bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

56. Tydzień Kultury Beskidzkiej 2019


W dniach od 27 lipca do 4 sierpnia odbywał się 56. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Zaprezentował się w nim również Zespół Regionalny „Limanowianie”, który gościł tam w dniach 29-31 lipca.
29 lipca wzięli oni udział w 50. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, w ramach którego organizowane są dwa konkursy: „Konkurs Regionalnych Zespołów Pieśni i Tańca” oraz „Konkurs Kapel, Grup Śpiewaczych, Śpiewaków Ludowych, Instrumentalistów oraz Mistrzów z Uczniami”. 30 lipca wystąpili w amfiteatrze Skalite w Szczyrku, a 31 lipca na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury.
W ramach „Konkursu Kapel, Grup Śpiewaczych, Śpiewaków Ludowych, Instrumentalistów oraz Mistrzów z Uczniami” kapela zespołu zdobyła III miejsce w kategorii kapel. Konkurs składał się z 78 prezentacji, w tym 15 kapel, a oceniała go komisja w składzie: Anna Borucka-Szotkowska - przewodnicząca komisji, muzykolog; Stanisław Michałczak - muzyk; Aleksander Smaga - muzyk; Zbigniew Wałach - muzyk; Katarzyna Pach-Sznepka - sekretarz jury.
Gratulujemy.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć, która znajduje się TUTAJ.

Tydzień Kultury Beskidzkiej należy do największych i najbardziej znanych imprez folklorystycznych w Europie. Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim - to tzw. Estrady TKB, czyli główne miejscowości, w których odbywa się impreza. Poza estradami głównymi wielką popularnością cieszą się też estrady towarzyszące. W tym roku były to: 50. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, 30. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle, 72. Gorolski Święto w czeskim Jabłonkowie, 25. Festyn Istebniański w Istebnej oraz 41. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Ponadto przez te dziewięć dni estrady rozbrzmiewają nie tylko koncertami, ale również szeregiem różnego rodzaju imprez towarzyszących, m. in. wystawami, kiermaszami, warsztatami, wycieczkami i spotkaniami z twórcami ludowymi.
Jednym z podstawowych elementów TKB są barwne korowody zespołów, które prezentują się na ulicach miast ze śpiewem na ustach, tańcem zapraszając na wieczorne występy. Tydzień Kultury Beskidzkiej to tradycja i dbałość o dziedzictwo kulturowe górali, to święto podczas którego ta tradycja jest przekazywana, to spotkania międzypokoleniowe i wymiana doświadczeń.

Tych, którzy chcą szczegółowo zapoznać się z przebiegiem TKB zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej TUTAJ.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy