bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

10 maja odwiedzimy "IRAN. W POSZUKIWANIU ŚWIĘTEGO OGNIA" - zapraszamy na majowe spotkanie w cyklu "Wędrowanie na ekranie"


Limanowski Dom Kultury zaprasza do udziału w spotkaniach podróżniczych "Wędrowanie na ekranie". Będzie to niepowtarzalna okazja aby wysłuchać ciekawych opowieści o najodleglejszych krajach i obejrzeć zdjęcia ukazujące ich piękno oraz różnorodność. Kolejne spotkanie już 10 maja o godz. 18:00, zatytułowane "IRAN. W POSZUKIWANIU ŚWIĘTEGO OGNIA"!

 

10 maja, o godz. 18:00, w sali kameralnej LDK spotkamy się z Adamem Olesiakiem - z pochodzenia Limanowianinem. Na co dzień pracuje jako lekarz psychiatra, a po godzinach podróżuje i fotografuje. Podróżniczo szczególnie fascynują go kraje o surowym, oszczędnym krajobrazie, w szczególności kraje pustynne. Zwiedził już takie miejsca jak - Kirgistan, Uzbekistan, Azerbejdżan, Gruzja, Albania, Izrael, Turcja, Portugalia, Czarnogóra, Macedonia, Bułgaria, Rumunia, Iran, a na liście jego kolejnych celów jest wyprawa do Namibii i Patagonii. Uwielbia też wycieczki górskie - szczególnie wspomina trekkingi konne w górach Pamir i Tien-szan oraz zdobycie Araratu. Fotograficznie może się poszczycić wyróżnieniami w konkursach krajowych (jedno z jego zdjęć było drukowane w National Geographic Polska) i zagranicznych (Paryż, Tokio) oraz udziałem w wielu wystawach pokonkursowych (większość w Polsce, jedna w ZEA).

Zachęcamy do śledzenia twórczości p. Adama:

- konto na instagramie - Instagram
- strona internetowa - Portfolio

 

Podczas piątkowego wydarzenia wysłuchamy wyjątkowej opowieści o kraju, nazywanym przez historię kolebką ludzkiej cywilizacji.

Głównym tematem podróży Adama Olesiak do Iranu była próba dotarcia do "czcicieli ognia" - ludzi wciąż wyznających Zoroastrianizm - starą, perską religię monoteistyczną. Będzie więc oczywiście słowo o samym zoroastrianizmie - jego symbolice, podstawowych zasadach, elementach wspólnych z chrześcijaństwem. Dowiemy się też wielu informacji o zoroastriańskich obchodach noworocznych w środku lipca i paleniu ognisk na dachach domów. O tym jak ludzie żyli i żyją na pustyni przy ponad 40-stopniowych upałach. O tradycyjnym, piątkowym wypoczynku w Isfahanie - mieście, które wymyśliło grę w polo. O spaniu w namiocie na pustyni niedaleko Jazdu. O starych perskich siłowniach-świątyniach i obrzędzie o nazwie Zurkaneh. O obchodach szyickiego święta Ashura. O mieście Kandovan, w którym ludzie wciąż żyją w wykutych w skałach mieszkaniach. O sytuacji politycznej w Iranie - jak było kiedyś i jak jest dzisiaj. O tym czym skończyły się protesty Irańskich kobiet i o ich prawach i sytuacji społecznej. Przede wszystkim pan Adam opowie jednak o ludziach Iranu, których gościnność nie zna granic.

 

Wierzymy, że spotkanie nie tylko będzie okazją do wysłuchania niezwykłych historii, ale że będzie również okazją do owocnych i ciekawych rozmów.

 

Zapraszamy!

 

Wstęp wolny.

 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy