bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Zespół Pieśni i Tańca "Młody Krąg" ze Szczecina gościem specjalnym 49. Limanowskiej Słazy


Gościem specjalnym 49. Festiwalu Folklorystycznego "Limanowska Słaza" będzie Zespół Pieśni i Tańca "Młody Krąg" ze Szczecina. Na koncert zespołu zapraszamy w sobotę - 18 listopada - bezpośrednio po zakończeniu przesłuchań konkursowych, ok. godz. 20:00.

 

Zespół Pieśni i Tańca „Młody Krąg” korzeniami swojej działalności sięga roku 1969, kiedy to w polskim Szczecinie narodziła się myśl o integracji ludności napływowej poprzez to co nam najbliższe – folklor. Po licznych przekształceniach i podziałach, Zespół aktualnie funkcjonuje w Pracowni Tradycji Polskiej Pałacu Młodzieży - Pomorskiego Centrum Edukacji w Szczecinie. To, co wyróżnia Zespół na tle innych w regionie, jest jego wielopokoleniowość. Tworzy go grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, których łączy wspólna pasja – miłość do polskich pieśni i tańców.


Repertuar „Młodego Kręgu” oparty jest w głównej mierze na folklorze regionalnym Polski. Zespół prezentuje zwyczaje taneczne i muzyczne z okolic: Łowicza, Lublina, Krakowa, Rzeszowa, Kaszub, Kurpi Zielonych, Śląska, Cieszyna, Spisza, Pogórza sądeckiego oraz Nowego Sącza. Prezentuje również programy artystyczne złożone z dorocznych obrzędów i zwyczajów, kolęd a także pieśni patriotycznych.


Ideą przewodnią tworzenia programu artystycznego „Młodego Kręgu” jest przybliżenie odbiorcy elementów polskiego folkloru w formie zbliżonej do autentyku. Kroki taneczne, przyśpiewki, gwara, brzmienie kapeli i stroje są odtwarzane z możliwie największą starannością przy współpracy specjalistów z poszczególnych regionów.


Od lat mieszkańcy Szczecina i okolic uczą się w Zespole śpiewu i tańca oraz zachowania tożsamości narodowej, poszanowania tradycji, współdziałania w grupie, patriotyzmu i tolerancji.
Zespołowi Pieśni i Tańca „Młody Krąg” udało się w minionych latach wydobyć ze skarbca kultury ludowej to, co zapomniane i przenieść na scenę w nowej artystycznej formie. Barwne stroje z wielu regionów Polski podkreślają piękno i różnorodność polskiego folkloru. Zespół koncertuje przy akompaniamencie kapeli w tradycyjnym składzie - różnym w zależności od prezentowanego regionu: skrzypce, klarnet, trąbka, akordeon, kontrabas.


„Młody Krąg” zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych pragnących przeżyć piękne chwile w towarzyskie polskiego folkloru, barwnych strojów i brzmienia kapeli na edukacyjną wędrówkę po pieśniach i tańcach z niemal wszystkich zakątków Polski. Zespół ma bogate doświadczenie, zarówno jako uczestnik zmagań festiwalowych, a także jako organizator koncertów dla różnych grup odbiorców, o różnej tematyce. Wielokrotnie prezentował się na deskach scen teatralnych i plenerowych. Zespół przygotowywał i prowadził liczne prezentacje i audycje edukacyjne. Prowadził również warsztaty taneczne, wokalne czy rękodzielnicze.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w koncercie i spotkania z folklorem innych rejonów naszego kraju.

 

WSTĘP WOLNY!

 

 

49. Festiwal Folklorystyczny "Limanowska Słaza" uzyskał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury.


Festiwal jest współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz MCK "Sokół" w Nowym Sączu.

Gospodarzem Festiwalu jest Burmistrz Miasta Limanowa.

Organizatorem "Limanowskiej Słazy" jest Limanowski Dom Kultury.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego, Mieczysław Uryga Starosta Limanowski, Władysław Bieda Burmistrz Miasta Limanowa.

Patronat Medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Kraków, Radio RDN Nowy Sącz, Gazeta Krakowska, portal limanowa.in oraz Telewizja Internetowa TV28.

Sponsorami festiwalu są: Bank Spółdzielczy w Limanowej, PBM Sułkowscy Sp.J., Fundacja Warbud - Warto pomagać, Limbudex, Kulinar, Gold-Drop, Electrical, Łomzik, Laskopol, Firma Budowlana GURGUL.

Partnerami Festiwalu są: Wójtowie gmin powiatu limanowskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej

Zachęcamy do śledzenia naszych kanałów informacyjnych, gdzie na bieżąco będziemy informować o wszystkich działaniach związanych z festiwalem.

 

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy