bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Kameralne kino z wielotysięczną widownią – podsumowanie działań kina w tymczasowej siedzibie


15 października 2017 roku miał miejsce ostatni seans kinowy w starej sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury. Kolejne dwa tygodnie były czasem intensywnych prac przygotowawczych w sali w budynku OSP Łososina Górna. Owocem było otwarcie kina w tymczasowej siedzibie już 27 października, które to kino działało do 12 marca 2020 roku, zdobywając w tym okresie ponad czterdziestotysięczną widownię.
 
 
Od momentu otrzymania informacji o przyznanym dofinansowaniu na przebudowę Limanowskiego Domu Kultury w maju 2017 roku, trwały poszukiwania miejsca na przeniesienie kina na okres trwającego remontu. Nie trwało to długo i już w październiku, dzięki uprzejmości Ochotniczej Straży Pożarnej w Łososinie Górnej, która użyczyła pomieszczeń w budynku przy ul. Łososińskiej 23, mogliśmy dostosować je na potrzeby sali kinowej i kabiny projekcyjnej, za co pragniemy podziękować.
 

Demontaż ekranu i nagłośnienia

Od 16 października 2017 roku trwały prace mające na celu przeniesienie całego sprzętu kinowego oraz foteli kinowych do nowego budynku oraz prace przystosowujące salę w budynku OSP Łososina Górna do potrzeb działalności kina. Po dwóch tygodniach ciężkiej i intensywnej pracy, w którą zaangażowany był cały zespół Limanowskiego Domu Kultury i kina Klaps udało się zorganizować kameralną salę kinową, spełniającą wszystkie wymogi potrzebne do wyświetlania filmów w odpowiednio wysokiej jakości.
 
Sala kinowa w budynku OSP Łososina Górna, przy ul. Łososińskiej 23, była wyposażona w serwer Doremi Cinemas DCP-2K4, projektor NEC-NC1600C-A przystosowany do projekcji w systemie 3D Dolby, dźwięk Dolby Stereo Surround. Na sali znajdowało się 85 foteli kinowych oraz ekran rozwijany elektrycznie o wymiarach 5x2,8 m.
 
 
Prace nad dostosowaniem sali w remizie OSP do potrzeb sali kinowej

Pierwsze miesiące były czasem zdobywania nowej widowni, która szybko przekonała się, że mimo zmiany lokalizacji oraz charakteru sali kinowej, która teraz stała się miejscem bardziej kameralnym, jest to wciąż to samo kino i ta sama jakość prezentowanych filmów. Od otwarcia kina w październiku do grudnia 2017 roku z oferty kina Klaps skorzystało niespełna 3000 widzów. Początek 2018 roku przyniósł znaczny wzrost widowni. Premiery takich filmów jak „Nowe oblicze Greya” czy „Cudowny chłopak” sprawiły, że do kwietnia kino odwiedziło 4000 osób. Po lekkim spadku frekwencji  w kwietniu i maju, od czerwca do grudnia, miesięcznie, w sali kinowej zasiadało średnio 1300 widzów, co na koniec zaowocowało niespełna czternastotysięczną widownią. 
 
Rok 2019 to kolejny wzrost frekwencji. Miesięcznie kino Klaps odwiedzało średnio 1700 osób i ostatecznie rok zamknął się ponad dwudziestotysięczną widownią. Rok 2020 zapowiadał się na ponowne zwyżki frekwencyjne, ponieważ do 12 marca z oferty kina skorzystało ponad 4200 widzów. Niestety wybuch pandemii koronawirusa spowodował przedwczesne zamknięcie kina w tymczasowej siedzibie, która wynikiem 41 499 tys. widzów zakończyła ten etap historii kina Klaps. Przeliczając tą liczbę na mieszkańców Limanowej, wynika, że każdy mieszkaniec naszego miasta przynajmniej raz w roku był w tym okresie w kinie Klaps. Mimo, iż liczba widzów spadła o ok. 53% względem okresu przed 2017 rokiem, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że sala kinowa przy ul. B. Czecha 4 liczyła 320 miejsc, natomiast sala kinowa przy ul. Łososińskiej 23 zaledwie 85 – co stanowi ok. ¼ wcześniejszej widowni.
 

 
Filmem, który przyciągnął największą widownię od października 2017 roku do marca 2020 roku była „Kraina Lodu 2”, którą obejrzało 1917 osób. Wśród najchętniej oglądanych filmów były animacje i filmy familijne: „Król Lew” (1310 widzów), „Grinch” (1109 widzów), „Sekretne życie zwierzaków domowych 2” (997 widzów), „Jak wytresować smoka 3” (768 widzów), „Ralph Demolka w Internecie” (764 widzów), a także polskie filmy historyczne bądź komediowe jak „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (1244 widzów), „Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3” (1047 widzów), „Piłsudski” (962 widzów), „Listy do M3” (727 widzów).
 
Istotny wpływ na dane frekwencyjne miały grupy zorganizowane, przede wszystkim szkolne. Takich seansów odbyło się w tym okresie 160, a odbiorcami byli uczniowie szkół limanowskich i z terenu całego powiatu limanowskiego – od Pasierbca i Piekiełka, które znajdują się najbliżej po oddalony od kina o ok. 35 km Lubomierz.
 
Zmiana siedziby nie spowodowała braku wydarzeń kinowych, a wręcz ich ilość wzrastała na przestrzeni kolejnych miesięcy. Już 25 listopada 2017 roku w kinie Klaps miała miejsce premiera filmu dokumentalnego "Exit" w reżyserii Agnieszki Kulki-Sobkowicz oraz pochodzącej z terenu Limanowszczyzny Barbary Golonki. Film, będący owocem współpracy Stowarzyszenia Come and Create z krakowskim Teatrem EXIT, którego aktorami są osoby niepełnosprawne, w sposób bardzo ciepły opowiedział historię ludzi, którzy mimo wielu ograniczeń podążają za swoją pasją. Po filmie miała miejsce dyskusja z twórcami, podczas której nie brakowało wielu refleksji i anegdot na temat tworzenia filmu, a także pytań ze strony publiczności.
Na zakończenie organizatorzy zaprosili na wystawę fotografii Krzysztofa Pęgiela, zaprezentowanych w postaci niezwykłej instalacji audiowizualnej zatytułowanej „Harmonia”.
 

Pokaz filmu "Exit"                                                                                Rozmowa z twórcami filmu

Na początku grudnia, salę kinową co roku odwiedzał św. Mikołaj, który zawsze miał dla dzieci drobne upominki do podarowania. Jego wizycie zawsze towarzyszyły pokazy filmów dla najmłodszych oraz spektakle teatralne. Dzieci miały też często okazję do wspólnej zabawy z pomocnikami Mikołaja, a także do wzięcia udziału w warsztatach tworzenia kartek świątecznych.
Również ferie oraz wakacje obfitowały w seanse specjalne dla dzieci i młodzieży. W każdym tygodniu mieli oni okazję zobaczyć filmy, które nie były grane w regularnym repertuarze i niosły ze sobą przekaz edukacyjny, ponieważ były to produkcje tworzone głównie na potrzeby szeroko pojętej edukacji filmowej.
 

 
Ważnym wydarzeniem w kalendarzu filmowym były Walentynki, którym oprócz filmów będących idealnym dodatkiem do święta zakochanych, towarzyszyło losowanie upominków, specjalny wystrój kina oraz promocyjne ceny biletów. A w pobliżu Walentynek miało miejsce zawsze drugie wydarzenie, tym razem gromadzące wielbicieli kina najwyższych lotów. Podczas Wieczoru Oscarowego prezentowane były filmy nominowane do tych najważniejszych nagród, a towarzyszyły temu również bilety w promocyjnej cenie, oscarowy wystrój kina, a także konkursy z nagrodami.
 
Ostatnie lata były okresem świętowania wielu rocznic historycznych i patriotycznych. Kino Klaps również włączyło się w te obchody dzięki pokazom filmów i spotkaniom z twórcami.
1 marca 2018  roku, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w sali kinowej odbył się pokaz filmu „Niezłomni pod drutami Auschwitz” połączony ze spotkaniem z jednym z autorów filmu – Bogdanem Wasztylem – dziennikarzem i publicystą, ówczesnym Dyrektorem TVP Kraków. Na spotkaniu była obecna również Prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento Pani Paulina Wądrzyk.
Zebrani w sali kinowej przy ul. Łososińskiej 23, wśród których przeważała młodzież z okolicznych szkół, mogli podczas tego spotkania poznać losy jednego z najbardziej niezwykłych oddziałów Armii Krajowej – oddziału „Sosienki” dowodzonego przez mjra Jana Wawrzyczka. Ich historię przybliżył nie tylko film, ale również dyskusja jaka wywiązała się po zakończeniu pokazu, podczas której nawiązywano między innymi do postaci pochodzących z terenu Limanowszczyzny, przede wszystkim do życiorysu Wincentego Gawrona.
 

Pokaz filmu "Niezłomni pod drutami Auschwitz"                                      Bogdan Wasztyl odpowiada na pytania widzów

W kolejnym roku, z tej okazji, miał miejsce pokaz filmu „Mój przyjaciel Laluś”, opowiadającego historię sierżanta Józefa Franczaka „Lalusia”, ostatniego Wyklętego, zastrzelonego 21 października 1963 roku podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych. Film nagrodzony m.in. podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” poruszył wiele ważnych tematów dotyczących nie tylko samej historii żołnierzy wyklętych, ale również tego jak ich działania wpływały na życie ich rodzin i co my dzisiaj możemy zrobić w celu uczczenia ich pamięci. Pokaz poprzedził koncert muzyki patriotycznej w wykonaniu Orkiestry Dętej „Echo Podhala”.
 

 
2018 rok wiązał się jednak przede wszystkim z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji nie tylko w regularnym repertuarze nie brakowało filmów o tematyce patriotycznej, ale przede wszystkim miały miejsce dwa wydarzenia: pokaz filmu „Marsze niepodległości” połączony ze spotkaniem z twórcami, oraz pokazy cyklu filmów „Historia w ożywionych obrazach”.
 
6 listopada 2018 roku miał miejsce pokaz filmu „Marsze Niepodległości”, który przybliżył historię Marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej, czyli legendarnej kadrówki. Wprowadzenia do filmu dokonał sam reżyser Maciej Gawlikowski i Mirosław Lewandowski z Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego.
Film nie tylko przybliżył historię wymarszu I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów w dniu 6 sierpnia 1914 roku, ale pokazał na czym może polegać współczesna forma patriotyzmu. Fakt, że na ekranie mogliśmy zobaczyć młodych ludzi idących wiele kilometrów po to aby upamiętnić bohaterów polskiej niepodległości, a na sali kinowej siedzieli świadkowie tych marszów, ich bezpośredni uczestnicy z limanowskiej jednostki Związku Strzeleckiego „Strzelec” pokazał, że duch patriotyzmu jest bardzo żywy wśród młodego pokolenia.
Podczas dyskusji po zakończeniu filmu, nie brakowało refleksji na temat wpływu Józefa Piłsudskiego na Limanową oraz zachęcania młodzieży do działania w myśl idei jakimi kierował się właśnie Marszałek.
 
 
Pokaz filmu "Marsze Niepodległości"                                                  Maciej Gawlikowski i Mirosław Lewandowski opowiadają o pracy nad filmem

14 listopada 2018 roku, młodzież z okolicznych szkół miała okazję wziąć udział w pokazie cyklu „Historia w ożywionych obrazach – Polska Niepodległa” – wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021. Na ekranie zobaczyliśmy dziewięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Spotkanie było również okazją do wysłuchania wielu ciekawych informacji na temat twórców obrazów, które zobaczyliśmy na ekranie. Historyk sztuki mgr Anna Kulpa z Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej przybliżyła postacie Jana Matejki, Wojciecha Kossaka czy Stanisława Masłowskiego, wskazała co stało za ich decyzjami twórczymi i jacy inni artyści czerpali z ich dorobku.
 
 Natomiast w dniach 9-11 listopada, każdy miał okazję, przed seansem „Planeta Singli 2”, który wówczas królował na ekranie kinowym, obejrzeć  jeden z filmów z cyklu „Historia w ożywionych obrazach”.
 
 
Pokaz cyklu filmów "Historia w ożywionych obrazach"                        Anna Kulpa przedstawia historię malarzy i ich obrazów

27 stycznia 2019 roku miał miejsce specjalny pokaz filmu "Lista Schindlera" z okazji 25. rocznicy polskiej premiery filmu oraz z okazji wypadającego w tym dniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Pokaz filmu "Lista Schindlera", nie tylko miał przypomnieć widzom starszym a młodszym udostępnić to wybitne dzieło, ale także uczcić pamięć ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.
 
1 września tego samego roku, miała miejsce kolejna ważna rocznica – 80-lecie wybuchu II wojny światowej.  Z tej okazji, w limanowskim kinie odbył się specjalny pokaz filmu „Westerplatte” w cyfrowo odrestaurowanej wersji, a przed seansami o godz. 18:00 i 20:00 były również wyświetlane fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej, dotyczące II wojny światowej.

 
 

Ważnym elementem działalności kina Klaps są także wydarzenia cykliczne. Od września do czerwca, widzowie mieli okazję raz w miesiącu obejrzeć europejskie i światowe produkcje, wyróżniające się przesłaniem, artystyczną formą realizacji, często nagradzane na największych festiwalach filmowych. Kino Konesera na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kinowych i co miesiąc gromadziło stałą widownię. Przez ostatnie 2 i pół roku ekran kinowy stawał się także sceną baletową. Cykl retransmisji przedstawień baletowych z moskiewskiego Teatru Bolszoj, jest  niepowtarzalną okazją aby móc obcować zarówno z baletem klasycznym na najwyższym poziomie, jak i z choreografią współczesną, bez wyjeżdżania z kraju, a coroczne pokazy „Dziadka do orzechów” w okolicach świąt Bożego Narodzenia stały się już niemalże tradycją.
 
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również retransmisje koncertów André Rieu. Od października 2018 roku w naszym kinie miały miejsce 4 pokazy: „Amore – mój hołd dla miłość”, będący zapisem koncertu, który miał miejsce 7 lipca 2018 r. na rynku w Maastricht w Holandii, koncert karnawałowy z Town Hall w Sydney, koncert „Zatańczymy?” z Maastricht oraz koncert urodzinowy z okazji 70. urodzin artysty. Koncerty André i jego Orkiestry cieszą się na całym świecie olbrzymią popularnością i są niezwykłym przeżyciem dla osób w każdym wieku, pełnym wzruszeń, humoru i zabawy.
 
 Podczas pobytu w tymczasowej siedzibie doszło do realizacji planów, które już od dłuższego czasu czekały na wprowadzenie. W marcu 2019 roku ruszyło kolejne cykliczne wydarzenie: Kino Seniora. Celem projektu skierowanego do najstarszej grupy widzów jest nie tylko prezentacja ciekawych, wartościowych i premierowych filmów, ale także umożliwienie seniorom aktywnego uczestnictwa i spędzenia wolnego czasu w miły sposób. Zamierzeniem organizatorów było także ułatwienie osobom starszym korzystania z oferty kinowej, dzięki promocyjnym cenom biletów oraz dzięki wcześniejszym godzinom wyświetlania – pokazy w ramach Kina Seniora mają miejsce w godzinach dopołudniowych.
 
W 2019 roku nastąpiło także dołączenie kina Klaps do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, czyli programu mającego na celu upowszechnianie kultury filmowej w szczególności poprzez rozpowszechnianie filmów o wysokich walorach artystycznych oraz podejmowanie działalności edukacyjnej adresowanej do młodej widowni kin. Dzięki temu uczestnictwu nie tylko kino Klaps znalazło się w prestiżowym gronie kin studyjnych i lokalnych, ale także poszerzyły się możliwości związane z pozyskiwaniem dzieł filmowych o charakterze edukacyjnym, a także stało się możliwe pozyskanie środków z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na zakup projektorów cyfrowych do remontowanego budynku LDK i kina (czyt. więcej: https://www.ldk.limanowa.pl/nwm/2185/ponad-800-tys-zl-pozyskanych-ze-srodkow-zewnetrznych---podsumowanie-dzialan-projektowych-zrealizowanych-w-czasie-pobytu-na-reymonta).
 
Pierwszym wydarzeniem zorganizowanym we współpracy z SKSiL był Bajkowy Dzień Dziecka. 1 i 2 czerwca 2019 roku, na wszystkich najmłodszych i nie tylko, czekały promocyjne ceny biletów, gadżety, słodkie upominki i przede wszystkim cyfrowo odrestaurowane perły polskiej animacji.
Bajkowy Dzień Dziecka to wydarzenie organizowane przez Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych we współpracy z Filmoteką Narodową. Program wydarzenia oparty o filmy dla dzieci ze zbiorów FINA pozwala na obcowanie z klasyką bajek. Misternie odrestaurowane animacje, pozwalają na prawdziwą przygodę we wspaniałym bajkowym świecie. Najstarsi widzowie mogą odkryć ich urok na nowo, a najmłodsi po raz pierwszy mogą spotkać się ze Smokiem Barnabą czy korsarzem Palemonem.
 
 
Na dzieci czekały drobne upominki

Działalność kina Klaps w tymczasowej siedzibie dobiegła końca. Był to czas nowych doświadczeń, szukania nowych środków dotarcia do widzów, powstania wielu ciekawych inicjatyw, a przede wszystkich okres, w którym mimo wielu utrudnień związanych ze zmianą lokalizacji, udało się utrzymać więzi z widzami, na których zawsze możemy liczyć.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy

Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką plików Cookies.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

„Limanowski Dom Kultury w Limanowej” przy pomocy niniejszego serwisu przetwarza Twoje dane osobowe, co odbywa się m.in. przy użyciu plików cookies.

Niektóre z plików cookies są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serwisu i w związku z tym nie możesz z nich zrezygnować. Jeśli się zgodzisz, zastosujemy pliki cookies również w celu poprawy komfortu korzystania z serwisu, prowadzenia statystyk, integracji serwisu z treściami dostarczanymi przez zewnętrznych dostawców i w celu śledzenia Twojej aktywności dla potrzeb marketingowych. Twoja zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, zmieniając ustawienia przeglądarki. Wycofanie zgody pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem używania plików cookies, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Aby uzyskać więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i plikach cookie, zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.