bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

XXII Letnie Koncerty Muzyki Organowej przeszły do historii
16 sierpnia miał miejsce drugi koncert XXII Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Było to zarazem ostatnie wydarzenie tegorocznego festiwalu, który od ponad dwudziestu lat gromadzi w piątkowe letnie wieczory, we wnętrzach limanowskiej Bazyliki, miłośników muzyki klasycznej.


W ubiegły piątek usłyszeliśmy krakowskie FINESIS TRIO. Tworzące ten zespół artystki – Katarzyna Puch (sopran), Paulina Tkaczyk (klawesyn, flauto traverso) oraz Małgorzata Włodarczyk (gitara, lutnia) – przygotowały program ukazujący bogactwo europejskiej kultury muzycznej. W limanowskiej Bazylice zabrzmiały dzieła m.in. Antonio Vivaldiego, José Bragato czy Władimira Wawiłowa.

Na szczególną uwagę zasługiwały zaprezentowane przez artystki utwory, które same odnalazły w zbiorach europejskich bibliotek i archiwów. Ponadto słuchacze mieli niepowtarzalną okazję do wsłuchania się w dźwięki instrumentów niezwykle rzadko pojawiających się na scenach koncertowych. Mowa oczywiście o klawesynie i lutni renesansowej. Wzorem lat ubiegłych uczestnicy koncertów mogli z bliska obejrzeć instrumenty i zapoznać się z ich charakterystyką.

Otwarcia piątkowego koncertu dokonał kustosz limanowskiej Bazyliki – proboszcz ks. Prałat dr Wiesław Piotrowski, który podkreślił rolę muzyki w życiu Kościoła, a poszczególne utwory zapowiedział prof. Ireneusz Wyrwa - Kierownik Artystyczny wydarzenia, który jak zawsze zawarł w swych wypowiedziach wiele ciekawostek na temat życia kompozytorów i ich dzieł.

Honorowy patronat nad festiwalem sprawowali proboszcz parafii MB Bolesnej w Limanowej ks. prałat dr Wiesław Piotrowski oraz Burmistrz Miasta Limanowa mgr inż. Władysław Bieda. Kierownictwo artystyczne spoczywało w rękach prof. Ireneusza Wyrwy.

Koncerty wsparli: Bank Spółdzielczy w Limanowej oraz Restauracja „Siwy Brzeg”

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: radio RDN Nowy Sącz, portal Limanowa.in, telewizja internetowa TV28.

Od dwudziestu dwóch lat wydarzenie organizuje Limanowski Dom Kultury.

Galeria zdjęć z koncertu na stronie: https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/309/xxii-letnie-koncerty-muzyki-organowej-i-kameralnej---muzyczne-dziedzictwo-europy

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy