bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

„Frankenstein” – 29 maja w kinie „Klaps”


W najbliższy czwartek, 29 maja, zapraszamy na kolejny pokaz z cyklu „Teatr na wielkim ekranie”. O godz. 19:00, w Sali Widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury, zaprezentujemy państwu retransmisję sztuki Nicka Deara „Frankenstein”.

Romans grozy, angielskiej pisarki doby romantyzmu, uznawany jest za pierwszą powieść science fiction lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku. Tragiczna historia Wiktora Frankensteina, naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci, oraz stworzonego przez niego z fragmentów ludzkich ciał monstrum stała się tematem sporej liczby adaptacji filmowych – przez co na trwale przeniknęła do kultury masowej. Te jednak w większości spłyciły filozoficzną wymowę książki Shelley Frankenstein albo Współczesny Prometeusz (1818). Autor sztuki (Nick Dear) i reżyser teatralnego przedstawienia (Danny Boyle) zmienili ten stan rzeczy i skupili się na przesłaniu zawartym w gotyckiej powieści, którą pisarka zaczęła tworzyć, mając niespełna 20 lat, a inspirowała się prawdopodobnie aferą grabarzy z 1606 roku, mającą miejsce w miasteczku Frankenstein – dzisiejszych Ząbkowicach Śląskich.

Danny Boyle, o pomyśle zaadaptowania na potrzeby sceny gotyckiej powieści Mary Shelley po raz pierwszy wspomniał obecnemu dyrektorowi artystycznemu National Theatre, Nicholasowi Hytnerowi, ponad 12 lat temu, kiedy pracowali razem w słynnym Royal Shakespeare Company. Do przedsięwzięcia zaprosił dwóch znakomitych aktorów: Benedicta Cumberbatcha oraz Jonny’ego Lee Millera, którzy w sposób niezwykle przejmujący wcielili się w role Monstrum i dr Frankensteina.
Spektakl będzie wyświetlany z polskimi napisami.
 
Zapraszamy!
 
Szczegółowy repertuar na stronie internetowej LDK https://www.ldk.limanowa.pl.
Czytajcie na temat świata filmu na www.fb.com/KlapsLimanowa.

 

Partnerzy