bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Działalność zespołów artystycznych w tymczasowej siedzibie LDK


W październiku 2017 roku nastąpiło zamknięcie siedziby Limanowskiego Domu Kultury przy ul. B. Czecha 4 i rozpoczęcie działalności instytucji w tymczasowej siedzibie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 4 w Limanowej. Od tamtej pory wszelkie zajęcia i warsztaty odbywały się w budynku szkoły lub w budynku OSP Łososina Górna – również spotkania naszych zespołów artystycznych: Zespołu Regionalnego „Limanowianie”, Orkiestry Dętej „Echo Podhala”, Limanowskiej Orkiestry Kameralnej i Teatru „Co się stało?!”.


Dwa i pół roku pobytu w tymczasowej siedzibie nie było czasem biernego oczekiwania na otwarcie remontowanej siedziby. Nasze zespoły przez cały ten okres koncertowały i udzielały się artystycznie zarówno na terenie Limanowej i okolic jak i w całej Polsce, a także poza granicami naszego kraju.

Ostatnie lata to także dwa jubileusze: 95-lecie Orkiestry „Echo Podhala” i 50-lecie „Limanowian”. Z tej okazji podjęto wiele działań mających na celu nie tylko uczczenie tych rocznic, ale i podniesienie rangi obydwu zespołów. Przez cały rok 2019 trwała realizacja projektu ”Echo Podhala - z muzyką przez pokolenia” dofinansowanego przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ramach tej operacji, orkiestra wzięła udział w warsztatach muzycznych, a także w warsztatach z musztry paradnej, które poprowadził pan Stefan Żuk – muzyk, tamburmajor i kapelmistrz sławnej Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej, stacjonującej w Nowym Sączu. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W dniach od 21-23 czerwca 2019 r. w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu odbył się finał 42. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, w którym nasza orkiestra zdobyła wyróżnienie II stopnia w swojej kategorii.


Oriestra Dęta "Echo Podhala" podczas warsztatów z musztry.              Orkiestra Dęta "Echo Podhala" podczas Festiwalu "Echo Trombity"

Ukoronowaniem przedsięwzięcia było nagranie utworów opartych na motywach regionu, opracowanych w trakcie realizacji zadania, których można posłuchać na oficjalnym kanale LDK na Youtubie. O wszystkich działaniach realizowanych w ramach wyżej wspomnianej operacji informowaliśmy na bieżąco na stronie naszej jednostki. Nadmienić należy, że pomysł aplikowania o środki na realizację operacji podyktowany był pragnieniem zorganizowania wydarzeń, w trakcie których możliwy będzie dalszy rozwój, promocja i świętowanie 95 – lecia powstania i działalności Orkiestry Dętej „Echo Podhala”.
 

W tym okresie pomimo trudnych warunków lokalowych członkowie orkiestry, regularnie uczestniczyli w próbach by potem efekty swojej pracy móc zaprezentować w trakcie limanowskich uroczystości. Wspaniałe występy orkiestry mogliśmy podziwiać w trakcie obchodów Święta Niepodległości, 3 Maja, Święta Strażaka, rocznicy katyńskiej, Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Wielkiego Odpustu Limanowskiego, koncertów podczas okolicznych dożynek w Dobrej czy Słopnicach. Nie mogło zabraknąć ich występów również w trakcie Dni Limanowej czy podczas koncertu kolęd „Hej Kolęda!”. Każdy z występów cieszył się ogromnym zainteresowaniem społeczności lokalnej i został ciepło przyjęty.


Obchody Święta 3 Maja w 2019 roku - rynek w Limanowej                    Obchody Święta Niepodległości w 2017 roku - Łososina Górna

Obchody 50-lecia Zespołu Regionalnego „Limanowianie”, mimo iż wspólną decyzją kierownictwa zespołu i LDK zostały przeniesione do momentu otwarcia budynku domu kultury przy ul. B. Czecha 4, nie przeszły bez echa. Na szczególną uwagę zasługuje fakt uhonorowania zespołu I Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana, o przyznanie której wnioskowała jednostka LDK. Wręczenie odbyło się podczas koncertu kolęd „Hej kolęda!” 19 stycznia 2020 roku. Ustanowiona przez Samorząd Województwa Małopolskiego Nagroda im. W. Orkana przyznawana jest nieprzerwanie od 2012 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej oraz za propagowanie idei regionalizmu. Ponadto 21 lutego 2020 r. podczas XI Sesji Rady Powiatu Limanowskiego została podjęta uchwała w sprawie nadania „Medalu Honorowego Powiatu Limanowskiego” oraz tytułu „Zasłużony dla Powiatu Limanowskiego”, których adresatem okazał się właśnie działający przy Limanowskim Domu Kultury Zespół Regionalny „Limanowianie” im. Ludwika Mordarskiego.


Zespół Regionalny "Limanowianie" z I Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana

Nie mogło zabraknąć obecności „Limanowian” podczas licznych festiwali folklorystycznych: 46. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej, 55. i 56. Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu (III miejsce w kategorii kapel), 37. Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych „Druzbacka” w Podegrodziu (II miejsce – kapela młodzieżowa, III miejsce – grupa śpiewacza dorosła), IX Festiwalu Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka” w Tenczynie (II miejsce) i oczywiście 44. i 45. Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza”(II i III miejsce). Zespół uczestniczył także we wszelkich miejskich obchodach uroczystości państwowych i religijnych: Święta Niepodległości, 3 Maja, rocznicy katyńskiej, a także wzięli udział w inauguracji V Synodu Diecezji Tarnowskiej, na specjalne zaproszenie Biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.


„Druzbacka” w Podegrodziu - 2019 rok                                                   Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu - 2018 rok

Wśród koncertowej aktywności Zespołu Regionalnego „Limanowianie” są również występy podczas Dni Limanowej, koncertu kolęd „Hej kolęda!”, Letnich Spotkań z Folklorem oraz podczas Dnia Dziecka w Dolným Kubínie 1 czerwca 2019 roku.


Letnie Spotkania z Folklorem - 2018 rok                                                 Dolný Kubín - 2019 rok

Limanowska Orkiestra Kameralna, która powstała na rok przed przeprowadzką do tymczasowej siedziby, bardzo aktywnie koncertowała na terenie całego kraju. Na szczególną uwagę zasługuje cykl koncertów Nowej Muzyki Sakralnej – artystycznego projektu Sebastiana Szymańskiego – kierownika artystycznego zespołu, w którego programie kompozytor poprzez szczególny dobór syntezujących utworów muzycznych uwypuklił znaczenie i piękno współczesnych dzieł tego gatunku. Orkiestrze podczas koncertów towarzyszyła wokalistka pochodząca z Limanowej – Sylwia Zelek. Limanowska Orkiestra Kameralna wystąpiła z tym projektem m.in. w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. Ponadto zespół licznie występował na terenie Limanowej i okolic (Jurków, Szczyrzyc, Krużlowa, Dobra, Łososina Górna) podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w koncertach kolęd, koncertach pasyjnych (z towarzyszeniem solistki Urszuli Palki-Ranosz) czy z okazji liturgicznego wspomnienia św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej.


Koncert Nowej Muzyki Sakralnej w Archikatedrze Łódzkiej

Działalność Limanowskiej Orkiestry Kameralnej to również nagrania utworów skomponowanych przez kierownika zespołu – Sebastiana Szymańskiego. 7 maja 2018 roku odbyło się prawykonanie utworu "Angels", a 9 grudnia 2018 roku utworu "Betlejem" – z towarzyszeniem solistki Sylwii Zelek oraz Szalowskiego Zespołu Wokalnego i Zespołu Regionalnego „Limanowianie”.
 

W 2019 roku nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika artystycznego orkiestry. Nowym kierownikiem został Krystian Jaworz – kompozytor i aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie trąbki klasycznej oraz fortepianu jazzowego, współtwórca duetu Surreal Players, który ma za sobą koncerty w Polsce, USA (Nowy Jork, Boston, Filadelfia, Waszyngton), Francji, Austrii, Niemczech, Danii, Włoszech, Węgrzech, Czechach, Słowacji – co otwiera nowy rozdział i nowe możliwości dla działalności zespołu.

Bardzo ważnym, dla działań LDK, zespołem artystycznym jest Teatr „Co się stało?!”, którego 10-letnia historia pokazuje, że Limanowa ma niezwykle utalentowanych młodych ludzi, których pasją jest aktorstwo. Wiosną 2018 roku podczas Przedwiośnia Małych Form Teatralnych na niewielkiej scenie w budynku OSP Łososina Górna byliśmy świadkami przedstawienia „Poczekalnia”. Natomiast jesienią tego samego roku, wielki sukces odniosła premiera teatru pt. „Wariaci”, która kilkukrotnie zapełniła tymczasową salę widowiskową.


Przedwiośnie Małych Form Teatralnych - 2018 rok                                 Premiera spektaklu "Wariaci"

Nasz teatr został poznany również przez pomorską publiczność, a to dzięki wyjazdowemu występowi w szczecińskim Domu Kultury „13 Muz” ze spektaklem „Poczekalnia”. Ponadto aktorzy zespołu brali czynny udział w Jesiennym Przeglądzie Teatralnym w Nowym Sączu, a także podczas Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.


Teatr "Co się stało?!" na deskach szczecińskiego Domu Kultury "13 Muz"

Przez dwa i pół roku działań zespołów artystycznych w tymczasowej siedzibie nie brakowało występów, zarówno tych na miejscu jak i tych wyjazdowych. Był to czas nowych doświadczeń i szukania nowych rozwiązań przy organizowaniu ich działań, a powrót do stałej siedziby będzie kontynuacją tego co zespoły wypracowały w ciągu tych lat.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy