bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Warsztaty tworzenia zielnych bukietów na święto Wniebowzięca Najświętszej Maryi Panny


Za nami drugie międzypokoleniowe warsztaty realizowane przez Limanowskie Seniorki działające przy Limanowskim Domu Kultury, które realizują inicjatywę pt. „Z tradycją naszych Ojców”.

Tym razem tematyka skupiała się na wykonaniu tradycyjnych snopków zielnych na święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W trakcie zajęć dzieci poznały zasady tworzenia snopków zielnych, nazwy i właściwości lecznicze użytych ziół i kwiatów jak i przeznaczenie i symbolikę wykonanych bukietów. Ceniona i niezastąpiona regionalistka Pani Stanisława Oleksy wraz z grupą seniorek udzielała cennych wskazówek i rad dzieciom biorącym udział w warsztatach.

Tradycyjne bardzo zbite snopki zielne dzieci wykonały ze świeżych wonnych ziół i kwiatów z pól i łąk min. z mięty, rumianku, wrotyczu, nawłoci, dziurawca, zboż, słoneczników, krwawnika, kwiatów polnych. Ułożone pod czujnym okiem seniorek bukiety urzekały swoją prostotą i różnorodnością roślin.

Dawniej wierzono, że poświęcone w to święto bukiety, zapewnią gospodarstwu szczęście i bezpieczeństwo a pobłogosławione wysuszone rośliny wykorzystywane były jako środki lecznicze – tak dla ludzi, jak i dla zwierząt.

Galeria zdjęć z warsztatów na stronie: https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/308/warsztaty-tworzenia-zielnych-bukietow-na-swieto-wniebowzieca-najswietszej-maryi-panny

Realizacja warsztatów była możliwa dzięki wsparciu jakie Limanowskie Seniorki otrzymały w ramach projektu "Liderzy 60+, edycja 2" współfinansowanego ze środków Rządowego Programu Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 za pośrednictwem Fundacji Dzień Dobry.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy