yt
ofpt
ofpt
bip

Projekty

Wybierz rok

Wybierz miesiąc

Projekty

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Limanowski Dom Kultury oraz Stowarzyszenie Auschwitz Memento zapraszają na pokaz filmu „Niezłomni pod drutami Auschwitz” 1 marca o godz. 14:30 w sali kinowej przy ul. Łososińskiej 23, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 
czwartek
01
marzec
01.03.2018r.
14:30 - 16:30
Stowarzyszenie Auschwitz Memento od wielu lat realizuje swoją misję, starając się przypominać o wyjątkowym doświadczeniu historycznym Polaków, jakim było zmaganie się z dwoma zbrodniczymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Opowiadają historie ważne z punktu widzenia społeczeństwa i polskiej racji stanu, takie, odnośnie których mają głębokie przekonanie, że jeśli ich nie opowiedzą, to już być może nikt tego nie zrobi. Z tej fascynacji zrodził się pomysł realizacji fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla, który miał swoją premierę w 2013 roku.


Film dokumentuje dzielność żołnierzy „Sosienek”, którzy w czasie niemieckiej okupacji zapisali piękną kartę, a po wojnie byli prześladowani przez NKWD i UB, wreszcie ograbieni przez komunistów z bojowych dokonań, skazani zostali na zapomnienie. Oddział Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjra Jana Wawrzyczka działał przez kilka lat w pobliżu niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. Partyzanci z „Sosienek” nieśli pomoc więźniom obozu, alarmowali świat o tym, co się w obozie dzieje i zorganizowali ok. 1/3 ucieczek z obozu.


1 marca o godz. 14:30 w sali kinowej przy ul. Łososińskiej 23 nie tylko odbędzie się pokaz filmu, ale również spotkanie z jednym z jego autorów – dziennikarzem, publicystą, dyrektorem i redaktorem naczelnym TVP Kraków, trzykrotnym zdobywcą Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, tzw. polskiego Pulitzera – Bogdanem Wasztylem, który opowie o pracy nad filmem oraz książką, dokumentującymi działalność oddziału „Sosienek”.


W trakcie spotkania będzie możliwość nabycia filmu oraz książki „Niezłomni z oddziału Sosienki. Armia Krajowa wokół KL Auschwitz”.


WSTĘP WOLNY!


Zapraszamy!


 
Czytań: 175prDodano: 14:30, 01.03.2018r.

O Limanowskim Domu Kultury