bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

„Góry to ludzie którzy je niosą w plecaku” – zakończył się OFPT 2017!


Zakończył się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej 2017. W ubiegłą niedzielę, 13 sierpnia, w parku miejskim w Limanowej, artyści z całej Polski zaprezentowali te najbardziej znane oraz autorskie utwory zaliczane do piosenki turystycznej. Publiczność zgromadzona pod sceną mogła poczuć klimat spotkań przy ognisku i podróży z plecakiem, dzięki muzyce oraz opowieściom podróżniczym, które wypełniły limanowski park.


Festiwal rozpoczął się o godz. 16:00 sygnałem Festiwalu, po którym scena została przekazana artystom, którzy od marca mogli zgłaszać swój udział do organizatora. Ponieważ w tym roku nastąpiła zmiana w regulaminie w postaci śpiewania utworów wyłącznie do muzyki granej na żywo, miała miejsce większa selekcja zgłoszeń i ostatecznie w części konkursowej wzięło udział 13 artystów.


Grono uczestników Festiwalu obejmowało muzyków z Wielkopolski, Mazowsza, Śląska, Świętokrzyskiego i Małopolski. W kategorii młodszej główną nagrodę otrzymała Karina Skwarczyńska z Porąbki (woj. śląskie). Karina po raz drugi zwyciężyła w limanowskim Festiwalu, a w tym roku uczyniła to z piosenkami „Po górach, po chmurach” i „Ukradła Cyganka kurę”.


W kategorii starszej wygrała Irena Salwoska-Haidasz z Sadkowa (woj. dolnośląskie). Na co dzień sołtys i radna Rady Miasta w Kątach Wrocławskich, w niedzielne popołudnie wykonała swoje autorskie utwory: „Odwiedziny” i „Ty Muzyko” i oczarowała nie tylko jury, ale i publiczność, która długo oklaskiwała artystkę. Symboliczne czeki, nagrody rzeczowe, dyplomy oraz rzeźbione statuetki w kształcie butów nagrodzeni otrzymali z rąk Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Limanowa Leszka Woźniaka, Prezesa Zarządu Oddziału Małopolskiego Polskiej Izby Turystyki Romana Mandyny, Dyrektora Artystycznego Festiwalu Ryszarda Sikory, Przewodniczącego Komisji Konkursowej Wojciecha Szymańskiego, Członka Komisji Konkursowej Tomasza Borkowskiego oraz Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury Magdaleny Szczygieł-Smaga.


Nie tylko województwa śląskie były silnie reprezentowane wśród zwycięzców. II miejsce w kategorii powyżej 12 lat zdobył zespół „Horyzont” z Mszany Dolnej, a Nagroda Specjalna Burmistrza Miasta Limanowa została przyznana Dominikowi Dudkowi z Młynnego. W gronie nagrodzonych znalazła się również Julia Dudek z miejscowości Brody (woj. świętokrzyskie), która zdobyła III miejsce w kategorii powyżej 12 lat.


Zanim jednak poznaliśmy laureatów tegorocznego OFPT 2017 na scenie miała miejsce prezentacja podróżnicza połączona z krótkim koncertem w wykonaniu Bartłomieja Zobka – podróżnika, muzyka i twórcy festiwalu „Jam w lesie”.


Na zakończenie Festiwalu scena została przejęta przez dwa zespoły, dla których piosenka turystyczna to sposób na życie. Trójmiejska grupa muzyczna „Na Bani” wprowadziła przed sceną niezwykły klimat. Mimo iż w okrojonym składzie, muzycy oddali nastrojowość i poetyckość wierszy Tomasza Borkowskiego, którego utwory w głównej mierze stanowią repertuar zespołu. Natomiast „Dom o Zielonych Progach” - zespół, którego nazwę niektórzy wymieniają dziś jednym tchem obok nazw takich klasyków piosenki zwanej poetycką lub turystyczną jak „Wolna Grupa Bukowina” czy „Stare Dobre Małżeństwo” - nie tylko zaczarował publiczność swoją muzyką, ale i zaprosił do tańca i wspólnego śpiewania. A po skończonych koncertach słuchacze jeszcze długo wspólnie z muzykami z zespołu przygrywali na gitarze i nucili ich największe przeboje.


W trakcie trwania Festiwalu na terenie Parku nie brakowało dodatkowych atrakcji. O godz. 14:00, sprzed Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej wyruszyła grupa turystów, którzy z przewodnikiem dowiedzieli się jak wyglądały granice XVI-wiecznej Limanowej, a także odwiedzili cmentarz żydowski i epidemiczny.


A od godz. 16:00 dzieci mogły brać udział w zabawach przygotowanych przez animatorki. Wyścigi, przeciąganie liny, podchody – nie tylko najmłodsi mogli znaleźć coś dla siebie, ale i starsi mogli przypomnieć sobie lata młodości i zabawy z dzieciństwa. Na terenie parku rozgrywana była także familijna gra plenerowa, w której rodziny z dziećmi sprawdzały się z zakresu spostrzegawczości, umiejętności rozpalania ogniska, rozczytywania współrzędnych i poszukiwania muzealnych obiektów.


Przy okazji tegorocznego Festiwalu został zorganizowany również konkurs fotograficzny „Beskidzkie Wyspy”, który miał na celu ukazanie piękna naszych rodzimych gór oraz spojrzenie na region od strony walorów turystycznych. W konkursie brały udział 22 fotografie, na które mogliśmy głosować na oficjalnym fanpage’u Limanowskiego Domu Kultury, a następnie 12 zdjęć z największą ilością polubień było wyświetlanych na telebimie podczas trwania Festiwalu. Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności Festiwalu otrzymała Agata Smoleń.


W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować jury festiwalowemu – Panu Wojciechowi Szymańskiemu, Panu Tomaszowi Borkowskiemu oraz Panu Redaktorowi Ryszardowi Sikorze, który pełnił zarazem funkcję Dyrektora Artystycznego Festiwalu.


Przede wszystkim dziękujemy jednak artystom, dzięki którym festiwal z roku na rok zyskuje na znaczeniu i może rosnąć w siłę !


Organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej 2017 jest Limanowski Dom Kultury.


Patronaty Honorowe nad wydarzeniem objęli Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Władysław Bieda Burmistrz Miasta Limanowa.


Partnerami wydarzenia są: Polska Izba Turystyki, PTTK, GOPR, Polska Izba Turystyki Oddział Małopolski, PTTK Limanowa, , Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, Cechini Muszyna


Patronaty medialne objęli: Jedynka Polskie Radio, TVP3 Kraków, Limanowa.in, RDN Nowy Sącz


Galeria zdjęć z Festiwalu: https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/226/ogolnopolski-festiwal-piosenki-turystycznej-2017


Zapraszamy za rok. Do zobaczenia!

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy