bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Teatr "Co się stało?!"

 „MŁYNEK DO KAWY”
 Premiera: listopad 2023 r.

 

  

 

Tytułowy bohater tej opowieści jest już stary i zdezelowany, więc jego właściciele postanawiają go wyrzucić na śmietnik. Uprzedzając ich, Młynek ucieka pod osłoną nocy z domu, by niemal od razu trafić do Przytułku Zagubionych Przedmiotów. Tam spotyka zepsutą Parasolkę i postanawia jej pomóc. Podróż, w którą się uda, nauczy go odpowiedzialności, odwagi i czułości. Uczucia te staną się podstawą przyjaźni, która okaże się wybawieniem dla wszystkich nikomu niepotrzebnych podopiecznych Dyrektora Przytułku. Zanim to jednak nastąpi, Młynek pozna inne wymiary rzeczywistości, trafi nawet na księżyc a potem na wyspę Atra, gdzie trwa wieczna wojna z udziałem armii ołowianych żołnierzyków; pokona szereg przeciwności i strach przed nieznanym. Z tej uroczej, utrzymanej w klimacie realizmu magicznego, miejscami pełnej absurdalnych perypetii, ale też lirycznej i wzruszającej opowieści, dowiemy się również o tym, że zwykłe, ale serdeczne przytulenie do siebie drugiego człowieka ma o wiele większą moc od wojen
i całego zła naszego świata.

Aktorzy: Martyna Ciuła, Wiktoria Fiejtek, Dominika Górska, Kinga Jaromin, Nela Kapturkiewicz, Klaudia Krzak, Justyna Kuśnierz, Amelia Łazarczyk, Alicja Pajda, Zuzanna Popiół, Urszula Raczek, Aleksandra Starzyk, Stanisława Szewczyk, Karolina Tobiasz, Karol Chełmecki, Jacek Twaróg, Jan Dariusz Wójcik.
Adaptacja: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Reżyseria: Janusz Michalik
Współpraca: Kinga Jaromin
Scenografia i kostiumy: Zofia Ślezak
Muzyka do piosenek: Andrzej Bogdał
Realizacja techniczna: Jerzy Dudek, Piotr Szubryt

 

 „ZAŚWIATY, CZYLI CZY PIES MA DUSZĘ”
 Premiera: czerwiec 2022 r.

 

  

 

Czarna komedia filozoficzna, jeśli można by tak określić gatunek tego tekstu. To opowieść o trzech zabawnych kobietach, striptizerkach, które śpiesząc się na kolejny występ do restauracji i nie chcąc zabić  psa, który im wbiegł na drogę, uderzają w latarnię i giną w wypadku samochodowym. Trafiają w Zaświaty i czekają na Sąd Ostateczny. Trafia za nimi także pies (Misiek), którego nikt tam nie chce. Podczas pobytu w poczekalni przed sądem odkrywają swoje lęki, fobie, wątpliwości, śmieszności, tajemnice życiowe, ale także walczą o psa, o uznanie jego godności i duszy. Zabawny (ale czasami też wzruszający) tekst J. A. Masłowskiego, opowiadający także historię miłosną, jaka się przydarza samotnym duszom – Aniołowi i jednej ze striptizerek, odczarowuje polskie tradycje mówienia o śmierci i życiu po śmierci, bawi się stereotypami, oswaja strach i przewraca nasze myślenie o tym, co potem… Cztery wspaniałe role i debiut gościa specjalnego, czyli psa. To tekst, którego głównym bohaterem jest śmierć,  lekki i odważny jednocześnie.

Aktorzy: Kinga Jaromin, Jakub Moskal, Zuzanna Majeran, Aleksandra Starzyk, pies Misiek
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Janusz Michalik
Scenografia: Zofia Ślezak, Marian Florek
Realizacja techniczna: Jerzy Dudek

 

 „MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ”
 Premiera: wrzesień 2021 r.

 

                                                                                          

 

To komedia polskiej pisarki i aktorki Gabrieli Zapolskiej wydana w 1907 roku. Autorka napisała ją w krótkim czasie na zamówienie Teatru Miejskiego we Lwowie. Utwór wystawiany był w teatrze oraz doczekał się ekranizacji filmowej. W tej tragifarsie, w której przeplatają się elementy komedii i tragedii, ukazuje ona m.in. ludzką głupotę, pazerność, skąpstwo oraz zakłamanie wypaczające stosunki społeczne. "Moralność Pani Dulskiej" w wykonaniu Teatru "Co się stało?!" miała swoją premierę
w czerwcu 2013 roku.

Aktorzy: Kinga Jaromin, Janusz Michalik, Jakub Moskal, Agnieszka Leśniak, Joanna Kapitan, Beata Michalik, Aleksandra Sebald (Gościnnie), Zuzanna Majeran / Aneta Zimirska, Aleksandra Starzyk
Reżyseria: Janusz Michalik
Scenografia: Wiesława Frączek, Zofia Ślezak, Marian Florek
Realizacja techniczna: Jerzy Dudek, Piotr Szubryt

 

 „KANDYDATKI NA ŻONĘ”
 Premiera: luty 2021 r.

 

  

Teatr  "Co się stało”, tym razem pragnie przedstawić widzom pełen pikanterii, śmiechu oraz niespodziewanych zdarzeń spektakl pod tytułem „Kandydatki na żonę”, inspirowany klimatem początku XX wieku, gdzie miłość pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Czy główny bohater posłucha głosu swojego serca, czy rad swojego wujostwa? Przed nim wielkie wyzwanie,
a zarazem ciąg zdumiewających wydarzeń...
 

Aktorzy: Jakub Moskal, Aleksandra Trojanowska, Kacper Łyszczarz, Kinga Jaromin, Aleksandra Starzyk, Joanna Kapitan, Patrycja Michalik, Aneta Zimirska, Kacper Wątroba
Scenariusz: Andrzej Dembończyk
Reżyseria: Marcin Król
Projekt scenografii/ plakat: Kacper Łyszczarz
Wykonanie scenografii do projektu: Zofia Ślezak, Marian Florek
Realizacja techniczna: Jerzy Dudek
Muzyka: Aleksandra Trojanowska
Realizacja nagrania i montaż: Jerzy Dudek, Zbigniew Twaróg

 

 „WARIACI”
 Premiera: październik 2018 r.

Wszyscy jesteśmy wariatami.
Dzień po dniu walczymy z przeciwnościami losu, własnymi słabościami, kompleksami, otoczeniem i mniejszymi bądź większymi wynaturzeniami. Czasem nawet się nam to udaje. Dlatego zdawać by się mogło, że spektakl „Wariaci” dotyka w sposób spersonalizowany każdego z nas. Owa historia, bez wątpienia barwnych postaci, przebywających w szpitalu psychiatrycznym, daje możliwość bardzo subiektywnego odbioru. Ktoś może potraktować ją jako lekką komedię, ktoś inny z kolei jako alegorię współczesnego świata - synonimu wariactwa. By odnaleźć siebie w kolażu charakterów, wplątanych w ciąg nieoczekiwanych zdarzeń, zapraszamy na adaptację scenariusza Grzegorza Śmiałka, w wykonaniu teatru „Co się stało?!”.

 

Aktorzy: Kinga Król, Iwona Bugajska, Alicja Malarz, Aleksandra Trojanowska, Jakub Moskal, Joanna Mrózek, Sylwia Bieda, Patryk Lupa
Scenariusz: Grzegorz Śmiałek
Reżyseria: Marcin Król
Dekoracje: Wiesława Frączek
Realizacja techniczna: Jerzy Dudek
Muzyka: Joanna Mrózek
Plakat: Iwona Bugajska

 

 „POCZEKALNIA”
 Premiera: kwiecień 2017 r.

Maka, Szybki, Kamyk i Su - cztery postacie, o zgoła odmiennych charakterach, spotykają się w tytułowej „Poczekalni”. Ta, z pozoru prozaiczna, okoliczność wkrótce staje się jednak źródłem dynamicznej i frapującej interakcji oraz idących w ślad za nią zaskakujących wydarzeń. Bohaterowie staną w obliczu konfrontacji z nagle narzuconymi ograniczeniami, manipulacją i nieoczekiwaną kontrolą. Co z tego wyniknie? W adaptacji scenariusza Krystyny Chołoniewskiej nie ma miejsca na nudę, są za to ciekawe postacie, barwne dialogi i wartka fabuła. Sztuka porusza kwestie istotne z punktu widzenia relacji międzyludzkich i prowadzi widza do refleksji nad stanem współczesnej rzeczywistości. Żeby zobaczyć jak potoczą się losy bohaterów zapraszamy na spektakl limanowskiego teatru „Co się stało?!”.
 

Aktorzy: Joanna Mrózek, Patryk Lupa, Jakub Moskal, Kinga Król, Kacper Wątroba, Iwona Bugajska, Marcin Król
Reżyseria: Marcin Król
Dekoracje: Wiesława Frączek
Realizacja techniczna: Jerzy Dudek, Kacper Wątroba, Joanna Mrózek
Charakteryzacja: Karolina Kubacka

 

 „ZOŁZY”
 Premiera: marzec 2016 r.

Dwa, niezwykle żywe i emocjonalne, przeplatające się monologi licealistek – Niuni i Kariny.
Niunia jest zapatrzona w Pati, atrakcyjną, zamożną i bardzo pewną siebie klasową liderkę. Bez szemrania wykonuje jej polecenia, stosuje wskazane przez nią diety, ubiera się pod dyktando i… coraz bardziej popada w kompleksy, ponieważ mimo starań wciąż odbiega od ideału. Karina, jest byłą przyjaciółką Pati. Po tym, jak się jej naraziła, staje się „niewidzialna” dla otoczenia. Jest klasowym wyrzutkiem i kozłem ofiarnym. Dziewczyna z trudem zmaga się z samotnością, wykluczeniem, mobbingiem i biedą.
W sztuce zderzone zostają skrajne postawy dojrzewających i dynamicznie zmieniających się bohaterek. Kiedy pierwsza zmierza ku abstrakcyjnym ideałom lansowanym przez kolorowe czasopisma, druga zmaga się z przyziemnymi problemami. A przecież każda z nich głęboko przeżywa swoje porażki.
Autorka sztuki - Izabela Degórska - skupia się na jednym z najważniejszych problemów młodych ludzi: potrzebie akceptacji. Niunia zadaje sobie pytanie, jak daleko można się posunąć w chęci przypodobania się innym? Kiedy traci się swoją tożsamość? Karina, jej przeciwieństwo, obrazuje tych, którzy powiedzieli grupie „nie” i ponieśli konsekwencje.
 

Aktorzy: Agnieszka Leśniak, Kinga Król
Reżyseria: Marcin Król

 

 „BURZA W TEATRZE GOGO”
 Premiera: maj 2015 r.

W teatrze sympatycznego klauna Gogo już od dawna nie było grane żadne przedstawienie.
Ale Gogo w każdej chwili potrafi „wyczarować” za pomocą teatralnej maszynerii: morze, góry, burzę albo piękny dom, w którym pozwala zamieszkać szukającym swojego miejsca na ziemi młodożeńcom. Pod jednym wszakże warunkiem: że nigdy nie zajrzą do wnętrza ogromnej starej szafy, stojącej w pokoju. Ich życie - pełne chwil szczęśliwych, ale i zwykłych codziennych kłopotów - okraszone pojawieniem się na świecie upragnionej córeczki, zostaje odwrócone o sto osiemdziesiąt stopni, kiedy ta mała dziewczynka przypadkiem odnajduje klucz do tajemniczej szafy.
To już druga premiera tej sztuki. Pierwszy raz sztuka została wystawiona 26 maja 2010 r.
 

Aktorzy: Agnieszka Leśniak, Joanna Mrózek, Zuzanna Majeran, Marcin Król, Karolina Kulig
Adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne: Janusz Michalik
Dekoracje: Wiesława Frączek
Realizacja techniczna: Jerzy Dudek

 

 „RONDO”
 Premiera: czerwiec 2014 r.

„Rondo” jest opowieścią o kobietach, które zakładają feministyczne pismo dla kobiet. W tej sztuce występuje jednak również postać męska - Multiindywiduum, który za każdym pojawieniem się jest kimś innym - raz jest złodziejem, raz szpiegiem, raz księgowym, raz zakłada podsłuchy, aż do zaskakującego finału sztuki. „Rondo” nie jest satyrą na feminizm, raczej dowcipnym i niegłupim komentarzem do modelu świata opartego na żeńsko-męskiej opozycji.
 

Aktorzy: Beata Chlipała, Joanna Mrózek, Agnieszka Leśniak, Zuzanna Majeran, Karolina Kulig, Marcin Król
Adaptacji tekstu Bogusława Schaeffera dokonał, a także opracował muzycznie i wyreżyserował przedstawienie: Janusz Michalik
Scenografia: Wiesława Frączek
Realizacja techniczna: Jerzy Dudek, Jerzy Pacułt

 

 „MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ”
 Premiera: czerwiec 2013 r.

Intrygę tej błyskotliwej i ponadczasowej sztuki większość z nas dobrze zna. Aniela Dulska, majętna właścicielka kamienicy, z zapamiętaniem tyranizuje otoczenie, tłamsi rodzinę, gnębi lokatorów. Obłuda i chorobliwa chciwość wyznaczają sposób jej codziennego zachowania i narzucają metody rozwiązywania wszelkich domowych problemów. Jej życiowym credo jest zdanie: „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”.
Dulska jest antypatyczna, odpychająca, drażni i irytuje. Częściej jednak niepokoi, bo przypomina nam o rzeczach, o których wolelibyśmy nie pamiętać... Ile Dulskiej jest w każdym z nas? Świetna tragikomedia Grażyny Zapolskiej, z kunsztownie zindywidualizowanymi językowo postaciami, zręczną, perfekcyjnie przeprowadzoną analizą psychologiczną, dowcipnym, celnym dialogiem, nie poddaje się upływowi czasu.
 

Aktorzy: Kinga Peterszajn, Janusz Michalik, Marcin Król, Karolina Kulig, Agnieszka Leśniak, Joanna Mrózek, Kamila Wilczek, Beata Chlipała, Zuzanna Majeran, Elżbieta Oleksy, Karolina Orzeł
Adaptacja i reżyseria: Janusz Michalik
Scenografia: Wiesława Frączek
Realizacja techniczna: Jerzy Dudek, Jerzy Pacułt

 

 „KUBUŚ PUCHATEK”
 Premiera: kwiecień 2012

Kubusia Puchatka nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To najmilszy miś na świecie, a jego przyjaciele są tak samo kochani jak on. Spektakl to prawdziwa „gratka” dla wszystkich sympatyków „złotych myśli” Kubusia.
 

Aktorzy: Paulina Tabor, Kamila Wilczek, Kinga Peterszajn, Karolina Orzeł, Małgorzata Woźniak, Weronika Żuk-Skarszewska, Elżbieta Oleksy, Justyna Liszka, Beata Chlipała, Marcin Król
Reżyseria: Janusz Michalik

 

 „TEATRZYK ZIELONA GĘŚ”
 Premiera: maj 2011

Teatrzyk „Zielona Gęś” uważany jest za największy sukces w twórczości groteskowej Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Kondensuje się w tym „najmniejszym teatrze świata” wiele ważnych elementów jego poetyki: dydaktyzm, zwrot do publiczności, humor, groteska, humanizm, makabryczny dowcip, ataki na inteligencję i wyśmiane konwencje literackie.
Absurdalny humor „Zielonych gęsi” uzyskany został między innymi poprzez parodię konwencji teatralnych, wyśmianie patosu sceny. Sam tytuł cyklu wskazuje na literacki patronat „Zielonego Balonika” - legendarnego młodopolskiego kabaretu stworzonego przez Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Operowanie absurdalnym humorem jednak nie likwiduje zdrowego rozsądku, wręcz przeciwnie, zakłada go. Absurd parodiuje rzeczywistość (w przypadku „Zielonych gęsi” jest to parodia doprowadzona do niezwykle drastycznej formy), drażni zdrowy rozsądek.
Postaci występujące w Teatrzyku przypominają marionetki, kukiełki. Świat tego mini teatrzyku jest umowny, szkicowy, często przywołuje postaci z wielkiej literatury: Słowackiego, Mickiewicza, Hamleta, Dantego. Jednak głównymi bohaterami są „artyści najmniejszego teatru świata”: Alojzy Gżegżółka, prof. Bączyński, Hermenegilda Kociubińska, Osiołek Porfirion, Pies Fafik i Piekielny Piotruś.
W spektaklu wykorzystane zostały fragmenty utworów i dźwięki Laszlo Benkö i Andrzeja Bogdała.
 

Aktorzy: Kamil Pajor, Weronika Żuk-Skarszewska, Emilia Kuczaj, Elżbieta Oleksy, Małgorzata Woźniak, Paulina Tabor, Kamila Wilczek, Justyna Liszka, Kinga Peterszajn, Marcin Król, Janusz Michalik
Adaptacja, opracowanie muzyczne i reżyseria: Janusz Michalik
Współpraca plastyczna: Andrzej Giza
Światło: Zbigniew Twaróg

 

 „BURZA W TEATRZE GOGO”
 Premiera: maj 2010 r.

W teatrze sympatycznego klauna Gogo już od dawna nie było grane żadne przedstawienie.
Ale Gogo w każdej chwili potrafi „wyczarować” za pomocą teatralnej maszynerii: morze, góry, burzę albo piękny dom, w którym pozwala zamieszkać szukającym swojego miejsca na ziemi młodożeńcom. Pod jednym wszakże warunkiem: że nigdy nie zajrzą do wnętrza ogromnej starej szafy, stojącej w pokoju. Ich życie - pełne chwil szczęśliwych, ale i zwykłych codziennych kłopotów - okraszone pojawieniem się na świecie upragnionej córeczki, zostaje odwrócone o sto osiemdziesiąt stopni, kiedy ta mała dziewczynka przypadkiem odnajduje klucz do tajemniczej szafy.
„Burza w teatrze Gogo” jest opowiedzianą z perspektywy dziecka historią, w której rzeczy realne mieszają się z baśniowością. Wszystko dzieje się w teatrze i właśnie teatralna rzeczywistość, kostiumy i rekwizyty powodują, że pojawia się zło. Ale magia teatru sprawia, że w równie prosty sposób jak się pojawiło, zło znika i znów jest jak dawniej.
 

Aktorzy: Marcin Król, Maria Kordeczka, Kamila Wilczek, Justyna Janik, Małgorzata Woźniak, Rafał Domagała, Emilia Kuczaj
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Janusz Michalik
Światło: Jerzy Pacułt
Współpraca plastyczna: Andrzej Giza

 

 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy