amerykańskiej firmy DOREMI.
Holenderski projektor NEC-NC1600C-A.
http://www.ldk.limanowa.pl/gmw/65/montaz-cyfry-w-limanowskim-kinie-klaps
3. Działalność kina
Od początku swojej działalności kino Klaps starało się dopasować do gustów każdego widza. Od Dyskusyjnego Klubu Filmowego przez spotkania z autorami, letnie kino plenerowe po transmisje i retransmisje wydarzeń z największych scen teatralnych i baletowych świata.
Dyskusyjny Klub Filmowy „302”:
Limanowski DKF powstał 14 listopada 1988 roku. Jego pomysłodawczynią była Hanna Tomaszek, pracująca w Ośrodku Kultury przy ówczesnej ul. Krasickiego 14.
Dyskusyjny Klub Filmowy „302” (nazwę przyjęto od ilości miejsc znajdujących się w sali kinowej) był miejscem spotkań kinomanów, które przybierały też często charakter spotkań towarzyskich, podczas których rozmawiało się nie tylko o filmie, ale i słuchało muzyki filmowej. Klub organizował m.in. zabawy karnawałowe, których tematem przewodnim był oczywiście film, muzyka filmowa, filmowe gadżety.
DKF „302” swoją działalność zainaugurował 3 stycznia 1989 roku o godz. 17:00, filmem „Diabeł” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego.
Celem klubu było:
a) rozszerzenie i pogłębianie wiadomości z zakresu sztuki filmowej,
b) umożliwianie członkom zapoznawania się z najbardziej wartościowymi i interesującymi dziełami filmowymi,
c) kształcenie podstaw samodzielnej oceny oglądanych filmów,
d) podnoszenie kultury filmowej w społeczeństwie – propagowanie i upowszechnianie filmów o wybitnych wartościach artystycznych i postępowych walorach społecznych.
Członkowie Klubu spotykali się co wtorki i mogli zobaczyć takie filmy jak: „Pół żartem, pół serio”, „Czułe słówka”, „Misja”, „Star '80”, „Na skróty”, „Forrest Gump” czy „Prawdziwe Kłamstwa”.
Niestety, era DKF-ów upadła z momentem komercjalizacji tej strefy kultury i tak też stało się z DKF-em „302”. W ostatnich latach zauważalny jest jednak wzrost zainteresowania tego typu formami uczestnictwa w kulturze, a zatem może DKF „302” jeszcze powróci...
Kino Konesera:
We wrześniu 2012 roku, zrodził się pomysł organizacji pokazów filmowych, które ze względu na swój bardziej artystyczny, niszowy charakter często nie mają szansy pojawić się w szerokim repertuarze. Ponadto widzowie zgłaszali potrzebę obejrzenia filmów odbiegających od kina popularnego, które rządzi na ekranach i tak powstało wydarzenie nazwane Kinem Konesera, które trwa do dziś, cieszy się coraz większą popularnością i zdobyło sobie stałe grono odbiorców.
Celem organizatorów wydarzenia było wyjście naprzeciw gustom kinomanów, a także przeprowadzenie swoistego sondażu, czy w Limanowej istnieje zapotrzebowanie na kino bardziej artystyczne, a tym samym czy w dłuższej perspektywie jest możliwy powrót do DKF-u.
Początkowo wydarzenie odbywało się co tydzień w poniedziałek, w miesięcznych cyklach. Wśród filmów jakie widzowie mieli okazję obejrzeć przeważały produkcje europejskie takie jak „Skóra, w której żyję”, „Zapiski z Toskanii”, „Zakochana bez pamięci” czy „Cztery słońca”. Od października 2013 roku Kino Konesera zaczęło funkcjonować sezonowo i tematycznie. Seanse również odbywały się co tydzień, ale przeniesiono je z poniedziałków na piątki. Po dwóch sezonach: jesiennym i zimowym, poświęconym filmom polskim, Kino Konesera zostało zawieszone aby powrócić po ponad rocznej przerwie we wrześniu 2015 roku.
Nowa formuła Kina Konesera zakładała wyświetlanie najnowszych filmów, niedługo po premierze. Dzięki temu znacznie wzrosła atrakcyjność wydarzenia, które mogło zostać przeniesione z sali kameralnej na salę widowiskową, a także dać możliwość widzom bycia na bieżąco z kinem artystycznym, niszowym i offowym.
Obecnie Kino Konesera jest wyświetlane raz w miesiącu, w piątki, od września do czerwca. Mimo unowocześnienia jego formuły, pierwotne założenia pozostały jednak te same. Wciąż jest to wydarzenie, które nie tylko upowszechnia kino artystyczne, ale jest również miejscem spotkań kinomanów, którzy przy kawie/herbacie mogą spędzić czas w filmowych klimatach.
Transmisje spektakli teatralnych, baletowych, koncertów
Cyfryzacja kina dała możliwość nie tylko wyświetlania filmów w najlepszej jakości, ale także transmitowania wydarzeń z różnych części świata, za pomocą systemu satelitarnego, który był jednym z kluczowych elementów projektu „Małopolskiej Sieci Kin Cyfrowych”.
Kino Klaps stało się miejscem transmitowania wydarzeń z najdalszych zakątków świata: od Metropolitan Opery w Nowym Jorku, przez National Theatre w Londynie, aż po Teatr Bolszoj w Moskwie. Widzowie mieli okazję zobaczyć na dużym ekranie koncert grupy muzycznej Simply Red (19.12.2010) czy Mszę beatyfikacyjną św. Jana Pawła II (1.05.2011).
Dzięki zainstalowanemu systemowi satelitarnemu kino Klaps mogło także bezpośrednio uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego OFF CAMERA. Na ekranie wyświetlane były nie tylko festiwalowe filmy, ale także transmitowane spotkania z twórcami.
Od 2014 roku kino Klaps podjęło stałą współpracę z dystrybutorem transmisji i retransmisji koncertów, spektakli teatralnych, operowych i baletowych – www.nazywowkinach.pl. Początkowo widzowie mieli okazję spotkać się ze spektaklami teatralnymi z Londynu: „Audiencja”,
„Frankenstein”, „Koriolan”, „Czas wojny”, „Tramwaj zwany pożądaniem”, „Medea”, „Prześwit”, „Wyspa skarbów”, „Makbet”, „Burza”, „Sen nocy letniej”, „Strategia gołych kawalerów”, „Hamlet”, „Jane Eyre”, „Zawsze piękne”, „Jak wam się podoba”. Na ekranie podziwialiśmy najwybitniejszych aktorów takich jak Helen Mirren, Bill Nighy, Benedict Cumberbatch, Tom Hiddleston, Gillian Anderson, Carey Mulligan czy Helen McCrory.
Od 2015 roku na ekranie kina Klaps zawitał balet z moskiewskiego Teatru Bolszoj. Do dnia dzisiejszego widzowie mogą podziwiać największych tancerzy baletowych świata. Najsłynniejsze balety takie jak „Romeo i Julia”, „Jezioro łabędzie” czy „Śpiąca królewna” są na wyciągnięcie ręki, a Boże Narodzenie nie może się obyć bez pokazu „Dziadka do orzechów”.
Współpraca z Nazywowkinach.pl owocuje również pokazami filmów dokumentalnych z cyklu „Wystawa na ekranie”, retransmisjami oper z Nowego Jorku czy koncertów wybitnych muzyków, takich jak André Rieu.
Wieczór Oscarowy
Jest taki dzień w roku, o którym mówi się, że jest najważniejszym dla świata kinowego. Mowa oczywiście o dniu, w którym odbywa się gala rozdania Oscarów. Kino Klaps nie jest obojętne na to wydarzenie i również włącza się w jego świętowanie. Co roku, w niedzielę rozdania statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej, w limanowskim kinie ma miejsce pokaz filmów nominowanych do Oscara.
Wieczór Oscarowy ma nie tylko przybliżać widzom filmy, uznane w danym roku za najlepsze, ale także choć w niewielkim stopniu dać poczuć atmosferę Dolby Theatre w Hollywood. A o to już zawsze starają się zadbać pracownicy kina.
Walentynki w kinie Klaps
Kino zawsze było miejscem spotkań zakochanych. Od kilku lat kino Klaps postanowiło więc w sposób szczególny uczcić ich święto, które przypada na 14 lutego. Walentynki to coroczna okazja do spędzenia romantycznych chwil z ukochaną osobą w kinie, oglądając filmy o miłości.
Wydarzeniu towarzyszy losowanie nagród (kolacja dla dwojga, bony do salonów kosmetycznych, bilety do kina itp.), a także degustacje potraw, rozdawanie słodkich upominków, stoiska kosmetyczne, fotobudka czy ścianka fotograficzna.
Romantyczna atmosfera tego dnia udziela się wszystkim.
Inne
Spotkania z twórcami, pokazy edukacyjne, pokazy plenerowe to tylko nieliczne z wydarzeń organizowanych w kinie Klaps, nie odbywających się cyklicznie.
Limanowskie kino cały czas stara się uatrakcyjniać i dostosowywać swoją ofertę do potrzeb widzów. Ponadto nie przechodzi ono obojętnie obok najważniejszych wydarzeń kulturalnych, państwowych czy religijnych organizując m.in. pokazy filmów historycznych połączone z prelekcją i spotkaniami z twórcami.
Dobra i stała współpraca z ośrodkami oświatowymi sprzyja organizacji licznych seansów filmów edukacyjnych czy ekranizacji lektur szkolnych.
Kino Klaps włącza się również zawsze chętnie w organizację wydarzeń kinowych, takich jak premiery filmów („Tischner – życie w opowieściach”, „Duże zwierzę”) czy przeglądy (Przegląd Filmów Krótkometrażowych Filmowirówka, Filmy z Aniołem).
Działalność kina Klaps to przede wszystkim codzienny repertuar, ale właśnie wydarzenia cykliczne czy jednorazowe nadają mu szczególnego charakteru i sprzyjają zacieśnianiu relacji między kinem a widzem. To dzięki takim wydarzeniom podnosi się oferta kina i istnieje możliwość, aby w przyszłości było tych wydarzeń jeszcze więcej.
4. Pozyskane fundusze i zrealizowane wnioski
Cyfryzacja kina była wnioskiem zrealizowanym na potężną skalę, wnioskiem, który otwarł drogę ku kolejnym krokom zmierzającym do modernizacji kina.
Oprócz wymiany foteli, została również odświeżona podłoga.
Od 3 sierpnia 2015 r. w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury trwały prace związane z wymianą foteli. Wykonawcą prac była firma CAVEA DESIGN Sp. z o.o., która została wyłoniona do tego zadania na drodze przetargu. Całość inwestycji opiewała na kwotę 193 280,00 zł. Zostały wymienione wszystkie stare fotele.
Dzięki nowym fotelom, sala nabrała świeżości i estetyki.
Całość inwestycji opiewała na kwotę 30 099,00 złotych, przy czym kwota przyznanego dofinansowania wyniosła 20 760,00 złotych co stanowi blisko 70% budżetu całego przedsięwzięcia.
- zakupiono i wdrożono nowy, elektroniczny system sprzedaży i rezerwacji biletów online, który będzie umożliwiał klientom kupno biletu na wydarzenia organizowane w LDK oraz seanse kinowe za pośrednictwem strony internetowej Limanowskiego Domu Kultury;
- wymieniono drzwi wejściowe do sali widowiskowej LDK, na spełniające wszelkie wymagania odpowiednie specyfice pomieszczenia do jakiego prowadzą;
- unowocześniono punkt kasowy, zwiększono jego powierzchnię, doświetlono oraz zakupiono nowy sprzęt komputerowy i kasowy.
Punkt kasowy nie tylko się powiększył, ale został również unowocześniony
Nowe drzwi do sali widowiskowej spełniały wszystkie wymogi bezpieczeństwa
- 100 sztuk okularów do projekcji 3D w rozmiarze dziecięcym
- 20 poduszek podwyższających na fotele kinowe
- wózek do przechowywania okularów 3D
- odtwarzacz blu-ray
Dzięki tym działaniom kino Klaps cały czas podnosi jakość oferowanych przez siebie usług, a także poprawia dostęp do oferty kulturalnej oraz filmowej oferowanej przez LDK.
W maju 2017 roku Limanowski Dom Kultury otrzymał znakomitą wiadomość: Miasto Limanowa otrzymało dofinansowanie na przebudowę LDK. Przyznane dofinansowanie na realizację Projektu „Przebudowa i rozbudowa budynku przy ul. Czecha w Limanowej dla potrzeb Domu Kultury z salą widowiskową” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego wyniosło prawie 2 mln zł, przy czym wartość całego projektu została oszacowana na około 7 mln zł.
Całość przedsięwzięcia ma obejmować: przebudowę i rozbudowę części składającej się z sali widowiskowej wraz z niezbędnym zapleczem technicznym oraz foyer z węzłem szatniowo-kasowym i sanitarnym; wyodrębnienie funkcjonalne istniejącej restauracji poprzez stworzenie niezależnego wejścia do lokalu i wydzielenie węzła sanitarnego dla konsumentów, od strony północnego wejścia do budynku; wykonanie dodatkowe foyer, łączące komunikacyjnie ze sobą salę widowiskową, salę konferencyjną oraz pomieszczenia służące do obsługi pobliskiego skateparku, przebudowę i budowę pracowni artystycznych oraz klubów zainteresowań; wykonanie do budynku pochylni dla osób niepełnosprawnych prowadzącą z poziomu utwardzonego placu - w budynku zaprojektowano system pochylni oraz urządzenie dźwigowe zapewniające osobom niepełnosprawnym dostęp na kondygnacje z pomieszczeniami użytkowymi.
Ze względu na zaawansowany zakres prac remontowych potrzebne było całkowite opuszczenie budynku przy ul. Czecha 4 i przeniesienie się do innej siedziby. Limanowski Dom Kultury oraz kino Klaps mogą nieprzerwanie działać dalej dzięki uprzejmości dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4 w Limanowej gdzie przeniosła się administracja oraz pracownie LDK, oraz dzięki uprzejmości Ochotniczej Straży Pożarnej w Łososinie Górnej, która użyczyła pomieszczeń w budynku przy ul. Łososińskiej 23 na potrzeby sali kinowej i kabiny projekcyjnej.
Ekran już zdjęty, prace nad demontażem nagłośnienia trwają
Ekran, nagłośnienie i projektor zamontowane - sala przy ul. Łososińskiej 23 nabiera kształtów
Sala kinowa w budynku OSP Łososina Górna, przy ul. Łososińskiej 23, jest wyposażona w serwer Doremi Cinemas DCP-2K4, projektor NEC-NC1600C-A przystosowany do projekcji w systemie 3D Dolby, dźwięk Dolby Stereo Surround. Na sali znajduje się 85 foteli kinowych. Zakupiony i zamontowany został również ekran rozwijany elektrycznie o wymiarach 5x2,8 m oraz dodatkowe 10 poduszek podwyższających na fotele kinowe.
Sala kinowa w tymczasowej lokalizacji
https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/254/sala-kinowa-w-budynku-przy-ul-lososinskiej-23
6. Zmieniamy się dla Was
Z początkiem kwietnia 2018 roku ruszyły prace związane z rozbiórką obecnego budynku Limanowskiego Domu Kultury. Do końca 2019 roku na miejscu starej siedziby LDK ma powstać nowoczesny kompleks kulturalny przystosowany do działań zarówno Limanowskiego Domu Kultury i kina Klaps jak i Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Wykonawcą inwestycji jest wyłoniona w przetargu firma Gurgul z Limanowej.
Trzymamy kciuki za powodzenie inwestycji, która mamy nadzieję nie tylko uatrakcyjni wizualnie obecny budynek i poprawi dostęp do kultury w naszym mieście, ale także otworzy nowy rozdział w historii LDK i kina Klaps.
Galeria zdjęć z przebudowy Limanowskiego Domu Kultury:
https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/250/przebudowa-limanowskiego-domu-kultury