bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Zostań w domu z kulturą – Międzynarodowy Dzień Teatru online


Wychodząc naprzeciw dzisiejszej trudnej sytuacji Limanowski Dom Kultury przygotował cykl artykułów, w których znaleźć będzie można ofertę kulturalną na czas kiedy nie mamy możliwości korzystać z kultury w inny sposób jak tylko z domowego zacisza. W natłoku oferty łatwo się zagubić dlatego też postaramy się przybliżyć te programy, filmy, seriale i inne rozwiązania, które naszym zdaniem najbardziej zasługują na zwrócenie swojej uwagi.

W 1961 roku ustanowiono Międzynarodowy Dzień Teatru, który co roku przypada na 27 marca. W tym roku teatry i domy kultury w różny sposób miały świętować ten dzień. Miały odbywać się premiery długo przygotowywanych spektakli, maratony teatralne, warsztaty i wiele innych inicjatyw. Niestety, obecna sytuacja zakłóciła organizację tych wydarzeń, ale nie zakłóciła samego świętowania. Teatry na ten trudny czas przeniosły swoją działalność do sieci i dzisiaj właśnie tam będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Teatru.
 

Oto nasze propozycje teatralnych inicjatyw na czas kwarantanny:

1. Teatr Narodowy w Warszawie – szeroki wybór obejmuje mistrzowskie przedstawienia Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Jana Englerta, a także wybitne realizacje twórców młodszego pokolenia. Wśród spektakli udostępnionych online znajdziemy zarówno polską klasykę, jak i dramaty oraz adaptacje współczesnych tekstów polskich i zagranicznych.

2. Teatr Bagatela w Krakowie – od 28 marca, co sobotę będziemy mogli obejrzeć kolejne archiwalne przedstawienia Teatru Bagateli. Na początek zaprezentowany zostanie spektakl „Othella” w reżyserii Macieja Sobocińskiego. Premiera spektaklu odbyła się 5 kwietnia 2007 na Scenie na Sarego 7. Nagranie udostępnione 28 marca o 20.00 na kanale YouTube teatru będzie można oglądać przez miesiąc, do 27 kwietnia włącznie.

3. Teatr Stu w Krakowie – teatr zachęca do obejrzenia spektaklu „Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny” w reżyserii Artura Barona Więcka, monodramu Andrzeja Grabowskiego pt. "Spowiedź chuligana" oraz „Innych rozkoszy” Jerzego Pilcha wg scenariusza i w reżyserii Artura Barona Więcka.

4. Opera Krakowska – 27 marca na scenie opery miała odbyć się premiera operetki – "Orfeusz w piekle" Jacquesa Offenbacha. Niestety zagrożenie epidemią pokrzyżowało plany. Jednakże opera w zamian proponuje nagranie światowej premiery dzieła Karola Szymanowskiego „Loteria na mężów, czyli narzeczony nr 69”, która odbyła się w 2007 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Spektakl będzie dostępny od 27 marca 2020, g. 18:30 na oficjalnym kanale YouTube Opery Krakowskiej.

5. Teatr Telewizji – adaptacje największych dzieł polskich i zagranicznych dramatopisarzy, spektakle dla dzieci i dorosłych, dzieła uznanych reżyserów i młodych adeptów sztuki teatralnej – niezwykle bogata oferta Teatru Telewizji sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

6. Metropolitan Opera i wiedeńska Staatsopera – najsłynniejsze opery świata wyszły naprzeciw dzisiejszej sytuacji i codziennie udostępniają swoje najpiękniejsze i najpopularniejsze spektakle. Do tej pory mogliśmy obejrzeć „Carmen”, „Traviatę” czy „Eugeniusza Oniegina”. Każdy spektakl po opublikowaniu jest dostępny przez następne 20 godzin aż do premiery następnego spektaklu. To nie tylko nie lada gratka dla melomanów, ale przede wszystkim niepowtarzalna okazja aby obcować z najsłynniejszymi operami świata w najlepszym wydaniu z domowego zacisza.
 

7. National Theatre w Londynie – kino Klaps w Limanowej wielokrotnie miało okazję transmitować spektakle z największej sceny teatralnej w Londynie. Teraz możemy obejrzeć słynne dzieła światowego dramatopisarstwa w wykonaniu najlepszych brytyjskich reżyserów i aktorów nie wychodząc z domu. W każdy czwartek na oficjalnym kanale Youtube teatru można obejrzeć transmisje kolejnych spektakli. 9 kwietnia będzie można obejrzeć m.in. „Jane Eyre” a 16 kwietnia „Wyspę skarbów”, które mieliśmy szansę obejrzeć również na ekranie kina Klaps parę lat temu.

8. Teatr Bolszoj z Moskwy – kino Klaps w Limanowej co roku transmituje również spektakle baletowe z Moskwy. Dzisiaj będziemy mogli obejrzeć je na ekranach własnych komputerów i telewizorów. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru moskiewski Teatr Bolszoj zainauguruje cyfrową premierę swoich najpopularniejszych oper i przedstawień baletowych. Na oficjalnym kanale YouTube Teatru transmitowanych na żywo będzie łącznie 6 występów, które dostępne będą dla publiczności od piątku 27 marca do 10 kwietnia.

9. Inicjatywy teatrów lokalnych – zachęcamy do śledzenia stron internetowych teatrów w swoich miastach. Wiele z nich kontynuuje swoją działalność właśnie w Internecie, jak np. Teatr Nowy z Nowego Sącza, który 27 marca będzie transmitował spektakl „Emigranci”, a codziennie zaprasza najmłodszych do wysłuchania bajki odczytywanej przez aktorów teatru czy Teatr Dramatyczne im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, który z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zaprasza do obejrzenia nagrania spektaklu "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie", który swoją premierę miał w 2017 roku.

To tylko kilka propozycji, starajmy się z nich korzystać i ten sposób wspierać kulturę, która przeżywa obecnie bardzo trudny czas. „Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze (…)” powiedział kiedyś Jan Paweł II i tak jest w istocie.

fot. https://www.wsj.com/articles/is-american-opera-doomed-1539194674

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy