bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

2. Małopolska Akademia Talentów – zapraszamy w niedzielę 10 lipca!


Limanowski Dom Kultury oraz Stowarzyszenie Muzyczne „Porta Musicae” zapraszają na koncert w ramach drugiej edycji festiwalu Małopolska Akademia Talentów. Trwający dwa tygodnie festiwal muzyczny, został zaplanowany jako cykl kilkunastu koncertów, które odbędą się między 25 czerwca a 10 lipca w: Tymbarku, Szczyrzycu, Łącku, Żegocinie, Piwnicznej Zdroju, Starym Sączu, Limanowej, Jaworkach, Krościenku nad Dunajcem i Szczawnicy. Festiwal ma przyczynić się do upowszechnienia muzyki klasycznej w mniejszych miejscowościach często pomijanych na mapach wydarzeń kulturalnych. W Limanowskim Domu Kultury artyści gościli 1 lipca i zagoszczą ponownie 10 lipca.


Rok temu Stowarzyszenie Artystyczne ,,Porta Musicae” zorganizowało pierwszą edycję Małopolskiej Akademii Talentów, na którą składały się kursy muzyczne, które odbyły się na przełomie czerwca i lipca w Łącku, w Małopolsce. Ważną częścią kursów były wieczorne koncerty, otwarte dla publiczności z Łącka i okolic. Zainteresowanie tymi koncertami wśród lokalnej publiczności, zwróciło uwagę organizatorów festiwalu na potrzebę organizowania wydarzeń kulturalnych w małych miejscowościach regionu. Dlatego w tym roku oprócz kursów muzycznych, skierowanych do uczniów i absolwentów szkół oraz uczelni muzycznych, mieszkańcy gmin województwa Małopolskiego będą mieć okazję wysłuchać twórczości młodych, utalentowanych muzyków.


Podczas pierwszego koncertu 1 lipca (piątek) o godz. 19:00 usłyszeliśmy dzieła Astora Piazzolli i Claude'a Bollinga w wykonaniu Jana Kalinowskiego (wiolonczela), Marka Szlezera (fortepian), Bartłomieja Staromiejskiego (perkusja) i Marka Kalinowskiego (kontrabas).

Galeria zdjęć z koncertu, który odbył się 1 lipca na stronie: https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/176/2-malopolska-akademia-talentow---koncert-1-lipca

Drugi koncert będzie miał miejsce 10 lipca (niedziela) o godz. 17:00. Wówczas Gajusz Kęska i Marek Szlezer zaprezentują nam na fortepianie dzieła Claude'a Debussy, Johannesa Brahmsa, Edvarda Griega oraz Antonína Dvořáka.
Gościnnie przed występem dwójki pianistów wystąpi Limanowska Orkiestra Kameralna, która od dwóch miesięcy formuje się w Limanowskim Domu Kultury pod kierownictwem kompozytora Sebastiana Szymańskiego. W programie koncertu Limanowskiej Orkiestry Kameralnej znajdą się między innymi utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jana Sebastiana Bacha, Sebastiana Szymańskiego czy Carlosa Gardela.Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i pod Honorowym Patronatem Jacka Krupy – Marszałka Województwa Małopolskiego.


WSTĘP NA KONCERT WOLNY!


Szczegółowy program koncertu:

10 lipca, godz. 17:00

Claude Debussy - Mała Suita
W łódce (En bateau)
Korowód (Cortège)
Menuet
Ballet

Johannes Brahms - 4 Tańce węgierskie
Nr 1 g-moll
Nr 2 d-moll
Nr 4 fis-moll
Nr 5 g-moll

Antonín Dvořák - 4 Tańce słowiańskie
op. 46 nr 1
op. 46 nr 2
op. 72 nr 2
op. 46 nr 8

Edvard Grieg - 4 Tańce norweskie op. 35
Allegro marcato
Allegro tranquille e grazioso
Allegro moderato alla marcia
Allegro molto

Camille Saint-Saens - Danse Macabre op. 40

Gajusz Kęska - fortepian
Marek Szlezer - fortepianArtyści, który wystąpią w Limanowej to:


Gajusz Kęska – fortepian
Okrzyknięty przez krytyków błyskotliwym wirtuozem, magiem fortepianu. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula ukończył w roku 2002 z wynikiem celującym. W tym samym roku rozpoczął studia podyplomowe w mistrzowskiej klasie prof. Willema Bronsa w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie, które następnie ukończył w czerwcu 2005 roku z wyróżnieniem (najwyższa punktacja). Pełni obowiązki adiunkta w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w marcu 2010 roku otrzymał tytuł doktora sztuki i obecnie prowadzi własną klasę fortepianu. Jest niestrudzonym promotorem muzyki polskiej, zwłaszcza twórczości Fryderyka Chopina a także Ignacego Jana Paderewskiego, Alexandra Tansmana i Karola Szymanowskiego a także kompozytorów muzyki współczesnej XX i XXI wieku.

Regularnie występuje w prestiżowych salach koncertowych na festiwalach i koncertach w wielu krajach Europy, jak również w Kanadzie, Japonii, Peru, Ekwadorze, Chile i Izraelu.

W 2012 roku ukazała się jego debiutancka płyta zawierająca komplet Sonat fortepianowych Karola Szymanowskiego wydana przez wytwórnię płytową DUX, która otrzymała Nominację do nogrody FRYDERYKI 2013, Nominację do nagrody ICMA 2013 oraz Nagrodę hiszpańskiego magazynu Scherzo.
 

Marek Szlezer – fortepian
Jest jednym z najczęściej koncertujących polskich pianistów młodego pokolenia. Jego karierę zainicjowało zdobycie w wieku lat 12 Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie. Kształcił się w École Normale de Musique w Paryżu, Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Belgii pod kierunkiem m.in. prof. Ewy Bukojemskiej, Abdela Rahmana El Bacha, Dymitra Bashkirova oraz Marcelli Crudeli.

Był wielokrotnie nagradzany za swoje interpretacje utworów Fryderyka Chopina (m.in. miał zaszczyt grać recital na oryginalnym fortepianie kompozytora). Koncertował w takich salach jak Carnegie Hall, Palais des Beaux Arts, Salle Cortot, Wigmore Hall, St.Martin-in-the-fields. Występował z orkiestrami jak m.in.: English Chamber Orchestra i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Pracuje w Krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie w 2015 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Odkrył twórczość fortepianową Jadwigi Sarneckiej, której kompozycje nagrał dla wydawnictwa płytowego Dux (2009).

Był wielokrotnie nominowany do Polskich Nagród Fonograficznych „Fryderyk”.
 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy