yt
ofpt
ofpt
bip

Projekty

Wybierz rok

Wybierz miesiąc

Teatr na wielkim ekranie

Teatr na wielkim ekranie
National Theatre od 23 maja w kinie "Klaps"!
piątek
23
maj
23.05.2014r. - 27.06.2014r.
19:30 - 22:00
Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy) w Londynie, znany powszechnie jako National Theatre, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Pierwszą transmisją HD (przekaz LIVE) przedstawienia z cyklu „National Theatre Live” („NT Live”) był pokaz „Fedry”, klasycystycznej tragedii Jeana Racine’a. W postać tytułową wcieliła się Helen Mirren, laureatka Oscara za rolę Elżbiety II w filmie „Królowa”. Miało to miejsce w 2009 roku. Transmisja ta zgromadziła przed ekranami kin ponad 50.000 widzów. Dziś przedstawienia brytyjskiej sceny narodowej transmitowane i retransmitowane są do kilkuset miast świata.

Kino „Klaps” postanowiło dołączyć do tego grona i od 23 maja, co dwa tygodnie, zaprezentuje państwu 4 sztuki, z których każda będzie na swój sposób wyjątkowa, a wybitne role znanych brytyjskich aktorów dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń.

U nas również wszystko zacznie się od Helen Mirren, gdyż na początek chcemy państwa zaprosić na spektakl „Audiencja” z jej udziałem, w którym brytyjska laureatka Oscara, ponownie wciela się w postać angielskiej królowej, Elżbiety II.

Wszystkie retransmisje będą pokazywane w Sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury.
Cena biletu: 17 zł

Program wydarzenia:

23.05 godz. 19:30
AUDIENCJA

na podstawie scenariusza Petera Morgana

reżyseria: Stephen Daldry

obsada: Helen Mirren (Królowa Elżbieta II), Edward Fox (Winston Chiurchill), Haydn Gwynne (Margaret Thatcher), Nathaniel Parker (Gordon Brown), Rufus Wright (David Cameron)

czas trwania: 130 minut

„Audiencja” to ponowne spotkanie Petera Morgana, scenarzysty słynnego filmu „Królowa”, z Helen Mirren, która w tym obrazie zagrała tytułową rolę. Morgan w swojej sztuce teatralnej znacznie rozbudował i pogłębił wątek królewskich audiencji. Przedstawienie wyreżyserował nominowany do Oscara Stephen Daldry („Billy Elliot”, „Godziny”). Pełna ironicznego humoru sztuka odpowiada na pytanie o zasadność istnienia monarchii we współczesnej polityce. Ta odpowiedź jest zaskakująca. Dame Helen Mirren ponownie kreuje rolę Elżbiety II, rolę, dzięki której zdobyła wcześniej Oscara i Złoty Glob.
 
29.05 godz. 19:00
FRANKENSTEIN


na podstawie powieści Mary Shelley

reżyseria: Danny Boyle

obsada: Benedict Cumberbatch (doktor Wiktor Frankenstein), Jonny Lee Miller (Monstrum)

czas trwania: 125 minut

Laureat Oscara, twórca filmów „Trainspotting” i „Slumdog. Milioner z ulicy”, powraca do korzeni – reżyserowania w teatrze. Danny Boyle o pomyśle zaadaptowania na potrzeby sceny gotyckiej powieści Mary Shelley po raz pierwszy wspomniał obecnemu dyrektorowi artystycznemu National Theatre, Nicholasowi Hytnerowi, ponad 12 lat temu, kiedy pracowali razem w słynnym Royal Shakespeare Company. Gwiazdorska obsada: Benedict Cumberbatch jako doktor Wiktor Frankenstein i Jonny Lee Miller jako jego Stworzenie.

12.06 godz. 19:00
KORIOLAN

na podstawie sztuki Williama Szekspira

reżyseria: Josie Rourke

obsada: Tom Hiddleston (Koriolan), Mark Gatiss (Menenius), Elliot Levey (Brutus), Peter De Jersey (Cominius)

czas trwania: 170 minut

Współczesne odczytanie sztuki dramatopisarza wszech czasów. Kiedy dawny wróg znów zaczyna zagrażać Rzymowi, mieszkańcy miasta ponownie wzywają na pomoc swego bohatera i obrońcę – Koriolana (w tej roli Tom Hiddleston). Będzie on musiał pokonać także innego wroga – tego, który czai się w jego najbliższym otoczeniu.

27.06 godz. 19:00
CZAS WOJNY

na podstawie powieści Michaela Morpurgo

reżyseria: Marianne Elliot, Tom Morris

obsada: Jamie Ballard (Major Nicholls), Luke Treadaway (Albert Narracott), Toby Sedgwick (Ted Narracot), Thusitha Jayasundera (Rose Narracot)

czas trwania: 145 minut

Fabuła Czasu wojny toczy się przez chwilę w sielskim Devon, aby później przenieść się do pogrążonej w wojnie Francji. Młody Albert traci swojego najlepszego przyjaciela Joey’a na krótko przed wybuchem I wojny światowej. Ukochany koń chłopca trafia na front, aby tam służyć swojej ojczyźnie. Nie mogąc pogodzić się ze stratą przyjaciela, Albert wyrusza w niebezpieczną podróż, aby go odnaleźć i sprowadzić do domu. Czas wojny to wzruszająca opowieść o sile przyjaźni w czasach, gdy młodzieńcza niewinność zderza się brutalną rzeczywistością wojny, pełen poruszającej muzyki dramat. Jego mocnym punktem są ogromne kukły, które naśladują cwałujące szaleńczo rumaki.

Czytań: 2696prDodano: 19:30, 23.05.2014r.

Galeria zdjęć

O Limanowskim Domu Kultury