bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Balet Bolszoj na ekranie kina Klaps – zapraszamy na retransmisje przedstawień z Moskwy!


Limanowski Dom Kultury i Kino Klaps zapraszają na cykl retransmisji przedstawień baletowych z moskiewskiego teatru Bolszoj.


W programie retransmisji w sezonie 2017–18, znajdzie się 5 spektakli, które widzowie będą mogli zobaczyć od grudnia tego roku do kwietnia przyszłego roku. To niepowtarzalna okazja aby móc obcować zarówno z baletem klasycznym na najwyższym poziomie, jak i z choreografią współczesną, bez wyjeżdżania z kraju.

W limanowskim kinie Klaps, kolejny sezon retransmisji rozpocznie się w grudniu od baletu „Dziadek do orzechów”, jednego z najpopularniejszych przedstawień baletowych na świecie, który stanowi stały element pokazów z Bolshoi w okresie świątecznym. W nowym roku zobaczymy retransmisję „Korsarza” – osadzonego w orientalnej scenerii baletu będącego prawdziwą ucztą dla oka oraz gratką dla wielbicieli XIX-wiecznego grand ballet, z efektownymi scenami zbiorowymi. W lutym nadarzy się kolejna okazja, aby podziwiać Swietłanę Zacharową, primabalerinę Bolszoj, w roli Małgorzaty Gautier, czyli tytułowej „Damy Kameliowej”. Najnowsza wersja historii miłosnej wszech czasów „Romea i Julii” w choreografii Aleksieja Ratmańskiego będzie stanowić propozycję na miesiąc marzec. A na koniec tego cyklu retransmisji zaprezentujemy dzieło Asafiewa i Wajnonena „Płomień Paryża”, będące pierwszym baletem sowieckim, które w choreografii Aleksieja Ratmańskiego traci swój sowiecki wydźwięk, skupiając się przede wszystkim na historii miłości człowieka z ludu, Jerome’a do arystokratki Adeline.

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). Miłość rodziny carskiej do baletu zaowocowała niezwykłym rozwojem tej sztuki na dwóch najważniejszych scenach imperium – Moskwy i Petersburga. Tradycje baletowe kontynuowano w XX wieku, gdy Teatr Bolszoj stał się wizytówką całej radzieckiej sztuki baletowej. Zespół pod kierownictwem Jurija Grigorowicza, choreografa i przez ponad 30 lat dyrektora artystycznego baletu, wypracował niepowtarzalny, wręcz akrobatyczny styl. Ikonami tego stylu stały się spektakle w choreografii Grigorowicza, jak „Spartakus” czy „Romeo i Julia”.

Obecnie zespołowi baletowemu Teatru Bolszoj szefuje Machar Wazijew, wcześniej dyrektor zespołów baletowych Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu i mediolańskiej La Scali. Coraz częściej na scenie Bolszoj można także oglądać najsłynniejsze choreografie twórców zachodnich, od Balanchine’a po Kyliána, oraz niezwykłe rekonstrukcje wielkich XIX-wiecznych baletów, olśniewające przepychem dawnej carskiej sceny.

Również dziś wirtuozeria zespołu stoi na najwyższym, czasem aż niewiarygodnym poziomie. Na jego występy baletomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej operowo-baletowej sceny Rosji zdecydowało się, wzorem The Metropolitan Opera, na organizację transmisji do kin przedstawień baletowych drogą satelitarną i w jakości HD.

PROGRAM POKAZÓW:

17.12, godz. 15:45 – DZIADEK DO ORZECHÓW/retransmisja
21.01, godz. 15:45 – KORSARZ/retransmisja
18.02, godz. 15:45 – DAMA KAMELIOWA/retransmisja
18.03, godz. 15:45 – ROMEO I JULIA/retransmisja
15.04, godz. 16:45 – PŁOMIEŃ PARYŻA/retransmisja


Bilety w cenie:

normalny: 30 zł
ulgowy: 25 zł
grupowy: 20 zł (liczony od 4 osób)

będą do nabycia w kasie kina Klaps lub online na stronie: www.ldk.limanowa.pl.


Wszystkie pokazy będą mieć miejsce w sali kinowej znajdującej się przy ul. Łososińskiej 23 w Limanowej.

 


ZAPRASZAMY!

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy