bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Zostań w domu z kulturą – propozycja programów i seriali edukacyjnych dla dzieci


Wychodząc naprzeciw dzisiejszej trudnej sytuacji Limanowski Dom Kultury przygotował cykl artykułów, w których znaleźć będzie można ofertę kulturalną na czas kiedy nie mamy możliwości korzystać z kultury w inny sposób jak tylko z domowego zacisza. W natłoku oferty  łatwo się zagubić dlatego też postaramy się przybliżyć te programy, filmy, seriale i inne rozwiązania, które naszym zdaniem najbardziej zasługują na zwrócenie swojej uwagi.
 
 
Czas kwarantanny jest szczególnie wymagający dla dzieci i młodzieży. W tym okresie musimy zadbać o mądre zaplanowanie ich czasu. Na pewno jednym z rozwiązań jest sięgnięcie po edukacyjną ofertę programów telewizyjnych i portali streamingowych. Oto nasza krótka lista i poradnik gdzie szukać i co warto obejrzeć.
 
 
1. Śledź bieżące programy stacji telewizyjnych
 
Ilość programów telewizyjnych skierowanych do dzieci rośnie, niemniej jednak bardzo często trzeba się dobrze nagimnastykować aby odnaleźć w ich ofercie naprawdę wartościowe programy i seriale. Taką ofertę na pewno przygotowała dla najmłodszych Telewizja Polska. Codziennie w godz. 8:00 – 13:00, na kanale TVP ABC, emitowane jest specjalne pasmo edukacyjne skierowane dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wśród nich są m.in. codzienny program „Al-chemik”, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne oraz „Zaczarowany świat”, zajmujący się trudnymi pojęciami związanymi ze sztuką, teatrem i muzyką. A o godz. 19:55 codziennie cała Polska czyta dzieciom w cyklu „Czytanie przed spaniem”. Na szczególną uwagę zasługuje również oferta TVP Kultura, która bogata jest w pozycje skierowane dla dzieci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nie brakuje w niej ekranizacji lektur szkolnych czy programów dokumentalnych opowiadających o najwybitniejszych postaciach w historii. Więcej informacji i harmonogram projekcji na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja/pasma-edukacyjne.
 

Warto zajrzeć do programów kanałów takich jak: Planete, National Geographic czy Discovery Science, na których szczególnie młodzież będzie mogła znaleźć wiele interesujących pozycji: „Zwykłe rzeczy - niezwykłe wynalazki”, „Zagadki wszechświata z Morganem Freemanem”, „Magia polskiej przyrody”, „Całe bogactwo Ziemi – z lotu ptaka”, „360° - świat bez granic”.
 
A maluchom polecamy sprawdzone animacje: „Świnka Peppa” (Nick Jr, TVP ABC), „Dora poznaje świat” (Super Polsat), „Kot Prot” (MiniMini+) czy „Umizoomi” (Nick Jr).
 
 
2. Zajrzyj na najpopularniejsze portale streamingowe
 
Większość z nas jest posiadaczem kont w serwisach streamingowych takich jak Netflix czy HBO GO. Warto zajrzeć i przeszukać ich ofertę pod kontem programów dla dzieci o charakterze edukacyjnym. Polecamy szczególnie „Było sobie życie” oraz „Spytaj mądroboty” dla mniejszych dzieci, a dla starszych „Naszą planetę”, „Ziemię nocą” oraz „Dzieciaki móżdżaki” – wszystkie seriale dostępne na Netflixie.
 
Oczywiście zawsze warto zapoznać dzieci i młodzież z ekranizacjami klasyki literatury. Takich pozycji nie brakuje na różnego rodzaju portalach. Cała kolekcja bajek Disneya na HBO GO czy vod.pl, adaptacje „Opowieści z Narnii”, „O psie, który wrócił do domu”, „Mary Poppins”, „Białego Kła” na pl.chilli.com, a także docenione przez krytyków na całym świecie animacje dla nieco starszych „Praziomek” i „Mirai” na cineman.pl. Zachęcamy do zapoznania się z listą portali streamingowych dostępną na stronie https://www.legalnakultura.pl/pl.
 

 
3. Śledź oficjalne kanały YT i VOD największych stacji telewizyjnych
 
Oprócz serwisów streamingowych warto zajrzeć na portale VOD stacji telewizyjnych, które również oferują bogatą ofertę programów i animacji dla dzieci i młodzieży. Polecamy „Wikinga Tappi” na podstawie książek Marcina Mortki czy „Nelę małą reporterkę” na vod.tvp.pl, „Oli – cykle natury” i „Toobys” na player.pl, a także „Kot-o-ciaki” na playpuls.pl.
 
Również Youtube oferuje liczne kanały, na których można znaleźć ciekawe pozycje dla najmłodszych. Zachęcamy do zapoznania się z cyklem „Oferta pana Alberta”, „Jedynkowe przedszkole” oraz „Załoga Eko” na kanale dziecitvp, a także z filmem „Gwiazda Kopernika” na kanale Kino Swiat VOD. 
 
 

4. Połącz seans z nauką dzięki materiałom edukacyjnym
 
Oglądanie bajek i programów może być dobrym początkiem do dalszej nauki i zabawy. Istnieje wiele stron, na których możemy znaleźć materiały edukacyjne do pobrania: http://www.kinoswiatedukacji.pl/, http://edukacjafilmowa.pl/, http://filmotekaszkolna.pl/, http://kinoklasa.pl/. Są to portale, z których mogą korzystać zarówno nauczyciele jak i rodzice. Możemy na nich również znaleźć wiele porad gdzie i jak szukać wartościowych programów i filmów dla swoich pociech.
 
Wiele materiałów jest do pobrania również z naszej strony internetowej: https://www.ldk.limanowa.pl/61/dla-szkol.
 
 
 
Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże Wam wybrać coś spośród szerokiej oferty jaka czeka na nas w telewizji oraz w Internecie. Wartościowych programów jest o wiele więcej, nasza lista to zaledwie przedsmak. Najważniejsze to dobrze poszukać, poczytać opinie innych rodziców i starać się dopasować treść danej produkcji do zainteresowań własnego dziecka.
 
 
Spędźmy ten trudny czas kreatywnie. Czas spędzony w domu nie musi być nudny!


Dom plik wektorowy utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy