bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Kalendarium

"Marsze niepodległości" - pokaz filmu na 100-lecie Niepodległości

6 listopada o godz. 12:00 w sali kinowej przy ul. Łososińskiej 23 odbędzie się pokaz filmu „Marsze niepodległości” w reżyserii Macieja Gawlikowskiego. Film przybliża historię Marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej, czyli legendarnej kadrówki.

6 sierpnia 1914 r. na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 żołnierze kadrówki obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli 12 sierpnia do Kielc.
I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, od ponad 50 lat (38 lat po wojnie) odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, który gromadzi m.in. młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP.

Pokaz filmu będzie połączony ze spotkaniem z reżyserem filmu oraz Mirosławem Lewandowskim z Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego.

WSTĘP NA POKAZ WOLNY!

czas trwania filmu: 50 min

 
 

 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy