bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

„Zniewolony. 12 Years a Slave” w kinie Klaps od 31 stycznia!


W najbliższy piątek, do kin w całej Polsce, wejdzie nominowany do Oscara, najnowszy film Steve’a McQueena, „Zniewolony. 12 Years a Slave”. Również i nasze kino Klaps zaprasza w swoje progi, już od tego piątku.

„Zniewolony” to najnowszy film Steve'a McQueena – reżysera, który zasłynął takimi obrazami, jak „Głód” (2008), czy „Wstyd” (2011). Film powstał na podstawie wstrząsających wspomnień Solomona Northupa (w tej roli Chiwetel Ejiofor), wolnego, wykształconego czarnego człowieka z północy stanu Nowy Jork, który podstępem został porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Tak rozpoczęła się trwająca 12 lat dramatyczna i niezwykła odyseja człowieka, który w obliczu okrucieństwa (przedstawionego w osobie brutalnego właściciela niewolników, którego gra Michael Fassbender) walczy nie tylko o życie, ale i o zachowanie godności. Wbrew otaczającej rzeczywistości Northup próbuje przetrwać i nie stracić nadziei na wolność. W dwunastym roku jego uprowadzenia, przypadkowe spotkanie Solomona z kanadyjskim abolicjonistą (w tej roli Brad Pitt) na zawsze zmienia jego życie.

„Zniewolony” Steve’a McQueena trafia na ekrany dokładnie w 160 lat po opublikowaniu bestsellerowej książki Solomona Northupa „12 Years A Slave”, w której autor ukazał prawdziwe życie amerykańskich niewolników w dziewiętnastym wieku. Prawdziwa historia nagłej utraty wolności przez Northupa jest niezwykle wzruszająca, pełna napięcia i nieoczekiwanych zwrotów.

Steve McQueen zwizualizował wspomnienia Northupa tak, by ich wymowa była w pełni czytelna w XXI wieku. – Jest to uniwersalna historia i, sądzę, że jest również bardzo na czasie – mówi reżyser. – Wystarczy rozejrzeć się dokoła: nadal, każdego dnia, mamy do czynienia z reperkusjami niewolnictwa. To problem, który nigdy w pełni nie zniknął. Można więc spojrzeć na historię Northupa teraz, rozważyć ją i odświeżyć nasze wspomnienia o tym, dlaczego i w jaki sposób sprawy, które dzieją się dziś, odzwierciedlają to, co działo się w przeszłości. Tym, co sprawia, że ta podróż w czasie jest istotna, jest fakt, że każdy z nas jest takim Solomonem Northupem. Kiedy tak zaczniesz poruszać się po tej historii, w Solomonie widzisz siebie samego i zaczynasz zastanawiać się, czy masz jego odwagę i godność.

Serdecznie wszystkich zapraszamy do obejrzenia tego dzieła, które mimo iż opowiada historię odległą i w czasie i przestrzeni, to jednak każdy z nas może odnaleźć w niej coś dla siebie.

 

Szczegółowy repertuar na stronie kina https://www.ldk.limanowa.pl/kino.

Czytajcie na temat świata filmu na www.fb.com/KlapsLimanowa.

Partnerzy