„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Festiwal jest współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz
Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.
PARTNER GŁÓWNY
Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” to jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w naszym regionie, które trwa nieprzerwanie od roku 1975 i przyciąga tłumy entuzjastów kultury ludowej.
„Limanowska Słaza” to:
- Prezentacja najcenniejszych i autentycznych wartości wyrażonych w muzyce, tańcach, gwarze oraz obrzędach i zwyczajach ludowych. Zachowanie ich dla przyszłych pokoleń.
- Dokumentacja najcenniejszych wartości kultury ludowej tego regionu.
- Doskonalenie pracy instruktorów i kierowników grup - ponieważ po każdym koncercie konkursowym odbywają się prowadzone przez czteroosobowe jury omówienia programów, z których uczestnicy dowiadują się co jest do poprawy, co jest niezgodne z tradycją, a co jest ich mocną stroną. Festiwal ten jest jednym z najstarszych festiwali folklorystycznych odbywających się nieprzerwanie w Małopolsce.
- To ważne wydarzenie kulturalne całego regionu. W ciągu 4 dni festiwalu przez scenę domu kultury przewijają się setki wykonawców występujących w zespołach regionalnych, kapelach, grupach śpiewaczych i obrzędowych oraz indywidualnie jako śpiewacy, gawędziarze, instrumentaliści. Artyści są w wieku od kilku do kilkudziesięciu (nawet 90) lat . W ciągu tych czterech dni odbywają się prezentacje najcenniejszych i autentycznych wartości kultury ludowej powiatu limanowskiego. Laureaci w poszczególnych kategoriach określonych regulaminem otrzymują nagrody finansowe ufundowane przez organizatorów oraz sponsorów.
- Skład Komisji oceniającej stanowią autorytety w dziedzinie etnografii, dialektologii, muzyki i choreografii. Oprócz prezentacji festiwalowych odbywają się ogólnopolskie warsztaty artystyczne dla instruktorów zespołów folklorystycznych, które cieszą się ogromną popularnością wśród tej grupy działaczy kultury w całym kraju. Warsztaty organizowane są przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu i od roku 1980 skupiają każdego roku około 100 instruktorów.
- Program konkursowy jest uatrakcyjniany przez Kiermasz Produktów Regionalnych, Rękodzieła i Sztuki Ludowej.
Jakościowe rezultaty są nieocenione. Cały festiwal - wszystkie 3 dni występów konkursowych jest rejestrowany przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” od kilkudziesięciu lat - oznacza to, że od kilkudziesięciu lat powstaje unikatowy materiał dla kolejnych pokoleń, dla tych, którzy zajmują się folklorem i będą zajmować w przyszłości. Powstaje bezcenna dokumentacja ruchu folklorystycznego w regionie.
Festiwal ma nie tylko charakter konkursowy, ale również edukacyjny. Po każdym koncercie konkursowym odbywają się omówienia prowadzone przez jury festiwalu - na którym omawiany jest występ każdego wykonawcy - jego dobre i złe strony wraz z uwagami na przyszłość - co należy poprawić.
TUTAJ można zapoznać się ze szczegółami organizacji i przebiegu kolejnych edycji festiwalu poczynając od 39. „Limanowskiej Słazy”.
Dostępne zdjęcia z kolejnych edycji festiwalu można obejrzeć w zakładce Galeria Zdjęć.
Niektóre relacje z festiwalu można obejrzeć na naszym kanale w serwisie YouTube.
W roku 2020 z uwagi na panującą w naszym kraju i na świecie pandemię koronawirusa, 46. edycja festiwalu odbyła się w formule on-line.