bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

„… jeno się ostały żołnierskie mogiły” - wystawa z Biblioteki przeniesiona do LDK!


Limanowski Dom Kultury ma przyjemność zaprosić do odwiedzenia wystawy "...jeno się ostały żołnierskie mogiły" związanej z obchodami 100 - lecia limanowskiej bitwy.  Wspaniała wystawa przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej od środy 17 grudnia gości w halu LDK.

Minął wiek od bitwy pod Limanową. Decydująca potyczka rozegrała się niemal dokładnie sto lat temu. W walkach brali udział żołnierze różnych narodowości, m.in. Węgrzy, Austriacy, Niemcy, Słowacy, Rosjanie i wcieleni do wrogich sobie armii Polacy. Upamiętnieniem krwawych walk jest cmentarz na wzgórzu Jabłoniec, które przyjęło ciała kilku setek żołnierzy z różnych armii. Według wielu historyków bitwa ta miała ważne, strategiczne znaczenie dla dalszych działań wojennych. Jest to dla nas jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych, wiemy że również dla Węgrów jest ono bardzo istotne w skali historii ogólnonarodowej. Trzeba o nim pamiętać, odpowiednio je upamiętniać i upowszechniać – wśród młodych osób szczególnie.
Nasz konkurs plastyczny właśnie takie miał główne założenie - informuję Biblioteka -  Po ilości nadesłanych prac, w tym również od strony węgierskiej, możemy sądzić że od strony organizacyjnej udało się nam ten cel osiągnąć. Serdecznie wszystkim Wam, drodzy młodzi, dziękujemy. Ocenę strony artystycznej pozostawiliśmy najpierw profesjonalnemu jury, które wyłoniło zwycięzców i wyróżnionych – a teraz oddajemy je pod Państwa ogląd.
„Jeno się ostały żołnierskie mogiły…” – ten poetycki cytat posłużył nam za tytuł konkursu. Oczywiście, w kontekście tego co się wydarzyło sto lat temu, efektu tych tragicznych wydarzeń, jest on adekwatny. Ale zostało coś więcej, zadanie dla nas, kolejnych pokoleń. Trzeba kultywować pamięć o tych wydarzeniach i promować ją, wśród młodego pokolenia w dwójnasób.
Pamięć i wiedza to źródła własnej, prawdziwej tożsamości.
Na konkurs nadesłano ogółem 269 prac z 21 szkół podstawowych i 12 gimnazjów powiatu limanowskiego. Do konkursu zgłoszono również prace z gimnazjum węgierskiego w Miszkolcu.


W imieniu Biblioteki oraz LDK zapraszamy do zwiedzania wystawy ! 

 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy