bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Podsumowanie transgranicznych warsztatów regionalnych dla regionu orawskiego realizowanych w ramach mikroprojektu pt.: ” Tańce, stroje i instrumenty pasterskie regionu lachowsko – orawskiego”Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz budżetu państwa za pośrednictwem Związku Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy
Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
 

Zakończyły  się bezpłatne transgraniczne warsztaty regionalne w Dolnym Kubinie dla członków poszczególnych zespołów regionalnych, kapeli oraz muzyków prezentujących tradycyjne tańce, stroje i instrumenty  regionu orawskiego. Warsztaty poprowadził Pan Karol Melek gorliwy folklorysta. Członek zespołu folklorystycznego ROVIENCA Medzibrodie nad Oravou oraz  śpiewającego zespołu folklorystycznego Orawy od Dolnégo Kubina. Inicjator i współorganizator wielu imprez folklorystycznych, współpracujący min. przy realizacji tanecznego domu organizowanego przez Dom Kultury w Dolnym Kubinie w trakcie którego realizowana jest - nauka tańców ludowych kilka regionów Słowacji czy też zgrupowania MUZYKI DACH Światy, reprezentującego stronę słowacką. Wyszukiwacz literatury, publikacji i książek o tradycyjnej kulturze ludowej Słowacji, którą przekazuje pracując z zespołami regionalnymi.
 
Podczas warsztatów zespoły regionalne poznały i przećwiczyły tradycyjne tańce regionu orawskiego. Po stronie słowackiej w warsztatach udział wzieły następujące zespoły regionalne:  Podroháčska foklórna skupina zo Zuberc, súbor Trnkári zo Žaškova, Polhoranka z Oravskej Polhory, Subor Goral so Suchej hory. Każdy z zespołów zgodnie z opracowanym przez choreografa  programem – scenariuszem warsztatów:
- zapoznał się z pieśniami najbardziej charakterystycznymi dla swojego regionu,
- poznał choreografię i poszczególne elementy tradycyjnych tańców regionu ze szczególnym zwróceniem uwagi na objaśnienie układów choreograficznych dla kobiet i mężczyzn,
- odbył kilka prób choreografii z wejściami i przemiennością elementów, tak stopniowo w tempie wolnym jak i szybkim,  w rytm pieśni. 
Efekty warsztatów będzie można zobaczyć udokumentowane w polsko – słowackim filmie prezentującym dziedzictwo kulturowe tego regionu na którym poszczególne tańce zaprezentowane będą przy akompaniamencie kapeli/muzyki na tle pięknej przyrody.
Zapraszamy na foto relację podsumowującą realizację bezpłatnych warsztatów regionalnych, która dostępna jest w zakładce mikroprojektu na podstronie GALERIA.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy