bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Balet Bolshoi w kinie Klaps - zapraszamy na retransmisję "JEZIORA ŁABĘDZIEGO"


Limanowski Dom Kultury oraz kino Klaps zapraszają na retransmisje przedstawień baletowych z moskiewskiego Teatru Bolszoj. 20 lutego o godz. 16:00 obejrzymy JEZIORO ŁABĘDZIE ze wspaniałą muzyką Piotra Czajkowskiego.

 

Zwabiony na brzeg jeziora przez tajemniczy cień, książę Zygfryd dostrzega przepiękną łabędzicę Odettę. Zauroczony Zygfryd przysięga jej wieczną miłość. Szczęściu pary zagraża jednak mroczny sobowtór Odetty, czarny łabędź Odylia.

Trudno uwierzyć, że moskiewska premiera tego baletowego przeboju okazała się całkowitą klapą (1877). Nie było to jednak to Jezioro łabędzie, które miłośnicy baletu uważają za arcydzieło arcydzieł. Dopiero wersja choreograficzna Mariusa Petipy z 1895 roku, zaprezentowana w Petersburgu, zdobyła poklask i do dziś istnieje na wszystkich liczących się scenach baletowych w licznych wersjach i przeróbkach. Niemal zawsze niezmienną częścią Jeziora łabędziego pozostają słynne „białe” akty, czyli akt II i IV, w których tancerki odgrywające role łabędzi występują w białych tiulowych spódniczkach – paczkach. Na moskiewskiej scenie Jezioro łabędzie pozostaje stale w repertuarze, a podwójną, arcytrudną główną rolę dobrej, zaklętej w łabędzia księżniczki Odetty i złej Odylii, córki Czarownika, wykonują kolejne pokolenia najwybitniejszych balerin: od Galiny Ułanowej, przez Maję Plisiecką, po Olgę Smirnową.

 

Autor: Piotr Czajkowski

Czas trwania: 155 minut

Obsada:

Olga Smirnowa (Odetta/Odylia), Jacopo Tissi (Książę Zygfryd), Igor Geraszczenko (Geniusz zła – Rotbart), Aleksiej Putincew (Błazen), pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół balet

Twórcy:

Jurij Grigorowicz (choreografia), Paweł Sorokin (dyrygent), Katerina Nowikowa (prowadzenie retransmisji), Isabelle Julien (reżyseria)


Bilety można nabyć w kasie kina lub online: https://www.ldk.limanowa.pl/bilet/7542.

 

 

ZAPRASZAMY!

 

Partnerzy