bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Orkiestra Dęta "Echo Podhala"

Z inicjatywy Związku Zawodowego metalowców w roku 1923 znany limanowski nauczyciel muzyki i śpiewu Mieczysław Mordarski (senior) założył orkiestrę dętą, której pierwotna nazwa brzmiała:
 
Towarzystwo Muzyczne
„Echo Podhala”
Pracownia Rafinerii
w Sowlinach ad Limanowa
 
Orkiestra działała w Rafinerii w Sowlinach, a w jej skład wchodzili przeważnie pracownicy zakładu. Ciągła praca dawała coraz lepsze rezultaty – instrumentaliści podnosili swój poziom. Każdy występ był prawdziwie wielkim przeżyciem – cieszono się z sukcesów, wyciągano wnioski z niedociągnięć, poprawiano błędy. Orkiestra stała się trwałym elementem życia kulturalnego miasta i okolicy, dając koncerty w salach i na wolnym powietrzu, popularyzując w społeczeństwie stosunkowo różnorodny repertuar muzyczny. Ogromny zapał i wielka wytrwałość członków zespołu oraz niezwykła troskliwość kapelmistrza Mieczysława Mordarskiego zdecydowały o tym, że Orkiestra Dęta stała się wkrótce przodującym na terenie Limanowej.

Ponieważ w Sowlinach w tamtych latach działało kino nieme, kapelmistrz Mieczysław Mordarski zorganizował Zespół Kameralny, z którym opracowywał tło muzyczne do wyświetlanych filmów. W znacznej mierze były to jego własne kompozycje, a także muzyków z nim grających. Zespół ten składający się w głównej mierze z członków Orkiestry „Echo Podhala”, przygrywał w czasie projekcji filmowych.

W związku z pogarszającym się stanem zdrowia założyciela Orkiestry Mieczysława Mordarskiego (seniora), batutę przejmowali kolejno: w latach 1933 – 1934 – Józef Choleksa (z pochodzenia Czech), 1935 – 1936 – Jan Pikoń, 1936 – 1952 – Gracjan Mordarski (brat Mieczysława).

Po roku 1945 opiekę nad Zespołem sprawowała Centrala Produktów Naftowych (CPN), która przejęła pomieszczenia Rafinerii. CPN finansował remont starych instrumentów oraz zakupił nowe. Łożył także na nowe stroje, co znacznie poprawiło wizerunek estetyczny Orkiestry.

W latach 1953 – 1965 batutę przejął Mieczysław Mordarski (junior) syn założyciela, również nauczyciel muzyki i śpiewu w Liceum Pedagogicznym w Limanowej. Posiadał wszechstronne wykształcenie muzyczne (uczęszczał do Konserwatorium Muzycznego w Katowicach). Był założycielem i dyrektorem Państwowego Ogniska Muzycznego w Limanowej. W okresie tym daje się zauważyć znaczny wzrost poziomu artystycznego Orkiestry. Połączył on umiejętnie brzmienie zespołu instrumentalnego z chórem mieszanym jaki prowadził w Liceum Pedagogicznym. Ten blisko 80 – osobowy zespół występował na wielu ogólnopolskich konkursach, przeglądach i uroczystościach, zyskując wielkie uznanie, czego dowodem były nagrania w Polskim Radio. Był to okres pięknego rozkwitu „Echa Podhala”.  

W 1965 roku po nagłej śmierci Mieczysława Mordarskiego (juniora) Orkiestrę przejął jego brat Ludwik Mordarski – syn założyciela i pierwszego dyrygenta. Do pracy zabrał się z pełnym poświęceniem i ogromnym zapałem. Kontynuował pracę i działalność artystyczną swych poprzedników, a także kształcił młodzież jako nauczyciel muzyki – był absolwentem WSP w Kielcach. Ukończył również z wyróżnieniem 4 – letni kurs dyrygencki w Krakowie otrzymując kwalifikacje instruktora muzyki kat. „S” . W 1969 roku założył Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „LIMANOWIANIE”, którego wielu członków grało i gra dotychczas w „Echu Podhala”. Ludwik Mordarski jest autorem suit opartych na motywach ludowych: „Suity pasterskiej”, „Suity Gorczańskiej”, „Suity Lachowskiej”, a także utworu muzycznego poświęconego Limanowej: „To nasze Miasto”. W roku 2010 roku, po śmierci Ludwika Mordarskiego, funkcję dyrygenta przejął Roman Kogutowicz.

W 1992 roku Orkiestra znalazła swoją nową siedzibę w Limanowskim Domu Kultury, przyjęta życzliwie przez jej dyrekcję. Stworzone zostały dogodne warunki do prowadzenia prób i dalszej działalności. Obecnie w Orkiestrze gra już IV pokolenie muzyków, gdyż w wielu wypadkach stało się to tradycją rodzinną. Aktualnie w „Echu Podhala” grają przeważnie ludzie młodzi. Są to przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i techników.

Repertuar jest także „odmłodzony”. Zespół wprowadził do repertuaru utwory współczesne w nowych aranżacjach, przez co zyskał charakter big – bandowy. Młodzież, pełna zapału do pracy, rozwija i stale podnosi swe umiejętności, co rokuje kolejne sukcesy zespołu. Oprócz występów na terenie całego kraju Orkiestra ma na swoim koncie koncerty w Niemczech, Włoszech, Holandii czy Słowacji. W ostatnich latach na Małopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych „Echo Trombity” limanowski zespół wielokrotnie zdobywał pierwsze miejsca (ostatnio w 2003r.), będąc w kategorii big – bandów najlepszym w Małopolsce. O bardzo wysokim poziomie artystycznym świadczą liczne trofea, puchary, dyplomy, listy gratulacyjne oraz artykuły prasowe.

Orkiestra Dęta „ECHO PODHALA” jest najdłużej działającym zespołem upowszechniającym kulturę muzyczną na terenie Miasta Limanowa i na stałe wpisała się w jego pejzaż kulturalny. 

W latach 2014-2019 funkcję kierownika artystycznego orkiestry pełnił Pan Marek Michalik. Od 2020 do 2021 prowadził ją Pan Marian Wrona. Od października 2022 roku, dyrygentem Orkiestry jest Pan Krzysztof Madziar.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy