bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

"Back to eLDeK" - koncert zespołu HACK na scenie LDK!


Limanowski Dom Kultury zaprasza wszystkich, którym rock'n'roll gra w sercach, na wyjątkowy koncert zespołu „Hack”. Muzycy zaprezentują swój dawny i najnowszy repertuar już 27 listopada o godz. 19:00 na scenie w sali widowiskowej LDK.

 

 

Zespół „Hack” powstał jesienią 1980 roku przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana w Limanowej. W pierwszym składzie grali: Tomek Świerkosz - gitara, Waldek Pawlik - śpiew, Jarek Kucharski - perkusja i Mariusz Jurek - bas. Nazwa powstała od skrótu literowego HArd roCK.

Zespół zadebiutował tego samego roku na Przeglądzie Limanowskich Grup Muzycznych w sali widowiskowej Domu Kultury ŁPPD w Łososinie Górnej. W roku 1981 po ukończeniu liceum Tomek i Jarek opuścili zespół wraz z Waldkiem, a skład uzupełnili Łukasz Rybarski - śpiew, Tomek Wróbel - gitara prowadząca, Mirek Kowalski - gitara solowa i Mirek Jabłoński - perkusja. Z poprzedniego składu pozostał Mariusz Jurek na gitarze basowej. Dalej patronat nad zespołem sprawowało I LO w Limanowej, a opiekunem zespołu został Jan Winiewski, lider zespołu „Vena”. W tym składzie zespół z powodzeniem wystąpił na scenie kina Sojusz, wnosząc nowe brzmienie, styl i świeże podejście w lokalny klimat młodzieżowego muzykowania.

„Hack” wykonywał przede wszystkim własne kompozycje. Po kilku miesiącach działalności - głównie grywania koncertów na imprezach szkolnych - ze względu na zbyt śmiałe teksty i ostrą rockową muzykę, dyrektor I LO zawiesił próby i wprost wymówił zespołowi patronat. „Hack” po kilku tygodniach odnalazł się w Domu Kultury ŁPPD w Łososinie Górnej. Opiekunem zespołu został Czesław Koza.

Pierwszym poważnym wydarzeniem w karierze zespołu była możliwość zagrania w kwietniu 1983 roku na krakowskim Maratonie Rockowym w Hali Wisły, z takimi zespołami jak Lombard czy Rezerwat. Zaraz po tym, w maju tegoż roku zespół wystąpił w półfinale Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Talentów w Nowym Sączu, a w sierpniu zaprezentował się na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie (mała scena Jarocińskiego Domu Kultury).

W tym czasie, po rozpoczęciu studiów na krakowskiej PWST, zespół opuścił Łukasz, a jego miejsce zajął Piotr Matykiewicz, wokalista z Krakowa. „Hack” z powodzeniem występował na Wojewódzkich Przeglądach Zespołów Muzycznych w Nowym Sączu zbierając wyróżnienia i zajmując czołowe miejsca w konkursie. Mirek niejednokrotnie był wybierany najlepszym gitarzystą przeglądu (w latach: 1982,1983 i 1985). W październiku 1984 roku muzycy pożegnali swojego przyjaciela Tomka Wróbla, który zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. W tym samym roku ze względów zdrowotnych zespół opuścił Piotr Matykiewicz.

Udział w X Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Muzycznych w Nowym Sączu w listopadzie 1985 był ostatnim koncertem zespołu, który reaktywował swoją działalność po 29 latach przerwy w 2014 roku, kiedy to dali swój pierwszy koncert po tak długiej nieobecności na scenie w Limanowskim Domu Kultury.

 

Podczas zbliżającego się koncertu zespół wystąpi w składzie:

Mirosław Kowalski - gitara
Mariusz Jurek - gitara basowa , wokal
Krzysztof Kowalski - klawisze , gitary
Mirek Dżawol Jabłoński - perkusja

 

Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie kina Klaps.

 

ZAPRASZAMY!

 

(źródło: portal limanowa.in)

 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy