bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

JARMARK Św. MARII MAGDALENY z okazji 450-lecia Miasta Limanowa


W roku jubileuszu 450-lecia nadania Limanowej praw miejskich w lipcu zaplanowano Jarmark Historyczny Św. Marii Magdaleny. Król Zygmunt August 12 kwietnia 1565 r., na Sejmie w Piotrkowie (Trybunalskim), zezwolił Stanisławowi Jordanowi na podniesienie dziedzicznej wsi Ilmanowa do rangi miasta, przy zachowaniu dawnej nazwy.

Przywilej ustanawiał również dwa doroczne jarmarki, wypadające na dni Św. Marii Magdaleny (22.VII) i Mikołaja (6.XII) oraz cotygodniowe targi w soboty. Stąd w ramach roku jubileuszowego w niedzielę 19 lipca br. odbędzie się Jarmark Historyczny. Park Miejski w Limanowej zamieni się w historyczny obóz z XV i XVII wieku.

Za sprawą grup rekonstrukcyjnych, takich jak: Gwardia Kasztelańska przy Stowarzyszeniu Dawna Mszana Dolna, Wolna Najemna Kompania Kasztelani Szymbark, Klub Oręża Dawnego Klinga z Nowego Targu, Bractwo Rycerskie Kasztelanii Sandeckiej, Zbójnicy Ondraszka przy Stowarzyszeniu Beskidzkie Smaki - uczestnicy jarmarku na terenie obozu będą mogli obejrzeć życie dawnychwojowników, mieszkańców miast i wsi oraz zbójników w okresie od XV do XVII wieku, m.in. namioty historyczne, prace rzemieślników, kupców, kobiet na żarnach, krosnach, maglu.

 

Imprezę rozpocznie korowód grup rekonstrukcyjnych, wystrzały z repliki XVIII-wiecznej armaty oraz odczytanie Aktu lokacyjnego Miasta Limanowa przez króla Zygmunta Augusta.

 

Z myślą o rodzinach z dziećmi zaplanowano grę miejską „Zostań kupcem, zbójnikiem, mistrzem cechu”. Gra będzie rozgrywana w trzech konkurencjach: „Najlepszy Kupiec”, „Najlepszy zbójnik”, i „Mistrz Cechu”. Uczestnicy wybierają konkurencję, w której chcą uczestniczyć i otrzymują specjalne Kartę Kupca, Zbójnika, Mistrza Cechu oraz mapkę z rozmieszczeniem punktów z zadaniami, na których będą otrzymywać punkty za zaliczenie zadania. Dla każdej kategorii będą przygotowane odpowiednie konkurencje, m.in. rzucanie podkową, pojedynek na miecze, odgadnąć zagadki, ciągnięcie armaty, tkanie, pisanie piórkiem, poznawanie tajemnic zielarskich i alchemicznych, zdobycie skarbu. Każdy kto ukończy zadania z karty otrzyma dyplom zdobycia zawodu oraz pamiątkę. Dla najlepszych czekają nagrody rzeczowe.

 

Mieszkańcy będą mogli również uczestniczyć w widowisku historycznym „Dobijanie Targu”, które zostanie przygotowane przez Zespół „Spod Kicek” z Mordarki. Zobaczy również pokaz tańca dawnego, walk rycerskich, inscenizację „Napad zbójników na karawanę kupiecką oraz ich obrona przez gwardzistów” oraz widowisko teatralne „Maglowanie, praca na żarnach, tkactwo” w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Męciny.

Na zakończenie imprezy wystąpi gwiazda wieczoru – Zespół „Żywiołak”, który tworzy muzykę w stylu folk. Ich muzyka połączona z nutą współczesnego rocka, nawiązuje do polskich pieśni ludowych zgromadzonych przez Oskara Kolberga, poezji Bolesława Leśmiana.

 

WŚRÓD ATRAKCJI JARMARKU HISTORYCZNEGO ZNAJDĄ SIĘ:

 

STOISKO KALIGRAFICZNE:
nauka pisania piórem, pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w jarmarku historycznym z okazji 450-lecia Miasta, wytwarzanie pamiątkowych lakowych pieczęci z najstarszym herbem miasta Limanowa z 1565 r.

 

STOISKO ZIELARSKIE:
dawne preparaty ziołowe, porady dawnych zielarek, magia ziołolecznictwa, smarowanie dziegciem.

 

W KUŹNI U KOWALA (XV – XVI wiek):
pokaz sztuki kowalskiej, zwiedzanie dawnej kuźni, poznawanie pracy kowala, pamiątkowe podkówki i inne wyroby kowalskie,

 

KAT:
zakłuwanie w dybach, „ścinanie” głowy lub innych członków toporem

 

KUCHNIA STAROPOLSKA:
gulasz węgierski BOGRACZ, soczewica, miód, borówki, podpłomyki pieczone na blasze na ognisku, chleb ze smalcem, ogórki, gomółki, sery owcze, kasza ze śliwkami lub z „omastą”

 

STARODAWNA ZAGRODA WIEJSKA:
mini zoo z pasterzem – przewodnikiem, przejażdżka bryczką z koniami, kucyki dla dzieci,

 

STOISKO Z MILITARIAMI (XVII –XX wiek)

 

REGIONALNE STOISKA Z:
- napojami: soki, wina, piwa, cydr i śliwowica,
- produktami spożywczymi: miód, ser, śliwki, pieczywo tradycyjne, wędliny,
- rękodziełem i sztuką,
- pamiątkami historycznymi i regionalnymi,

 

WYSTAWA „Na szlaku wina i soli”- czynna od 18 lipca br. w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskie


Autor: UMLimanowa
 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy