bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Koncert Zespołu „Trnkári” podczas 43. Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Słaza


Z radością informujemy, że gościem specjalnym podczas tegorocznego 43. Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Słaza będzie Zespół „Trnkári” z Žaškova na Słowacji. Koncert zespołu odbędzie się 23 września o godz. 20:00 w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury.

Zespół Regionalny „Trnkári” z Žaškova na Orawie powstał w 1958 roku, kiedy wystąpili z 3-godzinnym programem na žaškovskim weselu. Od tego czasu regularnie uczestniczyli w festiwalach, m. in. w Festiwalu Folklorystycznym Východná, a także często brali udział w nagraniach w słowackich rozgłośniach radiowych. Wtedy też powstała płyta z nagraniami zespołu „Orawa“. Zespół współpracował z muzyką ludową braci Hraškov.

Byli regularnie gościem Balu Orawiaków w Bratysławie. Zespołem nadal kieruje Jaroslav Zápotočny wraz z Márią Langová.

Zespół wydał dwie płyty CD, pierwsza z nich zatytułowana „Przez ten Žaškov” zawierała pieśni opowiadające o różnych zwyczajach, a ta druga zawierała dokument z ceremonią ślubną. Zespół brał udział w wielu programach: o historii czy muzyce z Žaskowa.

W zespole działało kilka pokoleń muzyków i tancerzy, a obecnie składa się z 30 aktywnych członków.

Do najbardziej znanych programów zespołu należą Fašängy (Zapusty), Svadba (Wesele), Pranie na potoku, Na salaši (Szałas), Priadky (Prządki) i wiele innych. Prezentują je zarówno u siebie w wiosce, jak i poza nią, szczególnie podczas letnich festiwali i w trakcie różnych uroczystości. A już za rok zespół będzie świętował 60-lecie swojego powstania.

Podczas sobotniego koncertu zespół zaprezentuje obyczaje ceremonii ślubnej oraz przedstawi jak to na wsi robiono pranie.

Koncert zespołu podczas „Limanowskiej Słazy” będzie niepowtarzalną okazją do spotkania się dwóch kultur: naszego regionu i słowackiej Orawy.

Tegoroczny, 43. Festiwal Folklorystyczny Limanowska Słaza, odbędzie się w dniach od 21 do 24 września. Wzorem lat ubiegłych festiwal zgromadzi wykonawców z powiatu limanowskiego, którzy wystąpią podzieleni na następujące kategorie: Zespoły Regionalne, Grupy Regionalne, Muzyki Ludowe, Instrumentaliści, Śpiewacy, Grupy Śpiewacze, Gawędziarze Ludowi oraz Mistrz i Uczeń.

Jak zawsze festiwalowi będą towarzyszyć stoiska z regionalnymi produktami.

Gospodarzem Festiwalu jest Burmistrz Miasta Limanowa.

Organizatorem „Limanowskiej Słazy” jest Limanowski Dom Kultury. Festiwal wspiera również: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ oraz Starostwo Powiatowe w Limanowej.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem pełni Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego.

43. Festiwal Folklorystyczny Limanowska Słaza dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: radio RDN Małopolska, radio RDN Nowy Sącz, portal limanowa.in, radio Etno.FM, Gazeta Krakowska.

WSTĘP NA WYDARZENIE WOLNY!

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy