bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

1 lipca - koncert w ramach 2. Małopolskiej Akademii Talentów w LDK


Limanowski Dom Kultury oraz Stowarzyszenie Muzyczne „Porta Musicae” zapraszają na drugą edycję festiwalu Małopolska Akademia Talentów. Trwający dwa tygodnie festiwal muzyczny, został zaplanowany jako cykl kilkunastu koncertów, które odbędą się między 25 czerwca a 10 lipca w: Tymbarku, Szczyrzycu, Łącku, Żegocinie, Piwnicznej Zdroju, Starym Sączu, Limanowej, Jaworkach, Krościenku nad Dunajcem i Szczawnicy. Festiwal ma przyczynić się do upowszechnienia muzyki klasycznej w mniejszych miejscowościach często pomijanych na mapach wydarzeń kulturalnych. W Limanowskim Domu Kultury artyści zagoszczą 1 i 10 lipca.


Rok temu Stowarzyszenie Artystyczne ,,Porta Musicae” zorganizowało pierwszą edycję Małopolskiej Akademii Talentów, na którą składały się kursy muzyczne, które odbyły się na przełomie czerwca i lipca w Łącku, w Małopolsce. Ważną częścią kursów były wieczorne koncerty, otwarte dla publiczności z Łącka i okolic. Zainteresowanie tymi koncertami wśród lokalnej publiczności, zwróciło uwagę organizatorów festiwalu na potrzebę organizowania wydarzeń kulturalnych w małych miejscowościach regionu. Dlatego w tym roku oprócz kursów muzycznych, skierowanych do uczniów i absolwentów szkół oraz uczelni muzycznych, mieszkańcy gmin województwa Małopolskiego będą mieć okazję wysłuchać twórczości młodych, utalentowanych muzyków.


Wykonawcami będą zaproszeni goście – profesjonalni muzycy, wykładowcy polskich i zagranicznych uczelni muzycznych, aktywnie koncertujący w Polsce i na świecie oraz młodzi instrumentaliści, uczestnicy kursów muzycznych pod nazwą 2. Małopolska Akademia Talentów.


W Limanowskim Domu Kultury odbędą się dwa koncerty w ramach 2. Małopolskiej Akademii Talentów. 1 lipca (piątek) o godz. 19:00 usłyszymy dzieła Astora Piazzolli i Claude'a Bollinga w wykonaniu Jana Kalinowskiego (wiolonczela), Marka Szlezera (fortepian), Aleksandry Dyby (perkusja) i Marka Kalinowskiego (kontrabas). Drugi koncert będzie miał miejsce 10 lipca (niedziela) o godz. 17:00. Wówczas Gajusz Kęska i Marek Szlezer zaprezentują nam na fortepianie dzieła Claude'a Debussy, Johannesa Brahmsa, Edvarda Griega oraz Antonína Dvořáka.


„Mam nadzieję, że koncerty przyniosą Państwu dużo wzruszeń i radości a pogoda podczas nadchodzących wakacji pozwoli nam dostrzec piękno muzyki w otoczeniu malowniczej scenerii południowej Małopolski.” - dołączając się do tych słów Dyrektora Artystycznego Festiwalu Jana Kalinowskiego chcieliśmy serdecznie zaprosić wszystkich do udziału w tym szczególnym wydarzeniu.


Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i pod Honorowym Patronatem Jacka Krupy – Marszałka Województwa Małopolskiego.


Wstęp na wszystkie koncerty wolny!


Szczegółowy program koncertów:

1 lipca, godz. 19:00

Piazzolla i Bolling - Tango i Jazz
Astor Piazzolla - Ave Maria
Astor Piazzolla - Adios Nonino
Astor Piazzolla - Le Grand Tango
Claude Bolling - Suita Jazzowa
Baroque In Rhythm
Concertante
Galop
Ballade
Romantique
Cello Fan
Jan Kalinowski - wiolonczela
Marek Szlezer - fortepian
Aleksandra Dyba - perkusja
Marek Kalinowski – kontrabas


10 lipca, godz. 17:00

Claude Debussy - Mała Suita
W łódce (En bateau)
Korowód (Cortège)
Menuet
Ballet
Johannes Brahms - 4 Tańce węgierskie
Nr 1 g-moll
Nr 2 d-moll
Nr 4 fis-moll
Nr 5 g-moll
Antonín Dvořák - 4 Tańce słowiańskie
op. 46 nr 1
op. 46 nr 2
op. 72 nr 2
op. 46 nr 8
Edvard Grieg - 4 Tańce norweskie op. 35
Allegro marcato
Allegro tranquille e grazioso
Allegro moderato alla marcia
Allegro molto
Camille Saint-Saens - Danse Macabre op. 40
Gajusz Kęska - fortepian
Marek Szlezer - fortepian


Artyści, który wystąpią w Limanowej to:

Aleksandra Dyba - perkusja
Swoją muzyczną podróż rozpoczęła już w wieku 4 lat w klasie skrzypiec, z którymi związana była przez cały pierwszy stopień muzycznej edukacji. Szkołę Muzyczną II-go stopnia im. M. Karłowicza, ukończyła uzyskując dyplom, w klasie perkusji, oraz fortepianu. Kolejno, na wydziale instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie, uzyskała dyplom magistra sztuki , w katedrze muzyki współczesnej, jazzu i perkusji. Jako stypendystka kształciła się również w Conservatorio Superior de Musica de A Coruña, w klasie Pilar Garcii Rios, Marcosa Corbaho i Efraim’a Diaz.
Swe umiejętności doskonaliła pod okiem min. Victora Mendozy, Soli Akingbola, Hansel’a Luis Diez’a, João Balão, Marka Forda, Massimo Pastore oraz Zohara Fresco.
Na swoim koncie ma nagranie albumu „In His Love” pod batutą Roba van Dijka, nagranie płytowe Psalmów Dawida - Krzysztofa Pendereckiego pod batutą Jana Łukaszewskiego, oraz album z muzyką do musicalu TVP Pamiętnik Pani Hanki (Universal). W 2014 roku brała udział w światowym prawykonaniu Opery „Universa” Jana A.P. Kaczmarka z udziałem kompozytora. W 2015 roku wzięła udział w kampanii promocyjnej, w wyniku której powstała muzyka i klip „Music is My Heartbeat” przy współpracy z firmą BOSE - międzynarodowym gigantem rynku dźwiękowego. Współpracuje min. z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Operą Krakowską, jest członkiem Haba Percussion Group, oraz Koralova Quartet.
 

Jan Kalinowski – wiolonczela
Kształcił się w Akademii Muzycznej w Krakowie, École Normale de Musique w Paryżu i Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie pod kierunkiem m.in. prof.: Witolda Hermana, Paula Julien i Petera Bucka. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u tak znanych artystów jak: David Geringas, Ivan Monighetti i Arto Noras. Obecnie koncentruje się na twórczości wiolonczelowej kompozytorów polskich, takich jak Chopin, Tansman, Różycki, Stojowski i Lutosławski.
Jan Kalinowski jest adiunktem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w roku 2015 otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. W roku 2014 firma fonograficzna Dux wydała płytę kompaktową z jego autorskim projektem pod nazwą Polska muzyka wiolonczelowa, zawierająca utwory polskich kompozytorów na składy od jednej do ośmiu wiolonczel.
 

Marek Kalinowski – kontrabas
Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie w klasie kontrabasu prof. Czesława Ząbka. W latach 1980-93 był kontrabasistą w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Kontrabasowego im. A.B. Ciechańskiego (1984). Jako solista występował z Capellą Cracoviensis, Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie oraz orkiestrami filharmonicznymi Krakowa, Częstochowy i Zielonej Góry. Współpracuje z orkiestrą Sinfonietta Cracowia.
Od roku 1995 jest pedagogiem w Akademii Muzycznej w Krakowie, podsiada stopień doktora habilitowanego w dziedzinie instrumentalistyki. Był jurorem 50. Miedzynarodowego Konkursu Kontrabasowego w Markneukirchen w 2015 roku. Od roku 1991 prowadzi grupę kontrabasistów w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.


Gajusz Kęska – fortepian
Okrzyknięty przez krytyków błyskotliwym wirtuozem, magiem fortepianu. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula ukończył w roku 2002 z wynikiem celującym. W tym samym roku rozpoczął studia podyplomowe w mistrzowskiej klasie prof. Willema Bronsa w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie, które następnie ukończył w czerwcu 2005 roku z wyróżnieniem (najwyższa punktacja). Pełni obowiązki adiunkta w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w marcu 2010 roku otrzymał tytuł doktora sztuki i obecnie prowadzi własną klasę fortepianu. Jest niestrudzonym promotorem muzyki polskiej, zwłaszcza twórczości Fryderyka Chopina a także Ignacego Jana Paderewskiego, Alexandra Tansmana i Karola Szymanowskiego a także kompozytorów muzyki współczesnej XX i XXI wieku.
Regularnie występuje w prestiżowych salach koncertowych na festiwalach i koncertach w wielu krajach Europy, jak również w Kanadzie, Japonii, Peru, Ekwadorze, Chile i Izraelu.
W 2012 roku ukazała się jego debiutancka płyta zawierająca komplet Sonat fortepianowych Karola Szymanowskiego wydana przez wytwórnię płytową DUX, która otrzymała Nominację do nogrody FRYDERYKI 2013, Nominację do nagrody ICMA 2013 oraz Nagrodę hiszpańskiego magazynu Scherzo.
 

Marek Szlezer – fortepian
Jest jednym z najczęściej koncertujących polskich pianistów młodego pokolenia. Jego karierę zainicjowało zdobycie w wieku lat 12 Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie. Kształcił się w École Normale de Musique w Paryżu, Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Belgii pod kierunkiem m.in. prof. Ewy Bukojemskiej, Abdela Rahmana El Bacha, Dymitra Bashkirova oraz Marcelli Crudeli.
Był wielokrotnie nagradzany za swoje interpretacje utworów Fryderyka Chopina (m.in. miał zaszczyt grać recital na oryginalnym fortepianie kompozytora). Koncertował w takich salach jak Carnegie Hall, Palais des Beaux Arts, Salle Cortot, Wigmore Hall, St.Martin-in-the-fields. Występował z orkiestrami jak m.in.: English Chamber Orchestra i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Pracuje w Krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie w 2015 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Odkrył twórczość fortepianową Jadwigi Sarneckiej, której kompozycje nagrał dla wydawnictwa płytowego Dux (2009).
Był wielokrotnie nominowany do Polskich Nagród Fonograficznych „Fryderyk”.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy