bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Kalendarium

Koncert „LUDOWO na NOVO” w wykonaniu Chóru LimaNovum pod dyrekcją Ivana Vrublevskyiego

Limanowski Dom Kultury zaprasza na uroczysty koncert „LUDOWO na NOVO” w wykonaniu Chóru LimaNovum pod dyrekcją Ivana Vrublevskyiego połączony z wręczeniem nagród dla laureatów konkursu kompozytorskiego. Wydarzenie jest podsumowaniem projektu pt. "Pielęgnujemy polską muzykę ludową" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje. Edycja 2022.

Projekt będący wyrazem fascynacji dawnością, specyficznością i prostotą rodzimych tradycji kulturowych obejmował przeprowadzenie konkursu na opracowanie pieśni ludowych na chór oraz warsztaty dla chóru. I tak w drugiej połowie maja 2022 roku Limanowski Dom Kultury ogłosił KONKURS KOMPOZYTORSKI NA UTWÓR CHÓRALNY – LUDOWO na NOVO adresowany do kompozytorów urodzonych po 16.05.1987 roku, bez ograniczenia narodowości. Przedmiotem konkursu było wykonanie utworu w formie aranżacji/opracowania polskiej pieśni ludowej i regionalnej, wybranej spośród wskazanych przez Organizatora, na chór mieszany a cappella. Pieśni ludowe zostały opublikowane na stronie internetowej konkursu. Konkurs spotkał się z dużym odzewem młodych kompozytorów, w sumie nadesłanych zostało 73 kompozycji konkursowych autorstwa 61 kompozytorów z kraju i za granicy m.in z Łotwy i Ukrainy. Nadesłane kompozycje oceniało Jury złożone ze znanych kompozytorów, pedagogów i dyrygentów prof. dr hab. Wojciech Widłak, prof. dr hab. Agnieszka Franków – Żelazny, dr hab. Henryk Jan Botor. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 31 sierpnia 2022 r.


Od początku września chórzyści Chóru LimaNovum uczestniczą w intensywnych warsztatach wokalnych, które prowadzi Pan Ivan Vrublevskyi - dyrygent chóralny, wokalista i kompozytor oraz prof. dr hab. Agnieszka Franków – Żelazny, jedna z najbardziej uznanych dyrygentek chóralnych w Polsce i Europie, profesor sztuk muzycznych, pedagog. Podczas warsztatów chórzyści intensywnie pracują nad techniką wokalna, emisją głosu i interpretacją nagrodzonych kompozycji oraz przygotowaniem do premierowego ich wykonania.


Podsumowaniem projektu będzie wspomniany już koncert w trakcie którego chór zaprezentuje zwycięskie kompozycje oraz wręczone zostaną nagrody dla autorów najlepszych kompozycji. Usłyszymy min. utwór „Z tamtej strony jeziora” – w aranżacji Katarzyny Danel, „Dwa serduszka” – w aranżacji Mariusza Kramarza, „Oj, ty rzeko” – w aranżacji Zuzanny Koziej oraz utwór „Lipka” - w aranżacji Andrii Malinich.


Zadanie pt. „Pielęgnujemy polską muzykę ludową” to zupełnie nowy projekt muzyczny ukazujący niezwykłe piękno i bogactwo polskiej muzyki ludowej, której autentyczny charakter i siła wyrazu wynikają bezpośrednio z życia polskiej wsi, jej obrzędów, obyczajów, wierzeń, bliskości przyrody oraz tańców. Zadanie jest unikalnym w skali kraju, po raz pierwszy jest ogłoszony konkurs na opracowanie pieśni ludowych na chór. To doskonała promocja twórczości młodych kompozytorów, którzy będą czerpać inspirację z polskiej kultury ludowej. Realizowane zadanie to wzbogacenie repertuaru świeckiego w polskiej chóralistyce i mocne wzmocnienie roli muzyki ludowej poprzez współczesne opracowania w sztuce poważnej.


Koncert odbędzie się w dniu 22 października 2022 roku, o godz. 16:00 w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury, ul. Bronisława Czecha 4 w Limanowej.
 

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie dostępne są w kasie Kina Klaps, ul. Bronisława Czecha 4, 34-600 Limanowa w godzinach jej otwarcia.


HONOROWY PATRONAT:
Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego
Władysław Bieda Burmistrz Miasta Limanowa
Mieczysław Uryga – Starosta Limanowski


PATRONAT MEDIALNY:
TVP3
TV28
RMF MAXX
Limanowa.in


Serdecznie zapraszamy!

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy