yt
ofpt
ofpt
bip

Projekty

Wybierz rok

Wybierz miesiąc

Teatr na wielkim ekranie

Teatr na wielkim ekranie
National Theatre ponownie od 16 października w kinie "Klaps"!
czwartek
16
październik
16.10.2014r. - 13.11.2014r.
19:00 - 21:00
Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy) w Londynie, znany powszechnie jako National Theatre, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Pierwszą transmisją HD (przekaz LIVE) przedstawienia z cyklu „National Theatre Live” („NT Live”) był pokaz „Fedry”, klasycystycznej tragedii Jeana Racine’a. W postać tytułową wcieliła się Helen Mirren, laureatka Oscara za rolę Elżbiety II w filmie „Królowa”. Miało to miejsce w 2009 roku. Transmisja ta zgromadziła przed ekranami kin ponad 50.000 widzów. Dziś przedstawienia brytyjskiej sceny narodowej transmitowane i retransmitowane są do kilkuset miast świata.

Kino „Klaps” postanowiło dołączyć do tego grona i od 16 października, co dwa tygodnie, zaprezentuje państwu 3 spektakle, które nie tylko zdobyły uznanie krytyków, ale i widzów na całym świecie.  Już 16 października zobaczymy Gillian Anderson w jej życiowej roli. „Tramwaj zwany pożądaniem” to jedna z najsłynniejszych teatralnych historii i właśnie nią rozpoczniemy tą edycję „Teatru na wielkim ekranie”.

Jesteśmy przekonani, że każda z tych sztuk przysporzy wiele emocji i wrażeń i pozwoli nieco przybliżyć nam świat wielkich przedstawień teatralnych.

Wszystkie retransmisje będą pokazywane w Sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury.

Wszystkie spektakle są z polskimi napisami.

Cena biletu: 17 zł

Program wydarzenia:

16.10 godz. 19:00
TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM

reżyseria: Benedict Andrews

obsada: Gillian Anderson, Ben Foster, Vanessa Kirby

czas trwania: 180 minut

Jedna z najsłynniejszych teatralnych historii rozgrywa się w parnej i wilgotnej aurze lat 40. ubiegłego wieku w Nowym Orleanie. To tam pod oknami mieszkania Kowalskich przejeżdża tramwaj, z którego pewnego dnia wysiada zmysłowa Blanche. Jej kruchy świat właśnie się rozsypuje, dlatego szukając pocieszenia, zwraca się ku swojej siostrze. Nie znajduje jednak u niej pocieszenia, bo twarz Stelli skryta jest w cieniu jej brutalnego męża. Duszna atmosfera zaczyna narastać. Dokąd zawiedzie bohaterów tramwaj, który jeździ ulicą Desire (pożądanie)?


30.10 godz. 19:00
MEDEA

oparta na sztuce Eurypidesa, w nowej wersji Bena Powera

reżyseria: Carrie Cracknell

choreografia: Lucy Guerin

obsada: Helen McCrory, Michaela Coel, Danny Sapani, Cath Whitefield

czas trwania: 90'

Medea jest matką i żoną. Ze względu na swojego męża Jazona postanawia opuścić dom i wysłać swoich dwóch synów na emigrację. Kiedy opuszcza rodzinę, aby zacząć nowe życie, Medea spotyka się odrzuceniem i izolacją ze strony swoich dzieci. Przyparta do muru, prosi o jeden dzień łaski. Czas, który jej dano, to jednak zbyt mało, by naprawić sytuację. Postanawia więc wziąć odwet i zniszczyć wszystko, co było jej drogie.


13.11 godz. 19:00
PRZEŚWIT

autor: David Hare

reżyseria: Stephen Daldry (Billy Elliot, Godziny, Audiencja)

obsada: Bill Nighy, Carey Mulligan

czas trwania 165’

Pewnego przenikliwie chłodnego londyńskiego wieczoru nauczycielce Kyrze Hollis nieoczekiwaną wizytę składa jej były kochanek, Tom Sergeant – spełniony i charyzmatyczny restaurator, któremu niedawno zmarła żona. Oboje próbują rozbudzić niegdyś namiętny związek, żeby tylko znaleźć się w ogniu niebezpiecznej walki przeciwstawnych ideologii i wzajemnych pragnień. Tego wieczoru spędzisz z nami wiele godzin, mam nadzieję, że będziesz poruszona głęboko ludzkimi tematami, będziesz rozerwana i zmuszona do śmiechu. A na koniec będziesz jeszcze bardzo głodna. (Bill Nighy)

Czytań: 1543prDodano: 19:00, 16.10.2014r.

O Limanowskim Domu Kultury