bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Lekcja historii w kinie Klaps


Uczniowie limanowskich szkół wzięli udział w pokazach filmów historycznych, które wpisywały się w obchody 100-lecia polskiej niepodległości. Kinowa lekcja historii była okazją do spotkania z twórcami i rozmowy na temat patriotyzmu.


6 listopada o godz. 12:00 miał miejsce pokaz filmu „Marsze Niepodległości”, który przybliża historię Marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej, czyli legendarnej kadrówki. Wprowadzenia do filmu dokonał sam reżyser Maciej Gawlikowski i Mirosław Lewandowski z Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego.

Film nie tylko przybliżył historię wymarszu I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów w dniu 6 sierpnia 1914 roku, ale pokazał na czym może polegać współczesna forma patriotyzmu. Od ponad 50 lat (38 lat po wojnie) odbywają się Marsze Szlakiem I Kompanii Kadrowej, które gromadzą m.in. młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP. Fakt, że na ekranie mogliśmy zobaczyć młodych ludzi idących wiele kilometrów po aby upamiętnić bohaterów polskiej niepodległości, a na sali kinowej siedzieli świadkowie tych marszów, ich bezpośredni uczestnicy z limanowskiej jednostki Związku Strzeleckiego „Strzelec” pokazał, że duch patriotyzmu jest bardzo żywy wśród młodego pokolenia.

Podczas dyskusji po zakończeniu filmu, nie brakowało refleksji na temat wpływu Józefa Piłsudskiego na Limanową oraz zachęcania młodzieży do działania w myśl idei jakimi kierował się właśnie Marszałek.


14 listopada od godz. 9:00 młodzież miała okazję wziąć udział w pokazie cyklu „Historia w ożywionych obrazach – Polska Niepodległa”. Na ekranie zobaczyliśmy dziewięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożyli m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom.

Cykl edukacyjny wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.

Spotkanie było również okazją do wysłuchania wielu ciekawych informacji na temat twórców obrazów, które zobaczyliśmy na ekranie. Historyk sztuki mgr Anna Kulpa z Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej przybliżyła postacie Jana Matejki, Wojciecha Kossaka czy Stanisława Masłowskiego, wskazała co stało za ich decyzjami twórczymi i jacy inni artyści czerpali z ich dorobku.


Galeria zdjęć ze spotkania: https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/267/100-lecie-niepodleglosci-w-kinie-klaps


To jednak nie wszystkie opcje włączania się kina Klaps w obchody 100-lecia polskiej niepodległości. W dniach 9-11 listopada w ramach seansu „Planeta Singli 2” o godz. 18:30 miał miejsce pokaz filmów z cyklu „Historia w ożywionych obrazach”, a liczne grupy szkolne i nie tylko odwiedzające nasze kino w celu obejrzenia filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (ponad 1200 widzów) czy „303: Bitwa o Anglię” tylko utwierdzają w przekonaniu, że jesteśmy głodni oglądania naszej historii na ekranie.

Partnerzy