bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Kalendarium

OFF Plus Camera

PROGRAM FESTIWALU W NASZYM KINIE


3 kwietnia 2013r. sobota

 

18:00  RESETTLEMENT („Eksmisja”) F. A. Malinowski Polska/Austria 10 zł 

Maria i Taduesz Malinowscy to para emerytowanych archeologów, będących zarazem dziadkami reżysera filmu, Filipa. Dokumentalna opowieść o ich życiu zaczyna się w momencie, w którym czynsz za ich mieszkanie w poznańskiej kamienicy zostaje wielokrotnie podniesiony przez nowego właściciela budynku. Wkrótce staje się jasne, że głównym celem podwyżki, ciągłego nękania i braku komunikacji jest wyrzucenie lokatorów z domu, w którym przemieszkali całe wspólne życie.

 

Debiutującemu reżyserowi Filipowi Antoniemu Malinowskiemu udała się rzadka sztuka: stworzył film jednocześnie osobisty i uniwersalny. Opowiadając o trudnej sytuacji swoich dziadków, którzy mimo wielu lat przepracowanych na uczelni otrzymują tylko skromną emeryturę, jest jednocześnie wyprawą w ich biografie. Poznajemy wojenne losy Marii i Tadeusza, razem z nimi doświadczamy lat Polskiej Republiki Ludowej, a wreszcie narodzin polskiej odmiany kapitalizmu. Malinowski stworzył nasycony ciepłem portret swoich bliskich, a przede wszystkim zarysował fascynującą różnicę ich charakterów. Maria jest pogodna i optymistyczna, Tadeusz patrzy na życie w ciemnych barwach. Mimo to idą przez życie razem, na dobre i na złe.

 

Reżyseria: Filip Antoni Malinowski

 

Scenariusz: Filip Antoni Malinowski, Rolf Orthel
Zdjęcia: Filip Antoni Malinowski
Kraj: Polska - Austria
Rok produkcji: 2012
Czas: 80 min.

 

20:00 CAMERA ON bezpłatna transmisja na żywo spotkanie z Costem Gavrasem 

 

 

14 kwietnia 2013r. niedziela

 

19:00 SPAGHETTI STORY Ciro De Caro prod. Włochy 10 zł 

Ta pogodna, zabawna – a zarazem zaskakująco poważna – historia opowiada o czwórce młodych Włochów marzących o odmianie własnego życia. Valerio i Kookie wyglądają wielkiej szansy – pierwszy w świecie aktorskim, drugi w świecie pieniądza. Giovanna i Serena udają, że są dorosłe, podczas gdy tak naprawdę nie odważyły się jeszcze żyć. Nagłe skrzyżowanie dróg z Mei Mei, młodą prostytutką z Chin, błyskawicznie odmienia sytuację całej paczki.

Napisany i wyreżyserowany przez Ciro de Caro film jest jak powiew świeżego powietrza: pełen radości i prawdy jednocześnie. Wszystkie postaci czują, że ich życiowe zegary tykają coraz głośniej wraz z nadejściem trzydziestki, a mimo to żadna z nich nie jest gotowa na podjęcie zobowiązań bądź życiowych decyzji. Valerio jest emocjonalnym centrum filmu: jego długoletnie marzenie o karierze aktorskiej, połączone z obsesyjną kontrola nad własnym rzemiosłem i naturą pozbawioną iskry wyobraźni, czyni go idealnym kontrastem dla szalonego Kookiego. W miarę, jak chłopaki spędzają razem czas, publiczność otrzymuje świetny spektakl dwóch przeciwstawnych charakterów, czerpiących przyjemność ze swojego towarzystwa i zarazem doprowadzających się wzajemnie do szału. Dopiero kiedy pojawi się Mai Mai, ich życie wpierw wyskoczy z kolein, by na końcu ułożyć się w zupełnie nowy porządek.

Reżyseria: Ciro De Caro

Scenariusz: Ciro De Caro
Zdjęcia: Davide Manca
Obsada: Valerio Di Benedetto, Cristian Di Sante, Sara Tosti, Deng Xueying
Kraj: WłochyRok produkcji: 2012
Czas: 81 min.

 

15 kwietnia 2013r. poniedziałek

18:00 Panel dyskusyjny „JAK ZROBIĆ FILM BEZ PIENIĘDZY I ODNIEŚĆ SUKCES” bezpłatna transmisja na żywo 

 

19:30 WHITE RAINDNEER Zach Clark prod. USA 10 zł 

Suzanne (Anna Margaret Hollyman) wraz ze swym mężem wprowadza się do nowo zakupionego, idealnego domu na amerykańskim przedmieściu. Wszystko byłoby perfekcyjne, gdyby nie… śmierć małżonka natychmiast po przeprowadzce. Świeżo owdowiała Suzanne musi oswoić się z nową sytuacją, co jest tym trudniejsze, że zaczyna odkrywać niespodziewane sekrety z przeszłości męża. Nadchodzące święta na pewno nie będą zwyczajne…

Film Zacha Clarka operuje banalną z pozoru fabułą, ale dzięki niezwykle wyrafinowanej stylizacji wchodzi na zupełnie nowy poziom ekspresji. Clark jawnie przywołuje poetykę melodramatów Douglasa Sirka z lat pięćdziesiątych, przystosowując ich styl do współczesnych postaci i dylematów. Efekt jest jeszcze bardziej radykalny, niż miało to miejsce w „Daleko od nieba” Todda Haynesa – świat Clarka jest jednocześnie całkowicie rozpoznawalny i realistyczny, jak i nasycony wielopiętrową ironią. Wspaniała rola Hollyman, idealnie ukazującej kolejne etapy psychologicznego dojrzewania Suzanne, czyni film niezapomnianym przeżyciem. Można śmiało zaryzykować tezę, że po obejrzeniu „White Reindeer” święta Bożego Narodzenia już nigdy nie będą dla Was takie same – i to nie tylko dzięki scenie komicznej sąsiedzkiej orgii przy blaskach świątecznego kominka, z udziałem samego Joe Swanberga…

Reżyseria: Zach Clark

Scenariusz: Zach Clark
Zdjęcia: Daryl Pittman
Obsada: Anna Margaret Hollyman, Joe Swanberg, Linda Hyslop, Fernanda Tapia
Kraj: USA
Rok produkcji: 2013
Czas: 82 min.

 

16 kwietnia 2013r. wtorek


19:00 PLAY DEAD; SHADE RUPE, TELLER prod. USA 10 zł  

Zapraszamy do domu strachów prosto z przeszłości! Teller, słynny członek duetu magicznego Penn & Teller, połączył siły z iluzjonistą Toddem Robbinsem z Coney Island, by wspólnie stworzyć mieszankę prawdziwych opowieści i rozkoszy najprawdziwszej grozy. Publiczność znajduje się w ciemnej sali, w której tajemniczy mężczyzna wyłącza wszystkie światła (w tym ewakuacyjne) i zaczyna atakować widzów w ciemności. Kiedy światła znów się zapalają, ten sam mężczyzna wyciąga w stronę publiczności ciepłą żarówkę i zaczyna zajadać ją małymi kęsami.

Po dziesięciu miesiącach na Off-Broadwayu, Teller wynajął swego kolegę Shade’a Rupe’a do sfilmowania spektaklu i wspólnie osiągnęli oni niemożliwe, oddając unikalne doświadczenie spektaklu na dużym ekranie. Jako że duża część spektaklu rozgrywała się w ciemności, użyto licznych ujęć z noktowizorem, umożliwiającym podglądanie tego, co umykało publiczności teatralnej. Przeżyjcie pełen dreszczy sen, który docenić można tylko w zaciemnionej sali kinowej!

Reżyseria: Shade Rupe, Teller

Scenariusz: Todd Robbins, Teller
Zdjęcia: Walter Schenk
Obsada: Teller, Todd Robbins, Trey Johnson, Charlotte Pines
Kraj: USA
Rok produkcji: 2012
Czas: 75 min.

 

17 kwietnia 2013r. środa

 

19:00 W SYPIALNI Tomasz Wasilewski prod. POLSKA 10 zł

„W sypialni” to debiut fabularny Tomasza Wasilewskiego. Przedstawia historię czterdziestoletniej Edyty (Katarzyna Herman), kobiety po przejściach, która przeprowadza się do stolicy i układa swoje życie na nowo. Bohaterka umawia się z nieznajomymi mężczyznami za pośrednictwem internetu, by podczas spotkania usypiać ich i plądrować mieszkania. Wszystko zmienia się, gdy na jednym z takich spotkań poznaje dużo młodszego od siebie Patryka (Tomasz Tyndyk). Między dwojgiem ludzi rodzi się szczególny rodzaj więzi…
Film Wasilewskiego to kino, które nie daje widzowi prostych odpowiedzi. Główną rolę odgrywają w nim emocje. Wasilewski stawia diagnozę współczesnej rzeczywistości – przepełnia ją pustka i poczucie bezsensu. Szare miasto, relacje przeniesione do internetu, szybki i anonimowy seks. Pod pokrywą marazmu i pustki skrywa się jednak tęsknota za prawdziwą bliskością. Dostrzegamy to pragnienie w postaci tajemniczej, intrygującej Edyty. Rola Katarzyny Herman jest określana jako jedna z najlepszych i najgłębszych w najnowszym polskim kinie. Dodatkowo klimat filmu tworzy muzyka Leszka Możdżera i piękne zdjęcia Marcina Martinza Swystuna.

Reżyseria: Tomasz Wasilewski
Scenariusz: Tomasz Wasilewski
Zdjęcia: Marcin Martinz Swystun
Obsada: Katarzyna Herman, Tomasz Tyndyk, Agata Buzek, Mirosław Zbrojewicz
Kraj: Polska
Rok produkcji: 2012
Czas: 80 min

 

18 kwietnia 2013r. czwartek


18:00 THE UNSPEABABLE ACT Dan Sallit prod. USA 10 zł


Siedemnastoletnia Jackie zmaga się z napięciami wieku dorastania, spośród których najtrudniejszym jest pożądanie, jakim obdarza swego odrobinę starszego brata, Matthew. Rodzeństwo otwarcie rozmawia o swych uczuciach; Jackie uparcie sugeruje tytułowy akt kazirodztwa, ale chłopak pozostaje niechętny. Mimo to traktuje siostrę ze współczuciem, a my obserwujemy subtelną ewolucję ich relacji w momencie, kiedy Matthew wyjeżdża na studia na uniwersytecie Princeton.

Napisany i wyreżyserowany przez mieszkającego w Nowym Jorku twórcę i krytyka Dana Sallitta, „The Unspeakable Act” jest nienachlanym, zabawnym i odważnym zarazem portretem społecznie zakazanego seksualnego marzenia, z którym zmaga się główna bohaterka. Olśniewająca rola Tallie Medel jako Jackie ukazuje skomplikowane życie wewnętrzne głównej postaci, którą obserwujemy w najróżniejszych sytuacjach: od rodzinnych kolacji po trudne sesje psychoanalityczne. Młoda dziewczyna jest niezmiennie inteligentna, odrobinę ironiczna, bardzo emocjonalna i boleśnie zagubiona w swych własnych uczuciach. Podobnie jak w poprzednich filmach twórcy, takich jak „Honeymoon” i „All the Ships at Sea”, dowcipny dialog znakomicie współgra z momentami ciszy i refleksji. Film ten umożliwił Sallittowi prawdziwy (i od dawna zasłużony) przełom w karierze – jest chwalony jako jeden z najlepszych amerykańskich filmów niezależnych ostatnich lat.

Reżyseria: Dan Sallitt
Scenariusz: Dan Sallitt

Zdjęcia: Duraid Munajm
Obsada: Tallie Medel, Sky Hirschkron, Aundrea Fares, Kati Schwartz

Kraj: USA
Rok produkcji: 2012
Czas: 91 min.

 

20:00 CAMERA ON bezpłatna transmisja na żywo
spotkanie z Lechem Majewskim

 

19 kwietnia 2013r. piątek

 

20:00 REDLEGS Brandon Harris prod. USA 10 zł

Trzech starych kumpli około dwudziestki spotyka się na nowo po śmierci czwartego członka paczki. Zmuszeni przez sytuację, odkrywają kim byli jako młodzi koledzy, a także próbują zrozumieć, kim stali się wchodząc w dorosłość. Melancholijny aktor Marco (Nathan Ramos), wrażliwy Willie (Evan Louson) oraz agresywnie nieznośny właściciel parkingu Aaron (Andrew Katz) rozmawiają, piją, biegają, kłócą się i rzucają sobie wyzwania. Wspólnie analizując wspomnienia i motywacje w trakcie powolnego, destrukcyjnego weekendu, mają nadzieję oddać hołd zmarłemu przyjacielowi, mimo że fizycznie nigdy już do nich nie wróci.

Jawnie zainspirowany klasycznymi „Mężami” (1970) Johna Cassavetesa, film Brandona Harrisa przepracowuje pojęcia męskości i tradycji, a zarazem maluje obraz rodzinnego miasta scenarzysty i reżysera: Cincinnati. Postaci starają się poradzić sobie z bólem i żałobą, by w końcu uzyskać rodzaj odkupienia. Osobisty styl, świetne aktorstwo i kamera prowadzona z ręki czynią „Redlegs” rodzajem emocjonalnego roller-coastera dla publiczności: z ekranu emanuje tak wiele emocji, że chwilami można podejrzewać, iż oglądamy dokument.

Reżyseria: Brandon Harris

Scenariusz: Brandon Harris, Andrew Katz, Evan Louison, Nathan Ramos
Zdjęcia: Miranda Rhyne
Obsada: Brandon Harris, Andrew Katz, Evan Louison, Nathan Ramos
Kraj: USA
Rok produkcji: 2012
Czas: 67 min.

 

20 kwietnia 2013r. sobota

 

20:00 PETUNIA Ash Christan prod. USA 10 zł 

Niekonwencjonalna nowojorska rodzina pod wodzą rodziców-psychoanalityków przyswaja lekcję o miłości, związkach i bałaganie, będącym nieodłączną częścią życia. Skupiamy się na historiach braci : Charliego, Michaela i Adriana, z których każdy ma inny zestaw obsesji i kłopotów. Związki tworzą się i rozpadają, kłótni jest co nie miara, ale każdy członek rodziny pragnie osiągnąć szczęście mimo wszystko.

Ash Christian, którego poprzednie filmy „Fat Girls” i „Mangus!” pokazaliśmy na Off Plus Camera, ma wyrazistą komediową wrażliwość i wielki dar do tworzenia głęboko pokręconych, ale zarazem budzących wielką sympatię postaci, z którymi każdy widz może się identyfikować. W jego najnowszym filmie to siostra grana przez Thorę Birch – w najlepszej bodaj ekranowej roli – całkowicie przykuwa uwagę i to jej oczami oglądamy poplątane życia spragnionych miłości braci. Prawdziwa perełka scenariuszowa, aktorska i reżyserska; ten dowcipny film jest najinteligentniejszą komedią tego sezonu.

Reżyseria: Ash Christian
Scenariusz: Ash Christian, Theresa Bennett
Zdjęcia: Austin F. Schmidt

Obsada: Thora Birch, Britanny Snow, Tobias Segal, Jimmy Heck
Kraj: USA
Rok produkcji: 2013
Czas: 105 min.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy