bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Dni Limanowej i II Jarmark Galicyjski podczas Święta Miasta Limanowa 2016


Burmistrz Miasta Limanowa, Limanowski Dom Kultury i Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej zapraszają na wyjątkowe Święto Miasta Limanowa, które w tym roku obejmie dwa wydarzenia: Dni Limanowej (23.07.2016) oraz II Jarmark Historyczny św. Marii Magdaleny (24.07.2016).

 

Organizatorzy podjęli decyzję, że w tym roku ze względu na organizację Światowych Dni Młodzieży, Dni Limanowej zostaną połączone z Jarmarkiem Galicyjskim, a impreza będzie nosić miano ŚWIĘTA MIASTA. Wszystkie koncerty i wydarzenia z tym związane odbędą się w parku miejskim w Limanowej.

 

Pierwszy dzień wydarzenia – sobota – będzie obfitować w rozrywkę na najlepszym poziomie. Na całe rodziny będzie czekać szereg atrakcji z wesołym miasteczkiem i zabawami dla najmłodszych na czele. Utalentowani mieszkańcy naszego powiatu powalczą o nagrody finansowe ufundowane przez Burmistrza Miasta Limanowa w finale VII Limanowskiego Talent Show, a wszystkich gości przywitają hejnałem Limanowej Trombici, którzy tym samym dokonają oficjalnego otwarcia Święta Miasta 2016.

 

Wieczór będzie należał do gwiazd Dni Limanowej, którymi w tym roku będą Grzegorz Hyży oraz zespół Papa D. Jako pierwszy wystąpi finalista trzeciej edycji X Factor, założyciel i lider zespołu Grzegorz Hyży & Band. Jego debiutancki album „Z całych sił” zyskał status platynowej płyty, a singiel „Na chwilę” dotarł na szczyty polskich list przebojów. Zaraz po Grzegorzu Hyżym na scenie pojawi się gwiazda muzyki synth pop Papa D. Zespół, który powstał w 1984 roku został reaktywowany pod nową nazwą w 2007 roku. W 2015 r. Zespół obchodził rocznicę 30-lecia pracy i został odznaczony medalem Zasłużeni Dla Kultury Polskiej nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał nagrody Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów ZAIKS oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Wykonawców SAWP.

 

W programie Dni Limanowej nie zabraknie również dyskoteki, a na wszystkich gości będą czekać jak zawsze stoiska komercyjne, z produktami regionalnymi i catering.

 
 

W niedzielę zapraszamy Państwa na II Jarmark Historyczny św. Marii Magdaleny. Tym razem organizatorzy przeniosą widzów do czasów galicyjskich. Uczestnicy będą mogli zobaczyć jak wyglądało społeczeństwo limanowskie pod koniec XVIII wieku, w czasach napoleońskich, rabacji galicyjskiej, za panowania „dobrego” cesarza Franciszka Józefa I oraz I wojny światowej. W wydarzeniu będą uczestniczyć rekonstruktorzy prezentujący życie cywilne jak i wojskowe w różnych okresach epoki XIX i początku XX w. Zostaną przygotowane trzy widowiska historyczne: wjazd komendanta Józefa Piłsudskiego (korowód rekonstruktorów z rynku do Parku miejskiego), „Oblężenie Limanowy, czyli rzeź galicyjska 1846” oraz Epizod z bitwy Limanowej – Potyczka Beliniaków z Moskalami (Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914). Nie zabraknie również spektakli obrzędowych prezentowanych przez zespoły regionalne, m.in. „Spod Kicek” z Mordarki, „Limanowianie”, czy Amatorski Zespół Teatralny im. Franciszka Macioła ze Skomielnej- Białej.

 

Przy wejściu do parku będzie znajdować się karczma „Zielona Rózga”, zrekonstruowana na podstawie wpisu w księdze miejskiej z 1783 r. Na terenie Parku Miejskiego tradycyjnie na uczestników będą czekać stoiska z produktami tradycyjnymi, pokazami pracy rzemieślników historycznych, degustacją potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich oraz pracami lokalnych artystów. Dla najmłodszych Polskie towarzystwo Historyczne O/Limanowa zorganizuje grę miejską zachęcającą do poznania jarmarków limanowskich sprzed 100 lub 200 lat.

 


Szczegółowy program ŚWIĘTA MIASTA już wkrótce!

 

 

Więcej informacji na temat Dni Limanowej – www.ldk.limanowa.pl, www.facebook.com/LimanowskiDomKultury

 

Więcej informacji na temat II Jarmarku Galicyjskiego – www.muzeum.limanowa.pl, www.facebook.com/MuzeumRegionalneZiemiLimanowskiej


 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy