bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Kolędy wypełniły wnętrze limanowskiej Bazyliki – za nami koncert „Hej kolęda!”


W niedzielę, 21 stycznia, w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej odbył się koncert kolęd i pastorałek „Hej kolęda!”. W wypełnionym po brzegi Sanktuarium wystąpili: Limanowska Orkiestra Kameralna z gościnnym towarzyszeniem Chóru Puellae Cantantes, dziecięca grupa Zespołu Regionalnego „Limanowianie” oraz Orkiestra Dęta „Echo Podhala”.


Koncert będący w pewnym sensie podsumowaniem pracy instruktorów i ludzi kultury zgromadzonych wokół Limanowskiego Domu Kultury pięknie opowiedział za pomocą śpiewu i muzyki o tradycji Bożego Narodzenia.


W pierwszej części koncertu usłyszeliśmy kolędy w wykonaniu Limanowskiej Orkiestry Kameralnej. Słynne „Jezus malusieńki”, „U żłóbka”, „Wśród nocnej ciszy” i „Przybieżeli do Betlejem” wybrzmiały w nowych aranżacjach, a oprócz znanych wszystkim polskich kolęd mogliśmy usłyszeć dzieła zagranicznych kompozytorów jak chociażby „Angel’s Carol” Johna Ruttera. Orkiestrze towarzyszył chór Puellae Cantantes przygotowany przez Zbigniewa Bukowca – organistę i dyrygenta, założyciela chóru działającego przy parafii pw. św. Stanisława Kostki w Limanowej-Sowlinach.

Orkiestra i chór wystąpiły pod dyrekcją Krzysztofa Madziara – współpracującego z Limanowską Orkiestrą Kameralną od początku jej istnienia.


W drugiej części koncertu zaprezentowały się dzieci z grupy dziecięcej działającej przy Zespole Regionalnym „Limanowianie”. Barwny i rozśpiewany chór najmłodszych pasjonatów naszego rodzimego folkloru przygotowany przez Iwonę Gawlak – choreograf „Limanowian”, zaśpiewał znane wszystkim pastorałki: „Dnia jednego o północy”, „Gore Gwiazda Jezusowi”, „A wczora z wieczora” i „Jezusa Narodzonego”.


Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy natomiast wiązankę kolęd w wykonaniu Orkiestry Dętej „Echo Podhala” pod dyrekcją Marka Michalika, działającej przy Limanowskim Domu Kultury. Potężne i monumentalne dźwięki wypełniły wnętrze Bazyliki, a owacjom i brawom nie było końca.


Limanowski Dom Kultury dziękuje:
  • Krzysztofowi Madziarowi – dyrygentowi Limanowskiej Orkiestry Kameralnej i chóru „Puellae Cantantes” podczas koncertu „Hej Kolęda!”
  • Sebastianowi Szymańskiemu – kompozytorowi, współzałożycielowi i kierownikowi Limanowskiej Orkiestry Kameralnej
  • Jackowi Smadze – kierownikowi zespołu regionalnego „Limanowianie” im. prof. Ludwika Mordarskiego
  • Iwonie Gawlak – choreografowi zespołu regionalnego „Limanowianie” im. prof. Ludwika Mordarskiego oraz grupy dziecięcej Limanowianie
  • Markowi Michalikowi – kierownikowi i dyrygentowi Orkiestry Dętej „Echo Podhala”
  • Zbigniewowi Bukowcowi – kierownikowi chóru „Puellae Cantantes”
  • Marianowi Wójtowiczowi – za jak zawsze mistrzowskie i profesjonalne prowadzenie wydarzenia

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z sobotniego koncertu:
https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/241/koncert-koled-i-pastoralek-hej-koleda-


Więcej na temat wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Limanowski Dom Kultury na www.ldk.limanowa.pl

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy