yt
ofpt
ofpt
bip

Projekty

Wybierz rok

Wybierz miesiąc

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Limanowski Dom Kultury zaprasza na koncert Orkiestry Dętej „Echo Podhala” oraz pokaz filmu „Mój Przyjaciel Laluś” 1 marca o godz. 18:00 w sali kinowej przy ul. Łososińskiej 23, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
piątek
01
marzec
01.03.2019r.
18:00 - 20:00
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Limanowski Dom Kultury po raz kolejny włącza się w obchody tego święta i podobnie jak w roku ubiegłym pragnie zaprosić do wspólnego uczczenia żołnierzy walczących o wolną Polskę.

1 marca o godz. 18:00, na scenie w budynku przy ul. Łososińskiej 23, Orkiestra Dęta „Echo Podhala” kierowana przez Marka Michalika, zaprezentuje wiązankę pieśni patriotycznych oraz wojskowych. Zespół działający przy Limanowskim Domu Kultury od ponad 90 lat uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i obchodach świąt państwowych na terenie naszego miasta. Piątkowy koncert będzie też kolejnym w wykonaniu Orkiestry z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Po koncercie, ok godz. 18:30 na ekranie kina zostanie wyświetlony film „Mój Przyjaciel Laluś” w reżyserii Dariusza Walusiaka. Widzowie będą mieli okazję poznać historię sierżanta Józefa Franczaka „Lalusia”, ostatniego Wyklętego, zastrzelonego 21 października 1963 roku podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych. Ten przedwojenny podoficer żandarmerii wojskowej, żołnierz AK, podkomendny „Uskoka”, kilkakrotnie ranny, po śmierci swojego dowódcy i kolegów z oddziału pozostał sam. 18 lat ścigany jak zwierzę, do końca pozostał niezłomny. „Laluś” marzył o normalnym życiu, o rodzinie. Wiedział, że tego nie może mieć. Podczas ostatniego spotkania z przyjacielem, Wacławem Szaconiem „Czarnym”, powiedział: „pragnę, by po śmierci chociaż moje kości spoczęły w grobie rodzinnym”.

Dokument oparty jest na wspomnieniach przyjaciela Józefa Franczaka „Lalusia” – Wacława Szaconia „Czarnego” oraz dzieci Żołnierzy Wyklętych (m.in. Magdy Zarzyckiej i Marka Franczaka – syna bohatera filmu). W filmie wykorzystano fragmenty "Pamiętnika Zdzisława Brońskiego "Uskoka", pieśń Andrzeja Kołakowskiego "Niewolnictwo" do słów Zdzisława Brońskiego "Uskoka".
 


WSTĘP WOLNY!


Zapraszamy!
Czytań: 329prDodano: 18:00, 01.03.2019r.

O Limanowskim Domu Kultury