bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Premiera filmu i podsumowanie mikroprojektu pt „Tańce, stroje i instrumenty pasterskie regionu lachowsko-orawskiego”


7 grudnia, w sali kinowej przy ul. Łososińskiej 23 odbyło się spotkanie podsumowujące mikroprojekt pt. „Tańce, stroje i instrumenty pasterskie regionu lachowsko – orawskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregion "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. W trakcie spotkania odbyła się oficjalna premiera polsko – słowackiego filmu prezentującego w plenerze tradycyjne tańce ziemi lachowskiej i orawskiej oraz muzykę pasterską zrealizowanego przez Limanowski Dom Kultury w ramach w/w projektu.


Wydarzenie podsumowujące rozpoczęła muzyka pasterska w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Limanowianie” im. Ludwika Mordarskiego. Następnie na scenie pojawili się Marian Wójtowicz, prowadzący wydarzenie – niezastąpiony i ceniony w regionie konferansjer – oraz pani Klaudia Stykova – tłumaczka. Oficjalnie gości przywitała Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury, Magdalena Szczygieł-Smaga.

„Drodzy przyjaciele,
Bardzo się cieszę, że zebraliśmy się tak licznie na premierze filmu i na podsumowaniu projektu, który pokazał nam jak bliskie i zarazem różne są nasze kultury. Cieszę się, że jesteśmy dzisiaj tutaj razem, my miłośnicy folkloru i dziedzictwa kulturowego naszych regionów, że jesteśmy razem ponieważ wiemy jak ważne są nasze korzenie.
Był to projekt trudny logistycznie, w jego realizację było zaangażowanych prawie 200 osób, wliczając to zespół Limanowskiego Domu Kultury zespół partnera Domu Kultury w Dolnym Kubinie, zespoły regionalne, specjalistów, osoby z firm, które współpracowały w zakresie szycia strojów, realizacji filmu, tłumaczeń.
Szczególne podziękowania kieruje do Dyrektor Domu Kultury w Dolnym Kubinie – Pani Jany Greššowej, bez niej ten projekt nie doszedłby do skutku – dziękuje”
- powiedziała witając zebranych gości Magdalena Szczygieł-Smaga, po czym zaprosiła wszystkich na oficjalną premierę filmu.


Film „Tańce, stroje i instrumenty pasterskie regionu lachowsko-orawskiego” był realizowany w okolicach czterech miejscowości na terenie Powiatu Limanowskiego (Dobra, Szczyrzyc, Limanowa, Przyszowa) oraz Okresu Dolny Kubin (Žaškov, Zuberec, Sucha Hora, Orawska Polhora). Nagrania miały miejsce na przełomie od sierpnia do października 2017 roku. Film jest efektem drugiego zadania realizowanego mikroprojektu, nad którym prace rozpoczęły się w kwietniu 2017 roku, i w którym wzięło udział 8 zespołów: „Trnkári”, „Polhoranka”, „Podroháčka foklórna skupina” i „Goral” ze Słowacji, a także „Limanowianie”, „Szczyrzycanie”, „Przyszowianie” oraz „Jurkowianie” z Polski (szczegółowe informacje na temat realizacji mikroprojektu na stronie: https://www.ldk.limanowa.pl/108/projekt-interreg).

Prezentuje tradycyjne tańce, stroje i muzykę pasterską poszczególnych regionów, reprezentowanych przez biorące udział w mikroprojekcie zespoły. Ważnym elementem filmu są komentarze ekspertów, dotyczące poszczególnych regionów, elementów stroju, charakterystyki tańców i muzyki. W nagraniach wzięli udział wybitni etnografowie, choreografowie i muzykolodzy: Alžbeta Čadecká (etnograf) i Karol Melek (choreograf) po stronie słowackiej oraz Lidia Czechowska (choreograf), Maria Brylak-Załuska (etnograf) i Leszek Mordarski (muzyk) po stronie polskiej.

Materiał jest efektem starannych przygotowań, warsztatów i spotkań partnerów. Jest zapisem etnograficznym dla obecnych i przyszłych pokoleń. Niewątpliwie przyczyni się do podniesienia świadomości o bogactwie i różnorodności kultury pogranicza zarówno wśród mieszkańców jak i osób go odwiedzających. Mamy nadzieję, że odegra również dużą rolę edukacyjną. Na spotkaniu dystrybuowane były płyty DVD z filmem. Otrzymają je również instytucje kultury, szkoły, organizacje z obu stron granicy.


Po premierze odbyły się wzajemnie podziękowania, które popłynęły zarówno ze strony Limanowskiego Domu Kultury jak i ze strony partnera mikroprojektu, Domu Kultury w Dolnym Kubinie. Wyrazy wdzięczności i uznania pracy włożonej w realizację zadania skierowano również w stronę zespołów regionalnych i ich kierowników: Danieli Žuffovej („Podroháčka foklórna skupina”), Jaroslava Zápotočnego („Trnkári”), Alžbety Čadeckiej („Polhoranka”), Dominiki Kukucovej („Goral”), Haliny Matykiewicz (Zespół Regionalny „Szczyrzycanie”), Karoliny Czech (Zespół Regionalny „Jurkowianie”), Edwarda Bocheńskiego (Zespół Regionalny „Przyszowianie”), Jacka Smagi (Zespół Regionalny „Limanowianie”), bez których realizacja poszczególnych zadań nie byłaby możliwa.


Na zakończenie krótki program artystyczny zaprezentowały zespoły „„Polhoranka”, „Podroháčka foklórna skupina” oraz „Trnkári” z Orawy i cztery pary z wszystkich polskich zespołów biorących udział w projekcie, dzięki czemu uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się „na żywo” i z bliska tradycjom Lachów i Orawian, którzy wystąpili w tradycyjnych strojach wykorzystując instrumenty zakupione w ramach realizacji w/w zadania.

Wspólny śpiew oraz tańce podkreśliły więź i współpracę jaka nawiązała się w ciągu tych kilkunastu miesięcy współpracy przy realizacji mikroprojektu.


Film „Tańce, stroje i instrumenty pasterskie regionu lachowsko-orawskiego” został zrealizowany przez Gravity Media na zlecenie Limanowskiego Domu Kultury.


Za realizację projektu po stronie Beneficjenta odpowiada zespół:

Anna Wojtas – Koordynator Projektu
Ewa Janik – Asystent Projektu
Grażyna Pilawska – Księgowa projektu


Galeria zdjęć ze spotkania na stronie: https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/239/spotkanie-podsumowujace-mikroprojekt-pt-tance-stroje-i-instrumenty-pasterskie-regionu-lachowsko-orawskiego

Więcej na temat projektu na stronie https://www.ldk.limanowa.pl/108/projekt-interreg

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy