Zespół Regionalny "Limanowianie" im. Ludwika Mordarskiego istnieje od 1969 roku. Swoją nazwę przyjął od nazwy miasta i regionu. Zespół działa przy Limanowskim Dom Kultury i jest przez niego finansowany.
Celem działalności zespołu jest kultywowanie tradycji i wartości kulturowych regionu. Członkami zespołu są śpiewacy, tancerze i muzycy ludowi. Zespół występował wielokrotnie za granicą. Odwiedził m. in. Słowację, Węgry, Holandię, Niemcy, Kuwejt, Hiszpanię, Chiny, Włochy, Francję, Grecję, Ukrainę, Czechy i Chorwację. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Brał udział w licznych audycjach telewizyjnych i radiowych, ponadto powstał film o zespole "Limanowianie" nakręcony przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych w Łodzi.
Zespół kultywuje folklor lachowski i góralski, gdyż obie te grupy etniczne wywierały wpływ na Ziemię Limanowską. Repertuar stanowią pieśni, obrzędy i zwyczaje związane z tą kulturą, a w szczególności: "ograbek", "śmiguśne słomioki", "obigrowka", "podłaźniki", "jasełka". Oprócz zwyczajów i obrzędów na limanowszczyźnie występują charakterystyczne tańce w metrum 2/4, żywiołowe, dynamiczne, odzwierciedlające temperament tutejszej ludności. Przy muzyce kapeli lachowskiej tańczone są takie polki jak: "cięta", "raśka", "cicha", "suwana", "sowlinianka", "na jedną nogę", "z nogi" oraz tańce obrazujące czynności, typu: "kowal", "szewc", "krzak", "kosiorz". Muzyka pasterska natomiast kultywuje grę na zapomnianych już instrumentach charakterystycznych dla tutejszego regionu jak: "słomcok", "trąbka pasterska", "rzemyk", "burkoc", "trombita" oraz fujarki różnych odmian. Instrumenty te posiadają oryginalną barwę dźwięku i brzmienie, a muzykowanie na nich ma jeden cel: gra na nich nie może ulec zapomnieniu.
W czasie swej kilkudziesięcioletniej działalności "Limanowianie" brali udział w dziesiątkach przeglądów i festiwali zdobywając niezliczoną ilość nagród i wyróżnień. Wielokrotnie wyjeżdżali za granicę promując polską kulturę narodową - m. in. wspólnie z krakowskimi teatrami "STU" Krzysztofa Jasińskiego i "KTO" Jerzego Zonia brali udział w widowiskach plenerowych prezentowanych we Francji, Hiszpanii, Niemczech oraz wielu miastach Polski. Koncertowali w 14 krajach europejskich i dwóch azjatyckich. Szczególnym w pamięci członków zespołu było spotkanie w Watykanie z papieżem Janem Pawłem II.
Próby zespołu odbywają się w Sali Tanecznej we:
- wtorek od godziny 18:00
- piątek od godziny 17:30.
Zapraszamy