bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Burmistrz Miasta Limanowa oraz Starosta Limanowski serdecznie zapraszają 1 marca (środa) do udziału w powiatowo-miejskich obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych.
 

W programie:

godz. 14.00    Marsz Pamięci z ul. Fabrycznej (Sowliny) na cmentarz parafialny w Limanowej

godz. 15.00     Apel pamięci i złożenie zniczy na mogiłach żołnierzy wyklętych

godz. 16.00     Msza Święta w Bazylice z towarzyszeniem Chóru Chłopięcego Bazyliki MBB

godz. 17.00     Limanowski Dom Kultury, okolicznościowy wykład dr Marcina Chorązkiego pracownika Instytutu Pamięci

                        Narodowej o/Kraków pt:. „Podziemie zbrojne w Polsce 1944-1956”.

godz. 17.35     projekcja filmu: "Rączy", reż. Dariusz Walusia.

godz. 18.00     koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu działającej przy Limanowskim Domu Kultury Orkiestry Dętej „Echo Podhala”.                                                                            Serdecznie zapraszamy!

 

 

WYKŁAD dr Marcina Chorązkiego pt:. „Podziemie zbrojne w Polsce 1944-1956”.

Dr Marcin Chorązki (ur. 1975 r.), absolwent UJ. W 2008 r. obronił na tej samej uczelni doktorat, który ukazał się pod tytułem Ziemianie wobec wojny. Postawy ziemian wobec rzeczywistości wojennej, (Kraków 2010). Kolejną jego publikacją jest edycja wspomnień i relacji świadków Relacje wojenne ziemian. Perspektywa dwóch pokoleń, (Kraków 2013). Naukowo zajmuje się tematyką związaną ze zmianami społecznymi na ziemiach polskich w okresie okupacji, a także postawami i losami ziemiaństwa w XX wieku. Od 2000 r. jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Oddział w Krakowie, aktualnie na stanowisku głównego specjalisty w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej. Wykłada również na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, prowadząc seminarium z teorii historii mówionej oraz wykłady i ćwiczenia z archiwistyki. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej.KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

Limanowski Big Band – Orkiestra Dęta „Echo Podhala” działająca przy Limanowskim Domu Kultury powstała w 1923 roku. Jej założycielem i wieloletnim dyrygentem był Mieczysław Mordarski. W 1965r. funkcję dyrygenta i kierownika przejął i pełnił do roku 2010 Ludwik Mordarski. W latach 2010 - 2013 funkcję tą sprawował Pan Roman Kogutowicz. Od 2014 roku funkcję kierownika artystycznego Echa Podhala objął Pan Marek Michalik - Absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej – Sekcji Muzyki Liturgicznej w Krakowie (dyplom w 1997 r. z wyróżnieniem), absolwent Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (dyplom w 2012 r.). Pan Marek Michalik jest również założycielem i dyrygentem Chóru Mieszanego CANTICUM IUBILAEUM przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.
Orkiestra przez ponad 90 lat swojej działalności pełni funkcję kulturalnego ambasadora Ziemii Limanowskiej. Uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych, podczas obchodów historycznych rocznic, świąt państwowych oraz w czasie uroczystości religijnych.
Zdobywajac liczne nagrody na konkursach i festiwalach, orkiestra rozsławia miasto i region w Polsce i Europie. Orkiestra jest najdłużej działającym zespołem upowszechniającym kulturę muzyczną na terenie Miasta Limanowa i na stałe wpisała się w jego pejzaż kulturalny.

 


Obecnie w Echu Podhala gra już czwarte pokolenie muzyków, w wielu przypadkach muzykowanie w orkiestrze stało się tradycją rodzinną.

Podczas koncertu orkiestra wykona trzy wiązanki pieśni patriotycznych:

1. Śpij Kolego, O mój rozmarynie, Wojenko Wojenko, Ułani
2. Hej chłopcy bagnet na broń, Warszawskie dzieci idziemy w bój
3. Pierwsza kadrowa, Rozkwitają pąki białych róż, Marsz Polonia, Rozszumiały się wierzby płaczące, Piechota.

 

Obchody w Limanowej organizowane są przez Powiat Limanowski, Miasto Limanowa, Bazylikę Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe Ziemia Limanowska oraz Związek Strzelecki "Strzelec".

 

Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych. Polskie Święto Państwowe - obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy