bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

SZTUKAMERA – "Henri Matisse. Wycinanki" 21 kwietnia w kinie Klaps


Limanowski Dom Kultury i kino Klaps zapraszają na kolejny pokaz z cyklu "Wystawa na ekranie" w ramach pierwszej edycji SztuKamery. "Henri Matisse. Wycinanki" 21 kwietnia o godz. 14:00 na ekranie kina Klaps.

HENRI MATISSE. WYCINANKI z Tate Modern w Londynie i MoMA w Nowym Jorku to film dokumentujący kolekcję jednego z najwybitniejszych artystów malarstwa Henri’ego Matisse’a z najważniejszych muzeów na świecie: londyńskiego Tate Modern i nowojorskiego MoMA. Za kulisy wystawy zabiera nas dyrektor galerii Tate – Sir Nicholas Serota, eksperci i przyjaciele Matisse’a, którzy opowiadają o okresie, w którym tworzył wspaniałą serię gwaszy-wycinanek (gouachesdécoupés). Kuratorzy londyńskiego Tate Modern, zafascynowani abstrakcjonistycznymi eksperymentami Matisse’a, postanowili dokonać niezwykłego kolażu – muzyki, tańca i malarstwa. Muzykę do filmu skomponował światowej klasy jazzman Courtney Pine.

Widzowie mają okazję przyjrzeć się ostatniemu rozdziałowi kariery malarza, w momencie, gdy zaczął „rzeźbić w kolorze” i gdy powstała jego seria spektakularnych wycinanek. Film pokazuje również zapierający dech w piersiach występ tancerza Baletu Królewskiego – Zenaida Yanowsky’ego – taniec odzwierciedlający kolory, dynamikę i wolność Matisse’owskich wycinanek oraz występ muzyka jazzowego – Courtney Pine’a, który stworzył utwór odwołujący się do złotego wieku Bebopu i jazzu oraz do improwizowanych rytmów, do których Matisse porównywał swój sposób pracy w czasie tworzenia wycinanek.


polskie napisy

czas trwania: 90 min


Bilety w cenie 20 zł można nabyć przed seansem w kasie kina Klaps.

Zapraszamy!

Szczegółowe informacje na temat całego wydarzenia na stronie LDK.


 

Partnerzy