bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Wydarzenia kulturalne podczas pobytu w tymczasowej siedzibie - podsumowanie


We wrześniu 2017 roku pożegnaliśmy scenę w sali widowiskowej na ul. B. Czecha 4 występami i koncertami 43. "Limanowskiej Słazy". Od tamtej pory, przez następne 3 lata, działania jednostki zostały przeniesione do tymczasowej siedziby w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 4 w Limanowej i budynku OSP Łososina Górna. Brak dużej sali widowiskowej nie spowodował jednak zastoju w organizowanych wydarzeniach - wręcz przeciwnie, był to okres szukania nowych rozwiązań na szerzenie kultury w naszym mieście.


Pierwszym wydarzeniem, które odbyło się w tymczasowej sali widowiskowej, znajdującej się w budynku OSP Łososina Górna, było podsumowanie mikroprojektu pt. „Tańce, stroje i instrumenty pasterskie regionu lachowsko – orawskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregion "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. W trakcie spotkania odbyła się oficjalna premiera polsko – słowackiego filmu prezentującego w plenerze tradycyjne tańce ziemi lachowskiej i orawskiej oraz muzykę pasterską zrealizowanego przez Limanowski Dom Kultury w ramach w/w projektu. Gościliśmy wówczas delegacje z Dolnego Kubina oraz przedstawicieli zespołów regionalnych, które wzięły udział w nagraniach, a które na zakończenie spotkania zaprezentowały się na scenie.


Wszyscy zaangażowani w realizację projektu

Małe rozmiary sceny i sali nie pozwalały na organizację koncertów z udziałem dużej liczby artystów. Dlatego też działania jednostki na tym polu skupiały się na prezentowaniu publiczności kameralnych i akustycznych wykonań czy przedstawień. Pełnego wymiaru nabrał chociażby przegląd "Przedwiośnie Małych Form Teatralnych", który we wnętrzach tymczasowej sali widowiskowej rzeczywiście pozwalał na szczególnie bliski kontakt aktorów z widzami, a co za tym idzie głębszy odbiór prezentowanych sztuk. Podczas dwóch edycji, jakie miały miejsce w tym okresie, gościliśmy na scenie Sebastiana Cybulskiego i Andrzeja Popiela w spektaklu "Casting. Poczekalnia", Rafała Domagałę ze sztuką "Amor Omnia Vincit", działający przy Limanowskim Domu Kultury Teatr "Co się stało?!", który zaprezentował "Poczekalnię", nowosądecki Teatr Nowy ze spektaklem "Ciotka na wydaniu", Marka Pysia z przedstawieniem "Byłem...Szwejk" oraz Sebastiana Cybulskiego z monodramem "Pewniak".


"Poczekalnia" w wykonaniu Teatru "Co się stało?!"                  Sebastian Cybulski i Andrzej Popiel w "Casting. Poczekalnia"

Tymczasowa sala widowiskowa okazała się dobrym miejscem do prezentacji konkursowych podczas Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego i Dziecięcej Triady Artystycznej. Nieco więcej problemów przysporzyła organizacja eliminacji przeglądu teatrów "Bajdurek", ale również i w tym wypadku uczestniczące grupy teatralne dostosowały swoje spektakle do warunków sceny. Podsumowując, na scenie w tymczasowej sali, zaprezentowało się ok. 1000 dzieci i młodzieży ze szkół miejskich oraz z terenu powiatu limanowskiego. Sala w budynku OSP była również miejscem prezentacji nagrodzonych prac w I konkursie na "Świąteczną bombkę bożonarodzeniową", które można było obejrzeć podczas spotkania z Mikołajem 8 grudnia 2019. Konkurs, już w pierwszej swojej edycji przyciągnął do udziału ponad 250 osób, które przygotowały piękne, kolorowe i unikatowe bombki na choinkę.


Dziecięca Triada Artystyczna 2019                                           Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży "Bajdurek" 2019

Podczas trzyletniej obecności w tymczasowej siedzibie nie mogło zabraknąć wydarzeń skierowanych specjalnie do najmłodszych mieszkańców Limanowej. Ferie i wakacje były czasem nie tylko intensywnych działań warsztatowych, ale scena w sali widowiskowej była miejscem spotkań z teatrem, a także koncertów. Dzieci miały okazję zapoznać się z historią Królewny Śnieżki, dwóch takich co ukradli Księżyc, Kota w butach, Dorotki i Czarnoksiężnika z Krainy Oz, Dzwonnika z Notre Damme, piratów szukających skarbów, Dziadka do orzechów i Czerwonego Kapturka. Ponadto okazało się, że tymczasowa sala widowiskowa to idealne miejsce do zabawy, której nie brakowało podczas spotkania z Elsą i Olafem, czy podczas afrykańskiego koncertu z Piotrem Brymasem. Każdy rok kończyło natomiast spotkanie z Mikołajem, który razem ze swoimi pomocnikami przekazywał w krótkich spektaklach wiele mądrych treści, a po spektaklu także coś słodkiego każdemu grzecznemu dziecku.


"Dziadek do orzechów"                                                             Piotr Brymas pokazuje dzieciom jak gra się na afrykańskich bębnach

Ostatnie trzy lata to także wiele wydarzeń, które łączyły różne dziedziny. Oczywiście jak co roku, Limanowski Dom Kultury był siedzibą sztabu podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 2018 roku udało się nie tylko zorganizować zbiórkę na terenie miasta i okolic, ale również finał na scenie w sali przy ul. Łososińskiej 23. Kolejne lata ograniczały się tylko do zbiórki, ale nie spowodowało to mniejszej hojności naszych mieszkańców. Wręcz przeciwnie, z roku na rok, udaje się zebrać więcej pieniędzy. Podsumowując w latach 2018-2020 limanowski sztab zebrał łącznie 172 101,92 zł dzięki 159 wolontariuszom.


W zbiórkę zaangażowały się nawet zabytkowe garbusy

Limanowski Dom Kultury rokrocznie angażuje się także w liczne obchody świąt patriotycznych. Czyni to nie tylko dzięki obecności zespołów działających przy jednostce w trakcie uroczystości na terenie miasta, czy poprzez liczne seanse filmowe o tej tematyce, ale również za sprawą koncertów, których w minionych latach nie brakowało. 5 lipca 2018 roku rozpoczęliśmy obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości koncertem Messages Quartet. Zespół w składzie: Małgorzata Wasiucionek, Oriana Masternak (skrzypce), Maria Dutka (altówka) oraz Beata Urbanek-Kalinowska (wiolonczela) zaprezentował program z utworami wybitnych polskich kompozytorów. Koncert był także częścią cyklu koncertów w ramach Małopolskiej Akademii Talentów, w którą Limanowski Dom Kultury zaangażował się po raz drugi. 19 listopada 2018 miał miejsce recital najważniejszych pieśni patriotycznych połączony z multimedialną wystawą fotograficzną „Śladami Zapomnianych Bohaterów – Rada Regencyjna”. Na scenie w sali widowiskowej wystąpili Dominika Peszko (fortepian), Mariana Poltorak (sopran) oraz Stanisław Zyskowski (tenor). Natomiast z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych miał miejsce m.in. koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej "Echo Podhala".

Jednakże, ze sceny wybrzmiewały nie tylko melodie klasyczne czy patriotyczne. 9 listopada 2019 roku miał miejsce koncert duetu „Surreal Players” promujący ich debiutancki album „Ideogram”. Na scenie gościliśmy także aktorów, studentów z Krakowa i Warszawy, którzy zaprezentowali licealistom teatr cieni "Sprawa Uruka".


Koncert Messages Quartet

Duża część wydarzeń, niestety nie mogła się odbyć w tymczasowej siedzibie, co owocowało poszukiwaniem nowych miejsc na szerzenie kultury. Jedną z takich przestrzeni okazały się kościoły. Limanowski Dom Kultury od wielu lat współpracował z Bazyliką Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej przy okazji organizacji Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej, a w ostatnich trzech latach ta współpraca zacieśniła się jeszcze bardziej, dzięki dwóm koncertom kolęd "Hej kolęda!". Jednostka podjęła również współpracę z parafią pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej, gdzie również miał miejsce jeden z koncertów kolęd, a także po raz pierwszy Koncert Pasyjny. W wydarzeniach tych wzięło udział ponad 1000 osób, a wśród artystów znaleźli się zarówno lokalni wykonawcy jak Orkiestra Dęta "Echo Podhala", Limanowska Orkiestra Kameralna, Zespół Regionalny "Limanowianie" wraz z grupą dziecięcą, chór Puellae Cantantes, kapela Górne Łososinioki, Zespół Regionalny "Szczyrzycanie", a także wybitni artyści z całej Polski jak Hanka Rybka z zespołem, Sławomir Zubrzycki, zespół Jerycho, zespół Sabionetta, Ireneusz Wyrwa, Klaudiusz Baran, Rafał Grząka, zespół La Tempesta czy zespół Finesis Trio.


Zespół La Tempesta                                                                  Hanka Rybka z zespołem

Inną przestrzenią wykorzystywaną do organizacji wydarzeń była scena w Parku Miejskim w Limanowej, która już wcześniej stanowiła jedno z miejsc spotkań z widzami w okresie letnim. Przede wszystkim park tętnił życiem w okolicach początku czerwca kiedy to świętowaliśmy tam Dzień Dziecka połączony z Dniem Matki i Ojca. Na scenie pojawiały się dziecięce grupy taneczne i wokalne oraz soliści, którzy zwyciężyli w Dziecięcej Triadzie Artystycznej, a eliminacje Limanowskiego Talent Show wyłaniały kolejnych utalentowanych mieszkańców naszego powiatu. Cały park natomiast stawał się jednym wielkim placem zabaw. W wakacyjne weekendy spotykaliśmy się tutaj podczas rodzinnych pikników, a w 2018 roku poznawaliśmy kulturę naszego regionu podczas Letnich Spotkań z Folklorem. Na scenie nie tylko zaprezentowały się wówczas zespoły regionalne z Limanowej, Szczyrzyca, Stronia, Jurkowa i Przyszowej, ale widzowie mogli wziąć udział w warsztatach tańców ludowych i zasmakować kuchni regionalnej. Była to nie lada gratka dla mieszkańców, ale przede wszystkim dla turystów odwiedzających nasze miasto.


Dzień Dziecka w Parku Miejskim                                              Warsztaty dla widzów Letnich Spotkań z Folklorem

Wakacje to jednak również największe wydarzenie w całym powiecie, a więc Dni Limanowej. Plac pod Limanowskim Domem Kultury przy ul. B. Czecha 4, stawał się co roku na dwa dni centrum życia kulturalnego. Mimo utrudnień związanych z przebudową LDK, wydarzenie to nie straciło na swym rozmachu i z roku na rok przyciągało coraz więcej widzów. Była to zasługa zarówno wielu atrakcji jak wesołe miasteczko czy strefa malucha, ale przede wszystkim sceny i gwiazd, które się na niej pojawiły: Dody z zespołem Virgin, Kasi Kowalskiej i Krzysztofa Cugowskiego, a także wielu innych zespołów jak Lachersi, Góralsi czy NoBrothers. Kilka tysięcy osób, które w tych dniach odwiedzały plac przy LDK tylko pokazuje, że Limanowa umie się fantastycznie bawić.

W roku 2019 okazało się także, że to miejsce może być idealne dla organizacji innych wydarzeń, jak chociażby Dzień Dziecka, który z uwagi na trwającą rewitalizację Parku Miejskiego nie mógł odbyć się na tamtejszej scenie. Niestety, sytuacja pandemii, uniemożliwiła organizację obydwu wydarzeń w obecnym, 2020 roku, ale mamy nadzieję, że w kolejnych latach ponownie będziemy mogli cieszyć się wspólnie i bawić podczas święta miasta i innych wydarzeń.Wydarzeniem, któremu brak sali widowiskowej przysporzył jednak najwięcej problemów, był Festiwal Folklorystyczny "Limanowska Słaza". Wymóg dużej sceny, miejsc na garderoby oraz miesiąc, w którym festiwal się odbywa wykluczały zarówno organizację wydarzenia w tymczasowej sali widowiskowej jak i w plenerze. Po długich dyskusjach wybór padł na salę gimnastyczną w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 4 i tak też w 2018 i 2019 roku, dzięki uprzejmości i wsparciu dyrekcji i pracowników szkoły udało się zorganizować największy festiwal w regonie z tym samym rozmachem co dotychczas. W obydwu wydarzeniach wzięło udział ponad 1500 wykonawców, a na widowni zasiadło niemal drugie tyle osób. Profesjonalna scena wraz z nagłośnieniem i oświetleniem sprawiły, że na 4 dni, szkolna sala gimnastyczna stawała się salą widowiskową. Chociaż każdy tęsknił za sceną w budynku przy ul. B. Czecha, to jednak atmosfera Słazy przetrwała czego znakiem były słynne potańcówki na korytarzach szkoły.Pobyt w tymczasowej siedzibie dobiega końca. Był to czas intensywnej pracy na wielu polach, jednakże przede wszystkich okres, w którym poszukiwaliśmy nowych rozwiązań szerzenia kultury. Niemalże wszystkie wydarzenia, które odbywały się przed wyprowadzką z budynku przy ul. B. Czecha, miały miejsce również w czasie obecności w tymczasowej siedzibie. Nie byłoby to możliwe gdyby nie uprzejmość dyrekcji i pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4 w Limanowej i strażaków z OSP Łososina Górna, którzy użyczyli nam swoich pomieszczeń. Jednak nade wszystko sprawiło to zaangażowane zespołu Limanowskiego Domu Kultury, który może w niewielkim składzie i z wieloma utrudnieniami, ale z dużym zapałem i mnóstwem pomysłów starał się kontynuować działania jednostki w nie mniejszym wymiarze.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy

Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką plików Cookies.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

„Limanowski Dom Kultury w Limanowej” przy pomocy niniejszego serwisu przetwarza Twoje dane osobowe, co odbywa się m.in. przy użyciu plików cookies.

Niektóre z plików cookies są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serwisu i w związku z tym nie możesz z nich zrezygnować. Jeśli się zgodzisz, zastosujemy pliki cookies również w celu poprawy komfortu korzystania z serwisu, prowadzenia statystyk, integracji serwisu z treściami dostarczanymi przez zewnętrznych dostawców i w celu śledzenia Twojej aktywności dla potrzeb marketingowych. Twoja zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, zmieniając ustawienia przeglądarki. Wycofanie zgody pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem używania plików cookies, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Aby uzyskać więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i plikach cookie, zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.