bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

„Powstanie Warszawskie” w kinie Klaps od 9 maja


O Powstaniu Warszawskim napisano i pokazano już wiele, ale to co czeka na widzów od 9 maja jest projektem jedynym w swoim rodzaju. Zapraszamy na „Powstanie Warszawskie”, pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction - film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych.
 
Bohaterami filmu są dwaj bracia, operatorzy Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej, którzy otrzymują zadanie dokumentowania wydarzeń Powstania. Chcą kręcić „prawdziwą” wojnę i robią wszystko, żeby przyłączyć się do jednego z powstańczych oddziałów. Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz głębiej w sam środek powstańczych walk. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Wtedy potwierdza się stara prawda, że Bóg karze ludzi, spełniając ich najskrytsze marzenia – bracia mogą wreszcie nakręcić „prawdziwą” wojnę.

Sześć godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 7 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, urbanistów, varsavianistów i historyków; 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112 tysięcy wybranych klatek, 648 tysięcy minut rekonstrukcji, 22 971 520 megabajtów danych – to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie”. Efektem jest 70 minut zrekonstruowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.

Tak mówi o filmie Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – „W filmie „Powstanie Warszawskie” najwięcej mówią twarze. Piękne, zawadiacko rozbawione, czymś bez reszty pochłonięte. Mają niezwykłą moc – pokonują czas i dobitniej niż wszelkie naukowo zanalizowane źródła pokazują sens walki. Wreszcie rozumiemy, dlaczego ci ludzie się tam znaleźli, czym się kierowali – że nie potrafili ani nie chcieli inaczej”.

Serdecznie wszystkich zapraszamy do spojrzenia na te twarze i przeżycia tego niezwykłego doświadczenia.


Szczegółowy repertuar na stronie internetowej LDK https://www.ldk.limanowa.pl.
Czytajcie na temat świata filmu na www.fb.com/KlapsLimanowa.


 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy